Polscy konsumenci nigdy nie byli oporni na nowe technologie. Nowe formy płatności szybko się przyjmują, gotówka stopniowo odchodzi z częstego użycia.
Trudny czas pandemii skłania jeszcze bardziej do korzystania z cyfrowych płatności, które są bezpieczniejsze od transakcji gotówkowych. Czy pieniądz papierowy rzeczywiście wyjdzie z użycia? Zastanówmy się nad tym w poniższym artykule.
Czas pandemii, czasem nowoczesnych technologii
Aktualnie niemal w każdym sklepie i punkcie usługowym wisi informacja, że prosi się/ zaleca się o dokonywanie płatności w formie bezgotówkowej.
Polacy coraz częściej zaczęli używać karty płatniczej. Czas pandemii przekonał do płatności bezgotówkowej wiele osób starszych, które do tej pory bały się takich usług i nie potrafiły/nie chciały z nich korzystać.
Strach przed koronawirusem i wszechobecne ostrzeżenia sprawiły, że w Polsce z karty regularnie korzysta znacznie więcej konsumentów niż jeszcze rok temu.
Jednak firmy napędzające technologie płatności bezgotówkowych nie próżnują. Opracowują wiele aplikacji, które jeszcze bardziej zabezpieczą konsumentów, uproszczą i usprawnią procesy płatnicze. Zmiany powoli podążają w stronę rezygnacji z gotówki.
Nowe technologie płatnicze – co myślą Polacy?
Polacy zawsze chętnie korzystali z nowych technologii. Przeprowadzone na ten temat badania przez Payback, pokazują, że blisko 95 proc. Polaków uważa nowe technologie za gwarant rozwoju gospodarki i odbiera je pozytywnie.
Wielu z nich dostosowuje się do trendów, ale około 42 proc. jest z nowinkami na bieżąco i zasięga o nich informacji, gdy te tylko pojawią się na świecie. Ankietowanych zapytano także o to, do czego wykorzystują smartfony.
Najbardziej powszechne jest użycie ich do mediów społecznościowych, ale zaraz potem do obsługi finansów. Z badań wynika to, że 55 proc. ankietowanych dokonuje płatności online, korzysta z usługi płatności zbliżeniowych.
Ten trend objawia się nie tylko w czasie pandemii, ale według danych Polska chętnie już wcześniej podążała z nowinkami technologicznymi w zakresie dokonywania płatności.
Rozwiązania takie umożliwiają ograniczenie urządzeń do jednego – smartfona. Smartfon staje się centrum dowodzenia naszego życia w Internecie, życiem w ramach obowiązków finansowych i często także zawodowych.
Kwestie zdrowia i zakupów także rozwiązujemy przez Internet. Dzieci uczą się przez smartfony. Świat przechodzi do relacji mobilnych i staje się to jednym w warunków bezpieczeństwa.
Dzieje się tak w przypadku pandemii, czy nadal tak będzie, gdy wrócimy do czasu „normalności”? Z pewnością chętniej zatrzymamy wiele nowości i udogodnień.
Tak jak inne społeczeństwa, np. japońskie przeniesiemy się na stałe w świat nowych technologii i Internetu.
Gdzie zostanie gotówka?
Deklaruje się, że gotówka zniknie w obiegu. Jednak są dziedziny życia, gdzie nawet wobec zmian technologicznych obecność gotówki jest niezagrożona.
Pieniądz w formie prezentu zawsze się sprawdza. Wyobrażacie sobie dać na ślub kopertę z potwierdzeniem przelewu? Zdecydowanie nie.
Skarbonki dziecięce, datki na tacę, drobne napiwki, sprzedaż sąsiedzka, płatności za usługi świadczone prywatnie, prace remontowe, zakupy targowe.
Wszędzie tam gotówka istnieje od zawsze i jej obecność jest raczej nie zagrożona.
Dlatego należy zachować zdrowy rozsądek, nie odrzucajmy z naszego życia brzęczących monet, a tym samym nadal podążajmy za nowinkami technologicznymi i dostosowujmy się do bezpiecznych trendów.