Co to jest, jak działa - Terminal płatniczy

Co to jest, jak działa – Terminal płatniczy

Płatności kartą są coraz powszechniejsze. Z tej racji terminal płatniczy jest niezbędny w biznesie. Chcesz wiedzieć więcej na jego temat? Dowiedz się, czym jest i jak działa terminal płatniczy. Jaką daje Ci przewagę i dlaczego warto z niego korzystać?

Terminal płatniczy – wybór czy obowiązek?

Z roku na rok udział płatności kartą znacząco rośnie. Mówimy nawet o miliardach złotych. Tylko w samym IV kwartale 2021 roku za ich pomocą dokonano transakcji na łączną kwotę 255 miliardów złotych. Taką informację podał Narodowy Bank Polski.

Polacy płacą kartą nie tylko w sklepach. Płatności bezgotówkowe cieszą się popularnością także w takich miejscach jak stacje paliwowe czy punkty usługowe. Jak wynika z badań, ponad połowa klientów wybiera najczęściej taki rodzaj płatności.

Posiadanie terminala płatniczego to jednak nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. To również spełnienie obowiązku prawnego. Od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy są zobowiązani do zapewniania możliwości płatności bezgotówkowych przez klientów. Nie dotyczy to tylko tych, którzy są zwolnieni z obowiązku korzystania z kas fiskalnych.

Jak działa terminal płatniczy?

Sposób działania terminala jest prosty. Dzięki temu jego obsługa nie jest skomplikowana, a przyjęcie płatności zajmuje chwilę.

Kiedy klient zbliża kartę do urządzenia, odczytuje ono dane i przekazuje je do centrum autoryzacyjnego. Następnie zlecenie jest procesowane i trafia do banku, który wydał wcześniej kartę.

Kiedy instytucja potwierdza, że taka transakcja jest możliwa, informacja trafia do terminala, który realizuje płatność. Pojawia się kod autoryzacji i urządzenie drukuje potwierdzenie.

Chociaż proces przesyłania i odbierania informacji przez terminal składa się z kilku etapów, jest on w pełni zautomatyzowany i zajmuje dosłownie kilka sekund. Dzięki temu jest niezawodny, szybki i bezpieczny.

Jaki terminal płatniczy wybrać?

Zanim wybierzesz urządzenie, warto poznać rodzaje terminali płatniczych. Jaki sprawdzi się najlepiej w Twoim biznesie?

Terminal stacjonarny

To najczęściej spotykany typ terminala płatniczego. Najczęściej jest on zintegrowany z kasą i łączy się z siecią za pomocą gniazda internetowego lub karty SIM.

Przez cały czas jest podłączony do źródła zasilania. Dzięki temu nie wymaga ładowania. Sprawdzi się zwłaszcza w punktach sprzedaży bezpośredniej.

Terminal mobilny

Terminal mobilny to urządzenie przenośne. Jest ono zdecydowanie lżejsze od terminala stacjonarnego. Nie jest także na stałe podłączone do zasilania, z tego powodu musi być regularnie ładowane.

Można jednak je transportować w różne miejsca. Dlatego jest idealne dla gastronomii, firm kurierskich, dostawców czy taksówkarzy.

PIN Pad

Jest to odrębne urządzenie. Najczęściej jest zintegrowane z terminalem stacjonarnym. Za jego pomocą klient może wpisać i zatwierdzić kod PIN. Ty zaś nie musisz podawać swojego terminala. PIN Pad odczytuje dane i przekazuje do Twojego urządzenia. Jest polecany w miejscach, gdzie obsługujesz klientów bezpośrednio przy pomocy terminali stacjonarnych.

Zalety terminala płatniczego

Dlaczego warto korzystać z terminala płatniczego? Nowoczesne urządzenia są wyposażone w szereg funkcjonalności, z których mogą korzystać Twoi klienci. Współczesny terminal służy nie tylko do przyjmowania płatności kartą, ale także do zapłaty BLIKiem czy wypłaty gotówki.

BLIK

Za pomocą BLIKa klient może zapłacić za zakupy, nie mając przy sobie karty. Wystarczy telefon z aplikacją bankową, gdzie wygeneruje kod BLIK. Nowy terminal płatniczy powinien zapewniać możliwość wpisania kodu i przyjęcia w ten sposób płatności.

Doładowania telefonu

Oprócz płacenia kartą terminal pozwoli Ci także wygenerować doładowanie telefonu. Skorzystają na tym klienci korzystający z oferty na kartę. Jeśli Twój terminal obsługuje doładowania, znajdziesz taką opcję w menu. Urządzenie wygeneruje ciąg cyfr do zasilenia telefonu na wybraną kwotę.

Cashback

Wypłata gotówki? Jak najbardziej. Coraz więcej sklepów oferuje klientom usługę typu Cashback. Dzięki niej mogą oni wypłacić pieniądze podczas robienia u Ciebie zakupów. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy w pobliżu nie ma bankomatu. Wystarczy wtedy odwiedzić Twój punkt i wypłacić pieniądze.

Wybierz terminal dla swojej firmy już dzisiaj

Jeśli w Twojej firmie jeszcze nie ma terminala płatniczego, koniecznie zapoznaj się z ofertą. Jego działanie i obsługa są banalne, a korzyści ogromne. Warto zatem już teraz wybrać terminal dla swojego biznesu.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę