Rewolucja w VAT i e-fakturach. Sejm przyspiesza zmiany dla przedsiębiorców

Rząd szykuje jedną z największych zmian w systemie podatkowym od lat. Skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni, obowiązkowe e-fakturowanie i uproszczenia dla mikrofirm – to tylko część rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o VAT, który właśnie trafił do komisji finansów publicznych. Na reformie mają zyskać zarówno przedsiębiorcy, jak i budżet państwa.

Zwrot VAT szybciej o 20 dni

Najważniejszą zmianą z punktu widzenia firm będzie skrócenie terminu zwrotu VAT – z obecnych 60 dni do 40. To odpowiedź na wieloletnie postulaty przedsiębiorców, którzy zwracali uwagę na problemy z płynnością finansową przy długim oczekiwaniu na zwrot podatku.

Nowe przepisy mają szczególne znaczenie dla sektora MŚP, gdzie każdy dzień zwłoki w zwrocie VAT może wpływać na płynność finansową i możliwość realizowania inwestycji.

Obowiązkowe e-faktury – dwie daty wdrożenia

Nowelizacja zakłada obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wdrożenie systemu będzie przebiegać etapami:

  • od 1 lutego 2026 r. dla firm z obrotami powyżej 200 mln zł (na podstawie danych z 2024 r.),
  • od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

System ma ułatwić kontrolę dokumentów, ograniczyć koszty prowadzenia działalności i uszczelnić cały system podatkowy.

Ułatwienia dla mikrofirm i brak kar

Mikroprzedsiębiorcy zyskają dodatkowy czas – od kwietnia do grudnia 2026 r. nie będą musieli korzystać z KSeF, jeśli ich miesięczna sprzedaż nie przekroczy 10 tys. zł brutto. Dodatkowo, do końca 2026 roku nie będą nakładane kary za ewentualne błędy we wdrażaniu systemu. Nadal możliwe będzie także wystawianie faktur przy użyciu kas rejestrujących.

Koniec z drukiem i ręcznym księgowaniem

Nowe przepisy oznaczają również uproszczenia techniczne – przedsiębiorcy nie będą już musieli drukować faktur ani ręcznie wprowadzać ich do systemów księgowych. Wszystkie dokumenty będą automatycznie przechowywane w KSeF przez 10 lat. Wprowadzony zostanie także tryb offline24, umożliwiający wystawienie faktury nawet bez dostępu do internetu.

Budżet państwa też skorzysta

Ministerstwo Finansów szacuje, że zmiany w systemie fakturowania i VAT mogą przynieść nawet 10 miliardów złotych dodatkowych wpływów do budżetu w ciągu najbliższych 10 lat. To efekt uszczelnienia systemu i ograniczenia wyłudzeń.

Podsumowanie: mniej biurokracji, więcej cyfryzacji

Projekt nowelizacji ustawy o VAT ma na celu nie tylko poprawę płynności finansowej firm, ale także cyfryzację całego systemu podatkowego. W kolejnych tygodniach nad przepisami będzie pracować sejmowa komisja finansów publicznych, a pełne wdrożenie zmian zaplanowano na początek 2026 roku.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą w 3 minuty
między 8:00 a 16:00 w dni robocze

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Zadzwoń:

17 859 69 49

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę