Polacy na zakupach – z gotówką czy bez?

Gotówka stopniowo ustępuje miejsca płatności kartą i płatnością zbliżeniowym. Jednak zdanie, że Polacy nie noszą już przy sobie pieniędzy jest przesadne. Nadal są miejsca, gdzie płatność kartą jest niemożliwa.

Nadal są ludzie, którzy zarabiają w gotówce i tak też wydają swoje pieniądze. Jak wyglądają nasze codzienne zakupy i jak fizycznie grube są nasze portfele? Zastanówmy się, czy Polacy na zakupach są z gotówką, czy bez niej?

Jak Polacy robią zakupy?

Zakupy w Internecie stały się codziennością. Kiedyś najczęściej kupowaliśmy rzeczy unikalne, których nie było w sąsiednich sklepach.

Teraz badania pokazują, że kupujemy nawet tzw. spożywkę przez Internet. Wielu respondentów chętnie zamawia codzienne zakupy z dowozem do domu.

Taka forma zakupów jest opłacalna, jeżeli mieszkamy w dużym mieście, ponieważ to w ich obrębie dowozi się takie zakupy. W czasie pandemii wielu Polaków przegląda oferty sprzedaży na stronach internetowych i dopiero udaje się do sklepu.

Kupują już wypatrzone towary. Z obserwacji wynika, że mniej spacerujemy i szukamy, więcej płacimy za konkrety, po które przyszliśmy do danego sklepu.

Produktów szukamy w sieci i albo od razu zamawiamy online, albo udajemy się do najbliższego sklepu i zakup to formalność.

Czym Polacy płacą na zakupach?

Unikamy gotówkowych transakcji, chętniej płacimy kartą. Korzystając z usług, także wolimy opłacić należności kartą. Polacy wybierają taką formę płatności, ponieważ transakcje gotówkowe uchodzą za mniej bezpieczne od kart płatniczych.

Gotówkę lubią mieć przy sobie raczej ludzie starsi, dbają o to, aby w portfelu zawsze coś było, ponieważ robią zakupy na targowiskach, u osób na ulicy i wtedy z reguły nie ma możliwości płatności kartą.

Jednak pomimo tego, ludzie zdecydowanie wolą płatności kartą, a nawet telefonem. Młodzi często wychodzą z domu bez portfela, ponieważ płacą telefonem.

Pieniądze w gotówce potrzebne są im bardzo rzadko, z reguły w każdym miejscu, gdzie się pojawiają, można już płacić kartą lub telefonem.

Niema tutaj już podziału na mniejsze i większe miasta. Nawet w mniejszych miejscowościach temat płatności za pomocą karty nie jest obcy.

Kto nosi przy sobie gotówkę?

Są jednak ludzie, którzy ciągle noszą sporo gotówki. Możemy ich szukać wśród osób, które świadczą usługi w domach z dojazdem do klienta.

Przykładowo animatorzy, masażyści, fachowcy od remontów, elektrycy, hydraulicy. Są to osoby, które częściej operują gotówką, ponieważ tak płacą im klienci, a oni nie dokonują systematyczny wpłat na konto.

Gotówkę noszą przy sobie także emeryci i renciści. Jest grupa osób starszych, która pomimo pandemii nie zdecydowała się na zmianę i nadal chcą, aby listonosz przynosił świadczenia do domu.

Oni analogicznie także będą mieć zasobne portfele, ponieważ najnowsze technologie płatności są im obce.

Rynek i sytuacja naszej gospodarki dobrze znoszą zmiany w sposobach płatności. W każdym banku bez problemu otrzymamy kartę do płatności zbliżeniowych i pomogą nam zainstalować aplikację do płatności mobilnej.

Dlatego przedsiębiorcy, sprzedawcy i usługodawcy, dostosowując się do tego trendu, muszą oferować płatności bezgotówkowe, aby klienci bez gotówki nie szukali produktów gdzie indziej.

Jednak nie rezygnują oni z obsługi gotówki, ponieważ takich konsumentów nadal jest sopor, którzy mimo pandemii nadal preferują płatności gotówką.