
Upoważnienie do podpisania umowy Upoważnienie do podpisania umowy to dokument, na mocy którego jedna strona daje drugiej osobie pełnomocnictwo do reprezentowania oraz podpisywania umów w jej imieniu. Mocodawca może wyznaczyć dowolną…
Upoważnienie do podpisania umowy Upoważnienie do podpisania umowy to dokument, na mocy którego jedna strona daje drugiej osobie pełnomocnictwo do reprezentowania oraz podpisywania umów w jej imieniu. Mocodawca może wyznaczyć dowolną…
Czym jest dodatek stażowy? Dodatek stażowy to forma wynagrodzenia pracownika za czas zatrudnienia w danej firmie. Ostateczna wysokość wypłaty, jaką otrzymuje osoba zatrudniona, może składać się z kilku składników. Ustawa z dnia…
Stawki ryczałtu Stawki ryczałtu pojawiają się w przypadku, gdy przedsiębiorca wybierze ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawową różnicą ryczałtu podatkowego w porównaniu z innymi formami…
Zatrudnienie pracownika W art. 3 Kodeksu pracy pojęcie zatrudnienia pracy zostało zdefiniowane pojęcie jako: “Podmiot wykonujący czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną §1 Za pracodawcę będącego…
Jak zarejestrować firmę Według raportu GUS, ubiegły rok był rekordowy pod względem wzrostu liczby zarejestrowanych działalności. Okazuje się, że w Polsce mamy już ponad 3 miliony jednoosobowych biznesów, a miesięcznie…
Wypadek przy pracy Wypadek przy pracy jest losowym zdarzeniem, podczas którego pracownik w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych, przebywając na terenie miejsca pracy doznaje uszczerbku na zdrowiu lub w najtragiczniejszym przypadku…
Preferencyjny ZUS a obowiązkowe składki W Polsce istnieje prawo, które zobowiązuje przedsiębiorców do opłacania składek ZUS. Każda osoba otwierająca swoją firmę musi zgłosić taki zamiar do ubezpieczeń społecznych. Jednak nie wymaga…
Postępowanie podatkowe – co to jest? Postępowanie podatkowe to procedura wykonywana na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej w celu wyjaśnienia nieprawidłowości związanych z rozliczeniami podatnika lub wysokości należnego…
Wybór formy działalności gospodarczej jest istotny z kilku powodów – wpływa bezpośrednio na Twoją odpowiedzialność za zaciągane zobowiązania, ma odzwierciedlenie w formie reprezentacji przed urzędami i przekłada się na rodzaj księgowości. Zanim…
Cztery formy opodatkowania działalności gospodarczej Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca ma prawo wybrać formę opodatkowania PIT. Dopuszczalne są następujące formy opodatkowania: zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,…
1) Zasady wystawiania faktur – jakie dane muszą znaleźć się na fakturze? Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, jak prawidłowo wystawić fakturę. Dokument ten powinien zawierać pulę danych, które zostały wymienione…
W obiegu gospodarczym znajduje się wiele dokumentów. Firmy działające na polskim rynku najczęściej wystawiają faktury, ale w niektórych przypadkach zastosowanie ma nota księgowa, zwana również notą księgowo-obciążeniową. Z not księgowych…
Liczba firm w Polsce rośnie Z informacji zaprezentowanych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w I kwartale 2019 r. odnotowano 95 300 rejestracji podmiotów gospodarczych. W porównaniu do analogicznego okresu…
Podatek akcyzowy – podstawowe informacje Akcyza to podatek nakładany jedynie na wybrane dobra – nie ma on charakteru powszechnego. Celem nałożenia na niektóre produkty dodatkowego podatku jest chęć obniżenia ich konsumpcji. Produkty objęte…
Płatnik VAT czy podatnik VAT? Czy jestem płatnikiem VAT? Niektóre osoby mylą te pojęcia, gdy tymczasem płatnik VAT ma inne obowiązki niż podatnik VAT. Jeżeli w najbliższym czasie będziesz składał…
VAT-Z – czym jest? VAT-Z to formularz przeznaczony dla przedsiębiorcy, a dokładnie płatnika podatku od towarów i usług. Jeśli wciąż jest czynnym podatnikiem VAT musi wypełnić druk VAT-Z w przypadku …
Kwota wolna od zajęcia – co to jest? Kwota wolna od zajęcia oznacza środki pieniężne zgromadzone na koncie bankowym, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Kwota wolna od zajęcia komorniczego, a w zasadzie…
Czym są środki trwałe? Nie każdy przedsiębiorca w swojej codziennej pracy korzysta ze środków trwałych. Termin ten został zarezerwowany dla składników majątkowych podlegających amortyzacji. W ustawie o podatku dochodowym od…
Czym jest ewidencja VAT? Ewidencja VAT to po prostu rejestr sprzedaży i zakupu VAT. Prowadzenie ewidencji VAT jest jednym z obowiązków podatników VAT. Dzięki ewidencjonowaniu sprzedaży, przedsiębiorca może wyliczyć i odprowadzić kwotę…
Umowa na świadczenie usług a kodeks cywilny Kodeks cywilny normuje szereg umów. Do najpopularniejszych, z których korzysta wielu przedsiębiorców, należą: umowa o dzieło, umowa zlecenie i umowa o roboty budowlane. Wymienione…
Duplikat faktury – kiedy go wystawić? Duplikat faktury to kopia pierwszej, wystawionej w momencie powstania sprzedaży faktury, traktowanej jako pisemny dowód transakcji handlowej. W jakiej sytuacji przedsiębiorca może wystawić duplikat FV? Nabywca…
Jakie są rodzaje opodatkowania? Zanim przejdziemy do omówienia charakterystyki podatku progresywnego, warto sprawdzić, jakie są w Polsce najpopularniejsze formy opodatkowania przychodu: podatek progresywny, czyli podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej…
Amerykański polityk, Bejamin Franklin wypowiedział kiedyś zdanie pozostające wciąż aktualne, niezmienne i celne: “Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Rozumieją to doskonale nie tylko obywatele, ale szczególnie przedsiębiorcy, na…
Przedsiębiorcy wystawiają i otrzymują faktury VAT. Zdarza się, że do firmy trafia faktura, na której znajdują się błędne dane. W takiej sytuacji niezbędne jest skorygowanie występujących pomyłek. Ustawodawca opracował zasady…