Polscy przedsiębiorcy zadłużeni na prawie 10 mld. zł – KRD podał najnowsze dane

Polscy przedsiębiorcy zmagają się z ogromnymi zaległościami płatniczymi. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów (KRD) wskazują, że łączne zaległości 259 tysięcy polskich firm wynoszą 9,89 miliarda złotych. Co ciekawe, połowa tych należności przypada na jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG). Na co wskazują te dane? Przyjrzyjmy się temu w naszym artykule.

Problemy finansowe jednoosobowych firm w Polsce

Jednoosobowe działalności gospodarcze dominują w polskim biznesie, co oznacza, że skala problemu jest ogromna. Średnia zaległość takiej firmy wynosi aż 34,4 tysiąca złotych, a liczba zadłużonych JDG przekracza 160 tysięcy.

Badanie „Cierpliwość przedsiębiorców w oczekiwaniu na zapłatę”

Badanie „Cierpliwość przedsiębiorców w oczekiwaniu na zapłatę”, przeprowadzone przez Kaczmarski Inkasso, pokazuje, że polskie firmy zwykle starają się odzyskać pieniądze samodzielnie. Aż 55% przedsiębiorców wysyła kontrahentom wezwania do zapłaty, a 47% podejmuje rozmowy. Tylko 21% właścicieli firm zleca odzyskanie należności kancelariom prawnym, 17% kieruje sprawę do sądu, 16% zgłasza się do ubezpieczyciela, a 15% korzysta z usług firm windykacyjnych.

Jak szybko przekazujemy nieuregulowane faktury do windykacji?

Aż 40% firm decyduje się na przekazanie nieuregulowanych faktur do windykacji już między 15. a 30. dniem od upłynięcia terminu płatności. Szybko reagują zwłaszcza podmioty z branży budowlanej i usługowej. Jest to związane ze specyfiką ich działalności. Najdłużej z przekazaniem spraw do windykacji zwlekają firmy produkcyjne.

Ponad jedna trzecia firm zwraca się po pomoc do sądu między 31. a 60. dniem od upłynięcia terminu płatności. Najszybciej robią to firmy transportowe – połowa z nich udaje się do sądu w ciągu 1-14 dni od terminu zapadalności faktury. Natomiast firmy budowlane czekają najdłużej – aż 61 dni, co wykazuje 42% z nich.

Wyniki badania

Badanie „Cierpliwość przedsiębiorców w oczekiwaniu na zapłatę” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Kaczmarski Inkasso w I kwartale 2024 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 509 przedsiębiorców z sektora MŚP, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności.

Podsumowanie

Sytuacja polskich przedsiębiorców jest trudna, a zaległości płatnicze (np. zaleganie w podatkach)stają się coraz większym problemem. Utrzymanie płynności finansowej jest kluczowe dla wielu firm. Niekiedy jedynym ratunkiem mogą być metody odzyskiwania należności, w tym windykacja i ewentualna egzekucja długów.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę