jak dlugo idzie przelew w zaleznosci od banku

Jak długo idzie przelew w zależności od banku?

Etapów między poleceniem przelewu a dostarczeniem pieniędzy na konto jest kilka. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre transakcje przebiegają niemal błyskawicznie, a na inne musimy czekać nawet kilka dni, trzeba poznać mechanizm operacji bezgotówkowych.

Jak działają przelewy między bankami?

Wyjaśnienie zasad działania przelewów należy zacząć od tego, że funkcjonują różne ich rodzaje.

Najpopularniejszą formą, istniejącą od 1994 roku, jest Elixir. Jest to skrót od Elektronicznej Izby Rozliczeniowej – systemu pośrednictwa w elektronicznej wymianie informacji o zleceniach płatniczych i wierzytelnościach.

W związku z tym, bez względu na to, czy zlecimy przelew poprzez bankowość internetową, czy w oddziale banku, w pierwszej kolejności przelew trafia do kolejki oczekujących. W zależności od tego, o której godzinie zlecona zostanie transakcja, dojdzie ona do skutku w trakcie jednej z trzech dziennych sesji – porannej, południowej lub popołudniowej.

Nie można wskazać konkretnej godziny wyjścia przelewu z banku, ponieważ są one różne.

Dla przykładu w mBanku sesja poranna otwiera się już o 5.55, natomiast w Millenium Banku będzie to dopiero 10.30 lub 11.00. Trzeba przyznać, że to spora rozbieżność. Oczywiście ma to swoje zalety i wady.

Mimo że ze wspomnianego mBanku przelewy wychodzą jako pierwsze, to również najwcześniej ma tam miejsce popołudniowa sesja. Jeżeli zlecimy przelew po 13.25, najprawdopodobniej wyjdzie on z banku dopiero następnego dnia rano. Tymczasem w Aliorze mamy czas do 16.00, a w Millenium Banku – nawet do 17.30.

Drugi etap to sesja przychodząca, czyli okres, w którym banki odbierają zlecenia przelewów z Elixiru. Tutaj także funkcjonuje podział na trzy sesje rozpoczynające się przeważnie w okolicach południa, następnie około godziny 15.00, a ostatnia ma miejsce zazwyczaj o 17.30.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych udostępnionych przez banki. Stan na 06.03.2019.

Mając już wiedzę na temat schematu działania przelewów międzybankowych, można zweryfikować popularny mit o wolnym przepływie środków akurat z banku A do banku B. Często możemy spotkać się z sytuacją, że oczekując na przelew usłyszymy „Z jakiego banku wysłano pieniądze? Jeśli z banku A, to przyjdzie późno.” Tego typu opóźnienia nie wynikają z gorszych relacji między konkretnymi bankami lub wyjątkowo zawiłego procesu przeniesienia środków. Są po prostu zrządzeniem losu – najpewniej wysłano przelew z banku bardzo wcześnie zamykającego sesję wychodzącą do takiego, który swoją sesję przychodzącą otwiera wyjątkowo późno następnego dnia. A jeżeli operacja została zlecona w piątkowe popołudnie, okres oczekiwania wydłuża się nawet do kilku dni, ponieważ w weekendy do operacji międzybankowych w ramach systemu Elixir nie dochodzi. Uwzględnić należy również wszelkiego rodzaju dni ustawowo wolne od pracy. W związku z tym, w przypadku tzw. długich weekendów, przelew idzie nawet 5–6 dni.

Jeżeli zależy nam na błyskawicznym przelewie środków między różnymi bankami, większość banków oferuje, nawet dla niedużych transakcji, przelew typu SORBNET lub Elixir Express. Realizują one zlecenia przelewu od razu, a cały proces trwa przeważnie do 15 minut. Jeszcze do niedawna była to bardzo ograniczona usługa, jednak obecnie jest dostępna dla większości klientów detalicznych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że za błyskawiczną transakcję między bankami trzeba dodatkowo zapłacić. Informację o kosztach takiej usługi należy szukać w tabeli opłat i prowizji rachunku rozliczeniowego.

Ile czasu idzie przelew wewnętrzny?

Czasami jesteśmy zaskoczeni, że odbiorca przelewu potwierdza jego odbiór tuż po tym, jak zatwierdziliśmy operację. Jeżeli nie wybraliśmy przelewu natychmiastowego SORBNET, najprawdopodobniej doszło do transakcji wewnątrzbankowej. Jeżeli odbiorca posiada konto w tym samym banku, co nadawca, cały proces dokonuje się natychmiastowo. Dotyczy to także weekendów, kiedy w ogóle nie możemy liczyć na standardowy przelew między bankami. Kiedy dochodzi do przelewu pomiędzy rachunkami tego samego banku, w transakcji nie uczestniczy żaden pośrednik, dzięki czemu nie musimy czekać na pieniądze.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku płatności internetowych, gdzie pieniądze na wskazane konto wpływają zazwyczaj kilka minut po wykonaniu transakcji.

Przelewy zagraniczne

Wysyłanie pieniędzy na konta poza granicami naszego kraju jest możliwe dzięki międzynarodowym systemom płatności, takim jak SWIFT czy SEPA (tylko dla euro w krajach UE oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu). Jednak nie wszystkie banki w poszczególnych krajach współpracują w ramach tego samego systemu, dlatego przelewy zagraniczne należą do najbardziej skomplikowanych, a przez to także najdłuższych. Jeżeli mamy pecha, pieniądze w pierwszej kolejności trafiają do banku zwanego korespondentem i dopiero po zaksięgowaniu i ponownym wysłaniu trafiają do banku odbiorcy. Zazwyczaj jednak przeciętny czas oczekiwania na przelew to 2–3 dni robocze.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę