Jak bezpiecznie czyścić terminal płatniczy?

Jak bezpiecznie czyścić terminal płatniczy?

Jak często używany jest Twój terminal płątniczy terminal płatniczy? Kilka razy, a może kilkadziesiąt razy w ciągu dnia? Jego stan oraz wygląd mówią wiele o wizerunku firmy. Warto zatem dbać o niego regularnie. Jak bezpiecznie czyścić terminal płatniczy?

Jak często czyścić terminal płatniczy?

Jeszcze do niedawna czyszczenie terminala płatniczego kilka razy dziennie było na porządku dziennym. Obawa przed wirusami była na tyle duża, że chętnie sięgaliśmy po środki dezynfekujące. Kiedy jednak zagrożenie wydaje się już mniejsze, nie zapominajmy o regularnym czyszczeniu.

Regularnie, czyli jak często? To sprawa indywidualna. W firmach wykorzystuje się terminale rzadziej lub częściej. Jeśli sięgasz po niego kilka razy dziennie, nie musisz za każdym razem go myć. Co innego wtedy, kiedy jest on w użytku przez cały dzień i przechodzi przez niego kilkadziesiąt lub więcej transakcji.

Poza tym znaczenie ma również to, w jakich warunkach się on znajduje. Spokojny salon kosmetyczki nie naraża go na liczne zabrudzenia. Inaczej jest w przypadku restauracji, gdzie kontakt z różnymi zanieczyszczeniami może być większy. Dlatego regularność czyszczenia terminala płatniczego zależy od Ciebie. Jedno jest jednak pewne. Lepiej częściej niż rzadziej.

Zalety czyszczenia terminala płatniczego

Po co jednak w ogóle czyścić terminal POS? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze czysty terminal zapewnia większą higienę. Kiedy jest on dotykany przez kilkadziesiąt osób każdego dnia, liczba drobnoustrojów może być piorunująca wysoka.

Po drugie mycie terminala zmniejsza jego awaryjność. Kiedy na bieżąco usuwasz z niego kurz i zabrudzenia, oszczędzasz pieniądze, jakie trzeba byłoby przeznaczyć na jego naprawę. Tym samym urządzenie może Ci dłużej posłużyć.

Czytaj też: Wykorzystanie terminali płatniczych w sektorze usługowym

Na koniec pamiętaj, że liczy się wizerunek Twojej firmy. Zależy on od wielu czynników. Jeśli wydaje Ci się, że podanie klientowi brudnego terminala nie zwróci jego uwagi, możesz być w błędzie. Warto mieć na oku takie szczegóły, bo to one składają się na całość oceny klienta.

Czego używać do czyszczenia terminala płatniczego?

Zanim przejdziemy do tego, jak bezpiecznie czyścić terminal, zwróćmy uwagę na to, co z czego należy korzystać. Źle dobrany środek czyszczący może być nie tylko bezskuteczny, ale również groźny dla Twojego terminala. Czego zatem używać?

Przede wszystkim zaopatrz się w środki na bazie alkoholi, których stężenie wynosi około 70%. Jeśli ich nie masz, wystarczy zwykła woda z mydłem lub z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, że tylko produkty na bazie alkoholu mogą odkazić powierzchnię terminala.

Oprócz środków czystości znaczenie ma to, czym go wytrzesz. Aby skutecznie usunąć zabrudzenia z terminala płatniczego, użyj czystego i miękkiego materiału. Może to być bawełna lub flanela. Na ręce zaś załóż rękawiczki jednorazowe.

5 kroków do czystego terminala

Jak zatem wyczyścić terminal? Kiedy masz niezbędne środki, możemy przejść do szczegółowej instrukcji:

  1. Wyłącz terminal płatniczy i odłącz go od napięcia.
  2. Namocz bawełnianą ściereczkę środkiem czystości.
  3. Wytrzyj delikatnie urządzenie.
  4. Zacisk terminala wyczyść suchą ściereczką.
  5. Usuń ewentualny nadmiar wody i włącz urządzenie.

Kiedy użyjesz wody ze środkami na bazie alkoholu, możesz nie tylko usunąć ewentualne zabrudzenia i tłuste plamy, ale również odkazić powierzchnię. Samo czyszczenie urządzenia, jak widzisz, nie jest skomplikowane. Cały sekret tkwi w tym, jak często to robisz i czego w tym celu używasz.

Tego unikaj

Wiesz już, jak bezpiecznie czyścić terminal płatniczy. Przejdźmy zatem do tego, czego unikać, aby go nie uszkodzić. Zaczniemy od środków czystości.

Do czyszczenia terminali POS nie używaj rozpuszczalników, acetonów, benzyny czy izopropanolu. Nie są one przeznaczone do czyszczenia urządzeń elektronicznych. Nie tylko mogą je uszkodzić, ale również nie zapewnią odpowiedniej dezynfekcji.

Czytaj też: Wykorzystanie terminali płatniczych w aptekach i usługach medycznych

Kiedy masz już właściwy środek czyszczący, zwróć uwagę na to, aby nie spryskiwać bezpośrednio terminala, w tym wyświetlacza i klawiszy. Płyn może bowiem przedostać się do środka i spowodować uszkodzenie. Dlatego usuwaj nadmiar wody, kiedy tylko go zauważysz.

Na koniec pamiętaj, aby nie myć terminala, który jest podłączony do zasilania. Zawsze staraj się go odłączyć i wyłączyć.

Podsumowanie

Łatwo jest zapomnieć o czyszczeniu terminala. Jednak dobrze jest o nim pamiętać. W końcu mają z nim kontakt Twoi klienci. Warto zatem, aby był czysty i zadbany. Zajmie Ci to niewiele czasu, a zyskasz nie tylko na wizerunku firmy, ale także zadbasz o urządzenie.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę