Urlop na żądanie – ile przysługuje dni, zasady przyznawania

Urlop na żądanie – ile przysługuje dni, zasady przyznawania

Musisz nagle skorzystać z urlopu, ale go nie planowałeś? W razie nagłych sytuacji masz prawo skorzystać z urlopu na żądanie. Ile dni Ci przysługuje i kiedy pracodawca ma prawo Ci go odmówić?

Czym jest urlop na żądanie?

Nie każdą sytuację jesteś w stanie przewidzieć i się do niej przygotować. Niekiedy wypada Ci coś pilnego i musisz zmienić swoje plany z godziny na godzinę.

Choroba bliskiej osoby, popsuty samochód czy awaria w domu – to tylko niektóre przypadki, kiedy możesz potrzebować dodatkowych dni wolnych w pracy. Na takie sytuacje przygotowany jest właśnie urlop na żądanie. Czym on jest?

Urlop na żądanie to nic innego jak dzień wolny od pracy, jaki przysługuje Ci w razie nieprzewidzianych wypadków. Możesz z niego skorzystać z dnia na dzień bez podawania przyczyny. Warunkiem jest jedynie zatrudnienie na umowę o pracę.

Czytaj też: Zasiłek dla bezrobotnych – warunki. Komu przysługuje?

Urlop na żądanie a urlop wypoczynkowy

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Ma jednak jedną drobną różnicę – nie musi być zaplanowany wcześniej zgodnie z planem urlopowym. Można się o niego ubiegać z dnia na dzień, a nawet tego samego dnia. Podobnie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, urlop na żądanie jest tak samo płatny.

Urlop na żądanie – ile dni Ci przysługuje?

Jak już wiesz, urlop na żądanie jest inną formą urlopu wypoczynkowego. Z tego powodu wchodzi w pulę Twoich dni urlopowych. Zgodnie z Kodeksem pracy Twój pracodawca musi dać możliwość skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie. Jeśli więc posiadasz 20 dni urlopowych na dany rok, 4 z nich możesz wykorzystać właśnie w nagłych wypadkach.

Urlop na żądanie a niepełny etat

Nie pracujesz na pełen etat, ale chcesz wykorzystać urlop na żądanie? Kodeks pracy przewidział taką ewentualność. Rozwiązanie działa na Twoją korzyść. Niezależnie od wymiaru pracy, możesz liczyć na taką samą ilość dni urlopowych. Jeśli zatem pracujesz na pół etatu, masz 10 zamiast 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jednak ilość urlopu na żądanie nie zmienia się i wciąż pozostaje na takim samym poziomie, czyli 4 dni.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Boisz się, czy Twój pracodawca może odmówić urlopu na żądanie? Taka możliwość istnieje, ale w uzasadnionych przypadkach. Aby uniknąć problemów i nieporozumień, warto poznać bliżej zasady przyznawania urlopu na żądanie.

Nieprzewidziana nieobecność pracownika może być dla pracodawcy sporym problemem. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych firm i stanowisk, na które trudno o zastępstwo. Załóżmy, że pracujesz w niewielkim sklepie. Oprócz Ciebie jest tylko Twój szef i jeszcze jeden sprzedawca.

Kiedy drugi pracownik złożył wcześniej prośbę o urlop wypoczynkowy na najbliższą sobotę, jesteś jedyną osobą, która może w ten dzień obsługiwać klientów. Dlatego pracodawca może nie zgodzić się na Twój urlop, aby chronić swój biznes.

Właśnie w takich przypadkach pracodawca może odmówić urlopu na żądanie. Warunkiem jest jednak uzasadniona sytuacja, kiedy Twoja nieobecność zaszkodziłaby firmie. Kiedy pracodawca bezzasadnie nie pozwoli Ci na skorzystanie z urlopu na żądanie może zostać ukarany karą grzywny.

Jak uzyskać urlop na żądanie?

Potrzebujesz wykorzystać urlop na żądanie? Kodeks pracy nie określa tego, w jaki sposób masz złożyć wniosek. Możesz zatem skorzystać z formy pisemnej czy mailowej. Jeśli takie są praktyki w Twojej firmie, możesz również zadzwonić lub napisać sms-a.

Czytaj też: Urlop okolicznościowy i jego zasady. Kiedy jest przydzielany?

Pamiętaj, aby poinformować o potrzebie wykorzystania urlopu na żądanie przed rozpoczęciem pracy. Jeśli poinformowanie Twojego pracodawcy dzień wcześniej nie jest możliwe, postaraj się to zrobić jak najszybciej kolejnego dnia. Zbyt późne złożenie wniosku o urlop na żądanie może nie zostać przyjęte, a potraktowane jako nieuzasadniona nieobecność w pracy.

Nie zapominaj również, że samo złożenie wniosku nie wystarczy. Oprócz poinformowania firmy o tym, że nie możesz zjawić się w pracy, musisz zaczekać na decyzję pracodawcy. Dopiero wtedy możesz bez przeszkód zająć się ważnymi dla Ciebie sprawami w ramach urlopu na żądanie. Dlatego warto taki wniosek złożyć jak najszybciej, kiedy tylko dowiesz się o takiej potrzebie.

Urlop na żądanie – podsumowanie

Nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć awaryjną sytuację w życiu. W razie nagłych wypadków potrzebujesz czasu, aby zająć się tym, co dla Ciebie ważne. Właśnie na takie okoliczności przeznaczony jest urlop na żądanie. Aby z niego skorzystać, pamiętaj zaś o jego zasadach i praktykach w Twojej firmie.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę