Ile kosztuje terminal płatniczy? Jaka cena?

Koszt terminala płatniczego to najczęściej podawany powód niekorzystania z tego urządzenia. Wielu przedsiębiorców obawia się, że będzie to po prostu nieopłacalne. Ale czy tak jest naprawdę? Nie do końca, bo koszt terminala płatniczego może wynosić równe… 0 zł. Na jakich warunkach?

Cena terminala płatniczego – od czego zależy?

Koszt terminala płatniczego zależy od kilku czynników. Są to: rodzaj terminala (POS lub mPOS), oferta dostawy realizującego transakcje, wysokości prowizji.

Zazwyczaj koszt użytkowania urządzenia w dzierżawie wynosi ok. 50 zł miesięcznie + opłaty prowizyjne w wysokości ok. 0,5 proc od transakcji. W przypadku posiadania własnego terminala płacisz jednorazowo za urządzenie + opłaty prowizyjne. Własny terminal kosztuje kilkaset złotych, ale prowizje są wtedy wyższe – nawet do 1,7 proc. od transakcji.

Uwaga! W niektórych ofertach znajdują się ukryte opłaty np. za faktury w formie elektronicznej lub opłata groszowa (stawka płaska). Należy mieć je na uwadze, bo nawet jeśli są niewielkie, zsumowane mogą znacząco podnieść koszt utrzymania terminala płatniczego.

Zerowy koszt terminala płatniczego? To możliwe

Część przedsiębiorców może użytkować terminal płatniczy całkowicie za darmo przez okres 12 miesięcy. Wystarczy skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa, którego celem jest rozpowszechnienie płatności bezgotówkowych.

W ramach tej inicjatywy przedsiębiorcy mogą korzystać z terminala płatniczego, nie płacąc ani za jego użytkowanie, ani za instalację. Nie muszą też martwić się prowizjami od transakcji przez rok, chyba że ich obrót za pomocą jednego terminala wyniósł ponad 100 tys. zł.

W ramach programu za darmo można odebrać aż do trzech terminali POS bez abonamentu i prowizji.

Jak uzyskać terminal płatniczy za darmo?

Aby uzyskać terminal płatniczy za darmo, należy wziąć udział w programie Polska Bezgotówkowa.

Uwaga! Oferty dostawców, którzy proponują „wynajem terminala za 0 zł”, nie mają nic wspólnego z użytkowaniem terminala za darmo. To najczęściej w takich przypadkach stosowane są opłaty ukryte.

Jak skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa?

Musisz nawiązać współpracę dostawcą, który oferuje zawarcie umowy na zasadach dofinansowania z programu. Ważne: Możesz także zgłosić swoją chęć uzyskania terminala na stronie polskabezgotowkowa.pl, ale kontakt bezpośrednio z dostawcą przyspiesza cały proces. Możesz też liczyć na opiekę doradcy.

Ponadto udział w programie jest możliwy, jeśli:

  • w ciągu 12 miesięcy nie przyjmowałeś bezgotówkowych płatności kartami;
  • nie posiadasz więcej niż 5 placówek handlowych lub usługowych, które działają pod tym samym znakiem towarowym;
  • nie należysz do grupy zakupowej działającej pod tym samym znakiem zawodowym i nie jesteś franczyzobiorcą;
  • nie jesteś jednostką administracji publicznej uczestniczącą w „Programie upowszechnienia płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej”;
  • nie jesteś operatorem urządzeń samoobsługowych i vendingowych.

Ile kosztuje terminal płatniczy po upływie 12 miesięcy?

Po upływie roku program Polska Bezgotówkowa przestaje działać. Wtedy należy podpisać umowę z wybranym dostawcą na dzierżawę terminala lub zakupić własne urządzenie. Ze względu na duże prowizje większość osób decyduje się na dzierżawę. Zwykle takie umowy są też bardziej elastyczne, bo można np. zawiesić płatności, jeśli korzystasz z terminala jedynie sezonowo.

Koszt terminala po upływie 12 miesięcy jest więc zróżnicowany i zależy od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, aby zachować czujność. Unikaj skomplikowanych umów z niejasną stawką prowizji oraz umów dzierżawy na zawsze. Jeśli posiadasz kasę fiskalną, rozważ inwestycję w kasoterminal.

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę