Inflacja w USA – jak zareaguje polski złoty?

W kwietniu 2024 roku inflacja konsumencka (CPI) w USA wyniosła 3,4% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Obecne trendy w Stanach Zjednoczonych mają istotne znaczenie dla globalnej gospodarki, w tym również dla Polski. Co dalej z amerykańskimi stopami procentowymi i jak wpłyną one na sytuację w naszym kraju?

Nowe dane ze Stanów Zjednoczonych

W kwietniu 2024 roku inflacja konsumencka (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniosła 3,4% rok do roku. Odnotowano zatem nieznaczny spadek w porównaniu do marca, kiedy inflacja CPI była na poziomie 3,5%. Podane dane były zgodne z przewidywaniami rynkowymi. Z kolei inflacja bazowa, która wyklucza ceny żywności i energii, wyniosła 3,6%. Jest to również spadek w porównaniu do marca, kiedy wskaźnik ten wyniósł 3,8%.

Mimo wszystko mówi się o stagnacji. Inflacja CPI utrzymuje się bowiem powyżej granicy 3% już od października 2023 roku. Obecne dane wskazują na stabilizację, jednak warto zaznaczyć, że cel inflacyjny Fed wynosi 2%.

Trendy z pierwszych miesięcy 2024 roku pokazują, że inflacja bazowa wynosiła 0,4% miesiąc do miesiąca. Informacje z rynku sugerują, że chociaż wzrost cen nieco zwolnił, inflacja pozostaje nieustępliwa.

Tym samym eksperci przewidują kolejne działania Fed, takie jak utrzymanie wysokich stóp procentowych, aby utrzymać stabilny poziom inflacji. Prognozy w dłuższej perspektywie mówią o powrocie do docelowego poziomu inflacji, jednak proces ten okazuje się dłuższy, niż przypuszczano.

Reakcja złotego na odczyt inflacji w USA

Jak można było przypuszczać, rynek mocno zareagował po ogłoszeniu danych o inflacji w USA. Dolar osłabił się w stosunku do innych głównych walut. Było to wynikiem oczekiwań, że Fed może nie spieszyć się ze zmianą stóp procentowych. Para euro/dolar (EUR/USD) zmieniła swoje notowania o 0,3%, natomiast kurs dolara do złotego (USD/PLN) spadł o około 0,50%, zmieniając wartość dolara z 3,94 do 3,92 zł.

Co zaś z polską walutą? W dłuższym ujęciu złoty umocnił się względem dolara. Pokazuje to spadek wartości amerykańskiej waluty na rynku międzynarodowym. Bezpośrednio po ogłoszeniu danych kurs USD/PLN zmniejszył się z 3,94 do 3,92 zł. W najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszego umocnienia złotego. Inflacja w Polsce w kwietniu 2024 roku wzrosła do 2,4% z 2,0% w marcu.

Warto zauważyć, że wyższa inflacja w USA oraz utrzymanie wysokich stóp procentowych mogą prowadzić do dalszego osłabiania się dolara. Oznacza to umocnienie polskiego złotego. Niemniej jednak ostatni wzrost inflacji w Polsce może również spowodować, że Narodowy Bank Polski utrzyma wyższe stopy procentowe, co również wpłynie na kurs dolara do złotego.

Podsumowanie

Obecne spadki inflacji bazowej w Stanach Zjednoczonych mogą świadczyć o pierwszych krokach w kierunku dezinflacji. Dużo jednak wskazuje na to, że pełne opanowanie inflacji może zająć więcej czasu. Warto o tym pamiętać, również w kontekście polskiej gospodarki.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę