Wszystko o okresie wypowiedzenia

Wszystko o okresie wypowiedzenia

Podjąłeś decyzję o zakończeniu pracy? A może została Ci ona wypowiedziana? Niezależnie od tego, sprawdź, jaki okres wypowiedzenia Ci przysługuje. Jakie są Twoje prawa i obowiązki? Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie? Dowiedz się wszystkiego o okresie wypowiedzenia.

Czym jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia to nic innego jak czas, który upływa od dnia złożenia wypowiedzenia do zakończenia pracy. Możesz z niego skorzystać, jeśli pracujesz na umowie o pracę. Jego długość zależy od formy zatrudnienia, jak też od długości stażu.

Co ciekawe, polskie prawo rozróżnia 3 rodzaje zakończenia pracy:

Aby móc skorzystać z przysługującego Ci okresu wypowiedzenia, nie możesz zakończyć pracy przy porozumieniu stron lub zostać zwolnionym w trybie natychmiastowym.

Czytaj też: Książeczka sanepidowska – czym jest i jak ją wyrobić?

Ile trwa okres wypowiedzenia na umowę o pracę na czas nieokreślony i określony?

Kiedy masz umowę o pracę, możesz pracować na czas określony i nieokreślony. Nie zmieniają one długości okresu wypowiedzenia. Liczy się bowiem długość czasu zatrudnienia u Twojego pracodawcy.

Zatem okres wypowiedzenia na umowę o pracę na czas określony i nieokreślony wynosi:

  • 3 miesiące – kiedy pracujesz co najmniej 3 lata;
  • 1 miesiąc – kiedy pracujesz co najmniej 6 miesięcy;
  • 2 tygodnie – kiedy pracujesz krócej niż 6 miesięcy.

Jeśli pracujesz na okresie próbnym, czas ten będzie nieco krótszy:

  • 2 tygodnie – gdy umowa podpisana jest na co najmniej na 3 miesiące;
  • 1 tydzień – gdy umowa podpisana jest na co najmniej 2 tygodnie;
  • 3 dni robocze – gdy umowa podpisana jest na mniej niż 2 tygodnie.

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Potrzebujesz krótszego okresu wypowiedzenia? Nie będzie z tym problemu. Wystarczy porozumienie z Twoim pracodawcą, aby skrócić ten czas tak, żeby Ci odpowiadał. W drugą stronę zaś pracodawca musi się liczyć z odszkodowaniem, o którym za chwilę powiemy.

Przedłużenie okresu wypowiedzenia

W życiu bywa różnie. Może się zdarzyć tak, że będziesz potrzebował dłuższego okresu wypowiedzenia. Prawo daje Ci taką możliwość, jeśli Twoja praca związana jest odpowiedzialnością za mienie itp. Jednak taka informacja powinna znaleźć się już na umowie o pracę.

Okres wypowiedzenia na umowę zlecenie

Informacje dotyczące okresu wypowiedzenia mają zastosowanie tylko w razie umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Dlatego w przypadku umowy zlecenia, nie ma przewidzianego wypowiedzenia. Taka umowa może zostać rozwiązana w dowolnym momencie, jeśli będą ku temu ważne powody.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Skoro wiesz już, ile przysługuje Ci wypowiedzenia, warto, abyś poznał, jak liczyć ten okres. Dowiedz się, kiedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia, a kiedy kończy.

Za początek wypowiedzenia przyjmuje się pierwszy dzień miesiąca, a za koniec – ostatni. Jeśli zatem złożyłeś wypowiedzenia 15 marca, jego bieg rozpocznie się 1 kwietnia, a zakończy 30 kwietnia.

Czytaj też: PCC-3 – co to jest, jak wypełnić i kiedy złożyć?

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy okres wypowiedzenia trwa krócej niż miesiąc. Wtedy za jego początek przyjmuje się pierwszą niedzielę po tym, jak złożyłeś wypowiedzenie. Ostatnim dniem jest zaś sobota.

Pamiętaj, aby liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z tygodniem 7-dniowym, a nie roboczym. Wyjątkiem jest okres wypowiedzenia liczony w dniach, który nie bierze pod uwagę niedziel i dni świątecznych.

Okres wypowiedzenia umowy a Twoje prawa

Czy znasz swoje prawa przysługujące Ci w związku z okresem wypowiedzenia? Czy wiesz, że przysługują Ci dodatkowe dni robocze na poszukiwanie nowej pracy? W niektórych przypadkach możesz liczyć nawet na odszkodowanie!

Dodatkowe dni na poszukiwanie nowej pracy

Jeśli Twój pracodawca wręczył Ci wypowiedzenie umowy, czym prędzej zaczynasz poszukiwanie pracy. Jeśli nie byłeś przygotowany na taką sytuację, na pewno nie jesteś w komfortowej pozycji. W takim przypadku pamiętasz, że masz prawo do dni roboczych na szukanie nowej pracy:

  • 3 dni przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia;
  • 2 dni przy jednomiesięcznym i dwutygodniowym okresie wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia a odszkodowanie

Co więcej, jeśli otrzymałeś wadliwe wypowiedzenie, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie od swojego pracodawcy. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy bezzasadnie zwolniono Cię z pracy.

Odszkodowanie przysługuje Ci również w razie skróconego okresu wypowiedzenia. Jeśli firma, w której pracujesz, ogłasza upadłość, przeprowadza restrukturyzacja itp., wypowiada Ci umowę o pracę, może skrócić okres wypowiedzenia z trzech do jednego miesiąca. W takiej sytuacji masz prawo do odszkodowania za dwa pozostałe miesiące w wysokości Twojego wynagrodzenia.

Okres wypowiedzenia – podsumowanie

Odejście z pracy to czas na poszukiwanie nowych wyzwań. Warto zatem wykorzystać okres wypowiedzenia, aby znaleźć kolejną pracę. Czy znasz swoje prawa, jakie Ci przysługują w tym czasie?

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę