Do jakiej kwoty można płacić gotówką w 2024 roku?

Czy limit płatności gotówkowych w 2024 roku został zmniejszony, a może pozostał bez zmian względem poprzednich lat? Dowiedz się, jakie są limity płatności między firmami. Jakie grożą konsekwencje za ich niestosowanie oraz jak przekładają się one na płatności bezgotówkowe w Polsce? Sprawdzisz to w naszym artykule.

Spis treści

Jakie są nowe limity płacenia gotówką?

W 2024 roku limit płatności gotówką jest obiektem zainteresowania zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Jeszcze do niedawna można było znaleźć informacje o tym, że limit ten ma być zmniejszony do 8000 zł. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Sejm uchwalił ważne zmiany, które zostały przyjęte 16 czerwca 2023 roku. Jest to Ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Według nich limit płatności gotówkowych został utrzymany na poziomie 15 000 zł brutto.

Płatności gotówkowe a jednorazowa wartość transakcji

To, co jednak istotne, to fakt, że jest to jednorazowa wartość transakcji. Każda transakcja przekraczająca tę kwotę musi zostać zrealizowana za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy. Umożliwia to dokładne analizowanie przepływów finansów, a do tego ułatwia ewidencję w celach podatkowych.

Warto przy tym pamiętać, że rozróżniamy różne rodzaje płatności bezgotówkowej. Jest to nie tylko karta płatnicza, w przypadku której jest potrzebny terminal płatniczy, ale także płatności online, BLIK, czy internetowe zlecenie przelewu.

Płatności gotówkowe a jednorazowa wartość transakcji

Przepisy regulujące płatność gotówką dotyczy między innymi:

  • przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą;
  • spółki handlowe i inne podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS);
  • wspólników spółki cywilnej;
  • zagranicznych przedsiębiorców;
  • zagranicznego oddziału polskiego przedsiębiorcy;
  • przedsiębiorców dokonujących transakcji za granicą, np. w ramach czasowego transgranicznego świadczenia usług.

Nie dotyczy on za to innych podmiotów niż przedsiębiorców, rolników ryczałtowych, przedsiębiorców zarejestrowanych poza Polską, stowarzyszeń, fundacji oraz innych organizacji społecznych i zawodowych, komorników czy osób fizycznych, którzy nie spełniają warunków definicji przedsiębiorcy.

Kogo dotyczą limity płatności gotówkowych?

Pisząc o limitach płatności gotówką między przedsiębiorcami, pojawia się wiele wątpliwości. Dotyczą one między innymi kompensaty, czyli sytuacji, kiedy obie strony transakcji znoszą swoje zobowiązania.

Na przykład, jeśli firma A jest winna firmie B 20 tys. zł, a firma B jest winna firmie A 15 tys. zł, mogą one znieść swoje długi. W ten sposób firma A będzie zobowiązana zapłacić jedynie różnicę, czyli 5 tys. zł.

Jak do tego ma się limit płatności gotówką? Zgodnie z art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców, termin „płatność” odnosi się tylko do aktu transferu środków pieniężnych, czyli bezpośredniej zapłaty wynikającej z transakcji.

Tym samym kompensata, netting czy wymiana barterowa nie podlegają przepisom dotyczących limitów płatności gotówką. Oznacza to, że transakcje te mogą być realizowane bez względu na ich wartość według powyższych zasad.

Limit płatności gotówką a kompensata – co musisz wiedzieć?

Płatność gotówką między firmami jest ustalana według ustawy. Jednak co w przypadku transakcji między firmą a konsumentem? W ramach polskiego ładu faktycznie pojawiła się idea, która dotyczyła obowiązku transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy i konsumenta dla kwot powyżej 20 000 zł.

Zmiany miały wejść jeszcze w styczniu 2023 roku, następnie termin ten został przesunięty na kolejny rok. Jednak propozycja nie została ostatecznie przyjęta. Wszystko z uwagi na kontrowersje i negatywny odbiór konsumentów. W rezultacie, w Polsce, limit płatności gotówkowych obowiązuje jedynie w relacjach między przedsiębiorcami.

Płatność gotówką między osobami fizycznymi

Osoby fizyczne, czyli osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani spółki, również mogą rozliczać się między sobą za pomocą gotówki lub bezgotówkowo. Co się dzieje w przypadkach kiedy to one są stroną transakcji? Czy wtedy również występują ograniczenia i limity?

Mówi o tym Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uchyliła ona przepisy, które miały wprowadzić ograniczenia w obrocie gotówkowym między konsumentami. Dokładnie chodzi o art. 18 ustawy z 2021. Oznacza to, że nie ma żadnego limitu płatności gotówkowych między osobami prywatnymi.

Co grozi za przekroczenie limitu płatności gotówkowego?

Przekroczenie ustanowionego limitu płatności gotówkowych może prowadzić do konsekwencji prawnych i finansowych dla firm. Mówią o tym przepisy, a dokładnie art. 22p ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czytamy w nim, że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku powyżej limitu, przedsiębiorca musi zmniejszyć swoje koszty uzyskania przychodów lub, jeśli nie jest to możliwe, zwiększyć przychody w miesiącu, w którym dokonano takiej płatności.

Co warto wiedzieć, to fakt, że zapis ten dotyczy również takiej sytuacji, kiedy tylko część faktury powyżej 15 000 zł została zapłacona gotówką, a częściowo za pomocą przelewu. A zatem kluczowa jest jednorazowa wartość transakcji.

Jaki cel ma limit płatności gotówkowych?

Wprowadzenie limitu płatności gotówkowej nie było nieprzypadkowe. Miało ono bowiem na celu m.in. skuteczniejsze monitorowanie transakcji, a tym samym poprawę transparentności finansowej.

Ponadto limit na płatność gotówką miał także na celu walkę z oszustwami podatkowymi. Część transakcji tego typu bowiem może ułatwiać ukrywanie dochodów, a co za tym idzie – unikanie płacenia podatków.

Co więcej, ustanowienie limitu płatności gotówkowych utrudnia przestępcom obracanie dużymi sumami w formie gotówkowej, zapobiegając tym samym praniu pieniędzy.

Warto zwrócić uwagę również na promowanie płatności bezgotówkowych. Są one coraz częściej wybierane przez konsumentów ze względu na to, że są proste, wygodne oraz szybkie. Ustanowiony limit ma więc za zadanie zachęcenie do korzystania z tego typu transakcji.

Dlaczego płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze?

Płatności bezgotówkowe zyskują na popularności na całym świecie, w tym także w Polsce. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na płacenie za pomocą karty, a także telefonu, a nawet smartwatcha. Dzieje się tak z kilku powodów.

Przede wszystkim płatności bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami płatności. Wykonanie jednego przelewu czy płatności kartą jest szybsze niż udanie się do oddziału, aby wykonać przekaz pocztowy.

Idzie za tym także większe bezpieczeństwo. Ryzyko kradzieży gotówki jest znacznie wyższe niż ryzyko kradzieży środków na karcie.

Także konsumenci odczuwają wiele zalet. Korzystanie z karty podczas zakupów jest o wiele prostsza niż korzystanie z gotówki. Przyśpiesza to cały proces, a do tego zmniejsza ryzyko pomyłki, a do tego skraca kolejki w sklepach i punktach usługowych.

Tym samym wykorzystanie płatności bezgotówkowych jest powszechne i dotyczy ono nie tylko biznesu, ale również indywidualnych konsumentów. Dzięki swojej wygodzie, bezpieczeństwu i prostocie płatności kartą, przelewem czy telefonem zdobywają przewagę nad płatnościami gotówkowymi.

Do jakiej kwoty można płacić gotówką w 2024 roku? Podsumowanie

Jako przedsiębiorca musisz znać podstawowe przepisy prawa, które ochronią Cię przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi. Tak samo jest w tym przypadku. W roku 2024 limit płatności gotówką został utrzymany na poziomie 15 000 zł brutto. Warto jednak na bieżąco śledzić bieżące informacje prawne, aby wiedzieć o najnowszych zmianach.

Źródła:

Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001266

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/sukces-inicjatywy-ministerstwa-sprawiedliwosci–wolnosc-placenia-gotowka

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę