Inkubator przedsiębiorczości – co to takiego? Kto może skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości?

Czym są i jak działają inkubatory przedsiębiorczości?

Inkubator biznesu to podmiot, który oferuje swoją osobowość prawną tym, którzy mają pomysł na firmę, ale nie mają środków lub wiedzy umożliwiających założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Dzięki temu pozwala młodym przedsiębiorcom postawić pierwsze kroki w świecie biznesu i zobaczyć, jak wygląda prowadzenie własnej firmy – bez jej zakładania. Inkubator może przyjąć formę fundacji, stowarzyszenia lub organizacji pozarządowej.

Jak to działa w praktyce?

Po podpisaniu umowy z taką instytucją stajesz się niejako jej osobnym działem i w ramach niego pracujesz, zupełnie tak, jak gdybyś prowadził własną firmę. W rzeczywistości podmiotem prawnym nie jesteś jednak Ty, a inkubator – i to jego dane będą się pojawiać chociażby na fakturach wystawianych kontrahentom czy na umowach, które z nimi podpisujesz.

W zamian za użyczenie swojej osobowości prawnej właściciel tej instytucji pobierze od Ciebie opłatę. Jej wysokość zależy od konkretnego pakietu, ale zwykle zamyka się w przedziale 200-500 złotych.

Inkubator przedsiębiorczości – dla kogo takie rozwiązanie będzie opłacalne?

Zgodnie z ideą przyświecającą istnieniu inkubatorów przedsiębiorczości może z nich skorzystać każdy, kto zakłada swoją pierwszą działalność gospodarczą w sektorze małych i średnich firm lub ma pomysł na biznes/ start-up. Choć najczęściej na takie rozwiązanie decydują się absolwenci uczelni wyższych i ludzie młodzi, wiek zazwyczaj nie odgrywa tu żadnej roli – istotne jest tylko to, żeby był to Twój pierwszy samodzielny biznes.

Musisz mieć jednak na uwadze to, że każdy inkubator przedsiębiorczości może mieć własne wymagania, które powinien spełnić potencjalny partner biznesowy. Te funkcjonujące przy uczelniach wyższych zazwyczaj są skierowane tylko do studentów, doktorantów i absolwentów. Inne mogą poszukiwać osób o konkretnym profilu działalności – np. pracujących w obszarze IT i nowych technologii, doradztwa biznesowego albo grafiki komputerowej.

Mnogość obecnie istniejących inkubatorów biznesu sprawia, że z pewnością znajdziesz taką instytucję, której wymagania spełnisz.

Pomoc inkubatora biznesu może się okazać szczególnie korzystna, gdy masz własny pomysł na potencjalnie dochodowy interes i chcesz go wypróbować, jednak nie masz doświadczenia w zarządzaniu własną firmą i potrzebujesz wsparcia w tym zakresie. Opcja ta przyda się także w sytuacji, gdy chwilowo coś uniemożliwia Ci założenie działalności gospodarczej pod własnym nazwiskiem, a masz już klientów zainteresowanych Twoim produktem czy usługą.

Kiedy lepiej zrezygnować z tego pomysłu? Inkubatory przedsiębiorczości mogą się nie sprawdzić przy działalnościach na większą skalę, np. takich wymagających specjalnych pozwoleń czy koncesji. Wynikające z takiej formy prawnej ograniczenia mogą utrudniać Ci prowadzenie biznesu.

Zamów terminal płatniczy od Polskich ePłatności i przekonaj się, jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.

Czy warto korzystać z inkubatorów biznesu?

Zastanawiasz się nad tym, czy skorzystanie z pomocy inkubatora przedsiębiorczości będzie opłacalne w Twoim przypadku. Do korzyści płynących z wyboru tej opcji można zaliczyć:

  • fachowe wsparcie – szereg wykwalifikowanych doradców nie tylko oceni opłacalność Twojego biznesu, ale też doradzi Ci, jaki sposób jego prowadzenia będzie najrozsądniejszy, i przeprowadzi przez wszystkie formalności;
  • niskie koszty prowadzenia działalności – choć musisz zapłacić za możliwość korzystania z usług inkubatora, nie ponosisz innych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mowa tu przede wszystkim o składkach ZUS, opłatach za usługi księgowe oraz doradztwo biznesowe, które mogą nadwyrężyć budżet młodego przedsiębiorcy działającego na własną rękę;
  • dostęp do infrastruktury – jeśli potrzebujesz miejsca do pracy, możesz skorzystać z przestrzeni coworkingowej inkubatora i wynajmować w niej sale konferencyjne na spotkania z klientami;
  • dodatkowe możliwości – w zależności od wybranego pakietu inkubator może Ci również pomóc w rozkręceniu biznesu, czyli np. w szukaniu potencjalnych kontrahentów lub promowaniu marki.

Choć zalet nie brakuje, powinieneś mieć na uwadze także ewentualne minusy takiego rozwiązania. Największym jest bez wątpienia długi czas decyzyjny. Każdy dokument czy faktura nie wychodzi bowiem bezpośrednio od Ciebie, a od strony inkubatora – zatem ich sporządzenie i zatwierdzenie trwa dłużej niż zazwyczaj. Nie możesz też wliczać wydatków firmowych w koszty, tak jak przy prowadzeniu tradycyjnej działalności gospodarczej.

Skorzystanie z pomocy inkubatora przedsiębiorczości może się okazać bardzo dobrą opcją, gdy dopiero wchodzisz w świat biznesu i choć masz na niego pomysł, to brakuje Ci wiedzy prawno-podatkowej albo środków na start. Z biegiem czasu, gdy nabierzesz doświadczenia i zbierzesz jakiś kapitał, warto rozważyć odłączenie się od tej instytucji i rozpoczęcie działalności na własną rękę – bez opłat za korzystanie z osobowości prawnej inkubatora i ograniczeń ciążących na tym rozwiązaniu.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 2.8 / 5. 4

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę