Terminal płatniczy od 2022 roku – kto musi go mieć?

Wraz z początkiem 2022 roku w życie weszły zmiany, które nałożyły nowe obowiązki na przedsiębiorców. Jedna z nich dotyczy płatności bezgotówkowych. Kto musi mieć terminal płatniczy od 2022 roku? Kto jest zwolniony z tego przepisu? 

Zmiany przepisów od 2022 roku 

Terminale płatnicze odgrywają coraz większą rolę wśród przedsiębiorców. Znaczna część społeczeństwa preferuje płatności bezgotówkowe. Badania Narodowego Banku Polskiego mówią, że nawet 75% Polaków korzysta z karty podczas zakupów. Z tego powodu brak terminala płatniczego może przynieść dokuczliwe straty. 

Płatności bezgotówkowe są powszechniejsze także z powodu zmian podatkowych. Weszły one w życie 1 stycznia 2022 roku. Mówi o tym nowelizacja ustawy Prawo Przedsiębiorców:

„Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych”. 

Według niej każdy, kto posiada kasę fiskalną, musi umożliwić zapłatę w formie bezgotówkowej. Co to znaczy? 

Wbrew pozorom zapłata bezgotówkowa nie dotyczy tylko terminali. W praktyce oznacza to, że konsument może zapłacić poprzez: 

Z tego powodu nie każdy przedsiębiorca musi zaopatrzyć się w terminal. Będą to np.: osoby prowadzące usługi online. Wystarczy bowiem zapewnić możliwości zapłaty bezgotówkowej. W każdym przypadku może to oznaczać coś innego. 

Kogo dotyczą nowe przepisy? 

Chociaż nowe przepisy nakładają szereg obowiązków na przedsiębiorców. Nie oznacza to, że dotyczą one każdego. Jeśli osoba nie jest zobligowana do stosowania kasy fiskalnej, nie musi się do nich stosować. 

Musisz jednak pamiętać, że lista działalności zwolnionych z takiego obowiązku, jest wąska. Coraz więcej osób musi posiadać kasę fiskalną i przy jej pomocy ewidencjonować sprzedaż. 

Ministerstwo Finansów raz na rok publikuje listę usług i towarów, które są zwolnione z kasy fiskalnej. Jeśli Twoja działalność się do nich nie zalicza, musisz dostosować się do nowych przepisów. 

Z tego powodu kasy fiskalne i terminale płatnicze coraz częściej towarzyszą przedsiębiorcom. Można je spotkać m.in. w: 

  • sklepach; 
  • aptekach; 
  • taksówkach; 
  • firmach dostawczych;
  • firmach budowlanych; 
  • usługach. 

Co wprowadzają zmiany z 1 lipca 2022 roku? 

Jeszcze na początku 2022 roku dużo mówiło się o tym, że z 1 lipca wchodzi obowiązek integracji kas z terminalami płatniczymi. Jednakże Ministerstwo Finansów 29 czerwca 2022 roku wydało komunikat o jego odroczeniu.

Kiedy integracja będzie obowiązkowa? 

Zmiana terminu integracji terminali płatniczych jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy mieli za mało czasu. Ministerstwo Finansów przełożyło ten obowiązek na 1 stycznia 2025 roku. To dodatkowe 2,5 roku dla wszystkich tych, którzy nie zdążyli jeszcze zintegrować kasy fiskalnej z terminalem. 

Jakie są zalety terminali płatniczych? 

Stoisz przed wyborem terminala płatniczego? Wraz z nim możesz skorzystać z wielu korzyści. Odkryj jego zalety. 

Odbierz terminal za darmo 

Czy wiesz, że nie musisz płacić za odebranie terminala POS? Wystarczy, że skorzystasz z Programu Polski Bezgotówkowej. Dzięki niej otrzymasz za darmo urządzenie, a także unikniesz płacenia prowizji przez pierwsze miesiące. 

Kto może odebrać darmowy terminal? Program Polski Bezgotówkowej jest kierowany dla nowych firm, a także dla przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych za pomocą kart płatniczych. 

Łatwiejsza obsługa 

Terminal płatniczy znacznie ułatwia obsługiwanie klientów. Dzięki niemu nie musisz martwić się o liczenie banknotów czy wydawanie reszty. Pomyśl tylko, o ile możesz skrócić kolejki dzięki płatnościom bezgotówkowym. Sprawdzi się to zwłaszcza w punktach, gdzie bezpośrednio obsługujesz klientów. 

Większa mobilność 

Nie musisz mieć przy sobie całego systemu, aby przyjmować płatności kartą. Jeśli prowadzisz usługi mobilne, zdecyduj się na terminal przenośny. Możesz go zabrać ze sobą do klienta, aby mógł wygodnie zapłacić. Mobilne terminale POS to rozwiązanie wybierane przez przedsiębiorców gastronomii, usług dostawczych czy firmy kurierskie. 

Podsumowanie 

Kto musi mieć terminal płatniczy od 2022 roku? Jak wynika z przepisów, taki obowiązek dotyczy tych przedsiębiorców, którzy ewidencjonują sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej. Nie ma jednak wątpliwości, że płatności bezgotówkowe to coraz większy trend, a konsumenci chcą mieć wybór, w jaki sposób zapłacą. Warto to im zapewnić bez względu na przepisy. 

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę