kod cvc cvv co to i do czego sluzy

Kod CVC/CVV – co to i do czego służy?

Niewielu z nas potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie, jakie szczegóły znajdują się na poszczególnych banknotach. A przecież bardzo często korzystamy z pieniędzy podczas codziennych zakupów. Jeszcze popularniejsze w użyciu są karty płatnicze. Zanim wyjaśnimy, czym dokładnie jest kod CVC/CVV i jakie funkcje spełnia, warto przyjrzeć się dokładnie, jak wygląda karta bankomatowa.

Kod CVV na karcie płatniczej a inne elementy karty

Karta płatnicza zawiera oczywiście nazwę banku oraz logo, a także elektroniczny chip w kształcie niewielkiego kwadratu z zaokrąglonymi krawędziami. Częstą stosowaną praktyką obecnie jest umieszczanie rysunku fali oznaczającej płatności zbliżeniowe. Oprócz tego na awersie znajdują się najważniejsze dane takie jak: szesnastocyfrowy numer karty, imię i nazwisko posiadacza, data ważności karty oraz nazwa operatora płatności np. Visa lub MasterCard.

Na rewersie znajduje się pasek magnetyczny biegnący przez całą długość karty. Zawiera zakodowany zbiór danych, a tuż pod nim widnieje hologram oraz miejsce na podpis posiadacza. Ważne, by zawsze od razu po wydaniu karty płatniczej przez bank, złożyć na niej podpis, aby otrzymała ważność i przynależność do posiadacza, co będzie istotne podczas jej przypadkowej utraty. Poniżej wpisane są dane banku. Tuż obok miejsca na podpis posiadacza karty znajduje się trzycyfrowy kod, który najbardziej nas interesuje –kod CVV.

Kod zabezpieczający cvv

Trzycyfrowy kod cvv lub kod cvc to ciąg trzech cyfr, który służy do zabezpieczenia karty. Wykorzystywany jest podczas płatności online, gdy klient podaje dane karty – czyli numer, imię i nazwisko oraz datę ważności karty.

W celu potwierdzenia poprawności danych, wpisujemy również trzycyfrowy kod CVV. Z powodów bezpieczeństwa kod CVC/CVV umieszczony jest na rewersie karty płatniczej. Dlaczego właśnie w taki sposób? Wystarczy zastanowić się, w jakich miejscach najczęściej używamy karty? Są to miejsca publiczne, sklepy oraz stacje benzynowe, w których wszędzie znajdują się kamery. Bardzo łatwo byłoby przejrzeć nagrania z kamer przemysłowych, odtworzyć dane karty płatniczej i użyć je w niewłaściwym celu. Kod CVV na odwrocie karty ma dodatkowo zabezpieczyć dane płatnika.

Kod CVV a kod CVC

W zasadzie kod CVV a kod CVC to nazwy synonimiczne, oznaczają ten sam kod zabezpieczający na karcie płatniczej. Anglojęzyczne rozwinięcie skrótu to Card Verification Value lub Card Verification Code. Jedyną różnicą jest nazewnictwo przynależne do organizacji płatniczej. Karty Visa używa oznaczenia CVV natomiast MasterCard stosuje CVC. Podobnie jest z nazwami CVC2/CVV2. Są to analogicznie kody zabezpieczające, tożsame z wyżej wymienionymi parametrami organizacji płatniczych. Służą do weryfikacji transakcji mail order i internet order, czyli płatności dokonywanych z pominięciem kodu PIN karty i fizycznym użyciem karty płatniczej. CVC2 i CVV2 dotyczą jednak transakcji internetowych, natomiast CVC/CVV zakodowane są w pasku magnetycznym i służą do fizycznej obsługi karty podczas płatności w sklepach stacjonarnych.

Kod CVC2/CVV2 – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim należy pamiętać o jednej, podstawowej kwestii – powinniśmy chronić kod CVV/CVC przed niepowołanymi osobami i działaniami. Według licznych badań związanych z bezpieczeństwem finansowym w sieci, ryzykiem fraudów mocno obarczone są płatności kartami. Podczas zakupów stacjonarnych oraz wypłat gotówki z bankomatów, również zachodzi spore ryzyko utraty wrażliwych danych i narażenie się na ich kradzież.

Spójrzmy na kilka porad, których stosowanie powinno uchronić nas przed niechcianymi działaniami ze strony oszustów:

  • Podczas wypłaty gotówki z bankomatu rozejrzyj się i sprawdź, czy ktoś przygląda się twoim działaniom;
  • Zasłoń drugą dłonią wpisywany kod PIN na terminalu płatniczym;
  • Ustaw na karcie niskie limity wypłat i transakcji;
  • Nie trzymaj na koncie powiązanym z kartą płatniczą zbyt dużej sumy;
  • Otrzymywane wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy przelewaj na konto oszczędnościowe, zostawiając niewysokie kwoty na koncie z kartą;
  • Korzystając ze sklepów online, sprawdzaj czy połączenie internetowe podczas transakcji jest szyfrowane;
  • Nie podawaj danych karty płatniczej na niezaufanych stronach internetowych i serwisach;
  • Gdy zauważysz nagły brak karty płatniczej, błyskawicznie zadzwoń na infolinię banku, aby zastrzec kartę.

Bezpieczeństwo karty płatniczej

Przestępcy wciąż poszukują nowych sposobów wyłudzenia danych, czy wręcz wykradzenia informacji zawartych na karcie płatniczej. Pomimo stosowania wyżej wymienionych środków ostrożności, trudno na sto procent uchronić się przed zawodowcami. Taką sytuację wystarczy porównać z kradzieżą samochodu – można zainwestować w najlepsze systemy bezpieczeństwa, ale jeśli nasze auto znajdzie się na celowniku zdeterminowanych złodziei, wydaje się, że z góry stoimy na przegranej pozycji. Podobnie jest z kartami płatniczymi. D

latego środkiem doraźnym, ale bardzo skutecznym, będzie założenie np. darmowego, dodatkowego konta bankowego i posługiwanie się kartami płatniczymi, na których ustawimy limity transakcji. Mowa o rozdysponowaniu kwoty na dwie lub nawet więcej kart płatniczych. Jeśli już jedna z kart padnie łupem złodzieja, stracimy powiedzmy 200 zł z konta, zamiast 2000 zł.

Podsumowując, kod CVC/CVV to element karty płatniczej stanowiący zabezpieczenie podczas wykonywania transakcji. Starajmy się zawsze chronić dane zawarte na karcie płatniczej, szczególnie opisywany kod CVC/CVV, który może okazać się najważniejszy podczas weryfikacji danych klienta.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę