Bezrobocie w Polsce osiągnęło najniższy poziom od 34 lat, spadając w czerwcu do 4,9 proc. To historyczny wynik. Co on tak naprawdę oznacza? Dowiedz się tego z naszego artykułu. Czytaj dalej!
Historyczny spadek bezrobocia w Polsce
Według najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w Polsce spadła w czerwcu do poziomu 4,9 proc. Dlaczego to taka ważna informacja? Jest to bowiem najniższy wynik od sierpnia 1990 roku. Jednocześnie jest to spadek o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do maja tego roku.
Ile wynosi bezrobocie w różnych województwach?
Pomimo ogólnego spadku bezrobocia poszczególne województwa mogą obserwować różne wyniki. Przykładowo, w Wielkopolsce stopa bezrobocia wynosi zaledwie 2,9 proc. Jednak już w województwie podkarpackim osiąga aż 8,2 proc. Tym samym sytuacja na rynku pracy w Polsce jest uzależniona od danego regionu, a ogólny spadek bezrobocia w kraju nie oznacza, że taki sam wynik jest w każdym województwie.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego
Warto zaznaczyć, że dane Ministerstwa mogą różnić się od tych publikowanych przez GUS. GUS jeszcze nie opublikował danych za czerwiec, ale w maju stopa bezrobocia wyniosła 5 proc. Kolejną różnicę przynosi badanie BAEL, które wskazuje na bezrobocie na poziomie 3,1 proc. w pierwszym kwartale 2024 roku. Jednakże warto zauważyć, że nie uwzględnia ono osób niechętnych do podjęcia pracy.
Ilu jest zarejestrowanych bezrobotnych?
Obecnie w urzędach pracy w Polsce zarejestrowanych jest 763,7 tys. bezrobotnych. Jest to o 12,9 tys. mniej w porównaniu do poprzedniego miesiąca i o 19,8 tys. w porównaniu do czerwca 2020 roku. Dla porównania, pod koniec lipca 1990 roku, zarejestrowanych bezrobotnych było 699 tys.
Podsumowanie
Polska osiągnęła najniższy poziom bezrobocia od 34 lat, co jest znaczącym osiągnięciem dla rynku pracy. Czy ten trend się utrzyma? Czas pokaże, ale obecne dane są obiecujące dla polskiego rynku pracy.