“Mieszkanie na start” – znamy szczegóły programu

Dotychczasowy program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” ma zostać zastąpiony przez projekt nowego rządu „Mieszkanie na start”. Dowiedz się, na czym on polega i kto może z niego skorzystać. My znamy już szczegóły.

Na czym polega „Mieszkanie na start”?

„Mieszkanie na start” to projekt nowej ustawy w odpowiedzi na zakończony program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Ma on na celu wsparcie gospodarstw domowych o utrudnionym dostępie do kredytów hipotecznych ze względu na niskie dochody i wysokie stopy procentowe.

Program przewiduje dopłaty do rat kredytowych, które będą szczególnie korzystne dla wieloosobowych gospodarstw domowych, zwłaszcza rodzin z dziećmi. Wysokość dopłat będzie zależna od liczby dzieci w rodzinie.

W praktyce kredyt hipoteczny będzie udzielany na co najmniej 15 lat ze stałym oprocentowaniem przez pierwsze 60 miesięcy. Co więcej, dostęp do tego typu finansowania ma być możliwy również dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, bez wymogu, aby był to ich pierwszy dom czy mieszkanie. Wysokość dopłat będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego, co przedstawimy w dalszej części artykułu.

Jakie jest oprocentowanie kredytu w programie „Mieszkanie na start”?

Oprocentowanie w nowym programie jest uzależnione od wielkości gospodarstwa domowego:

 • 1,5% – dla gospodarstw domowych bez dzieci.
 • 1% – gdy w gospodarstwie domowym jest jedno dziecko.
 • 0,5% – dla gospodarstw z dwójką dzieci.
 • 0% – dla rodzin z trojgiem dzieci lub więcej, a także w przypadku kredytów w TBS i SIM oraz w przypadku wkładów mieszkaniowych w spółdzielniach mieszkaniowych.

Dla kogo „Mieszkanie na start”?

Aby skorzystać z „Mieszkania na start”, należy spełnić określone warunki. Należą do nich:

 • wiek – ograniczenie wiekowe obowiązuje tylko dla singli. Mogą oni ubiegać się o wsparcie, jeśli ich wiek nie przekracza 35 lat;
 • brak nieruchomości – beneficjentami programu nie mogą być osoby, które posiadają już nieruchomość. Wyjątkiem są nieruchomości przekazane w darowiźnie lub w spadku, a także wtedy, gdy osoba posiada maksymalnie 50% udziału w nieruchomości.

Kolejnym kryterium jest dochód, który jest obliczany na podstawie średniej z poprzedniego roku:

 • Dla gospodarstwa 1-osobowego: dochód nie może przekraczać 7 tys. zł.
 • Dla gospodarstwa 2-osobowego: limit wynosi 12 tys. zł.
 • Dla gospodarstw 3-osobowych: dochód nie może przekroczyć 16 tys. zł.
 • Dla gospodarstwa 4-osobowego: próg ustalony jest na 19,5 tys. zł.
 • Dla gospodarstw 5-osobowych i większych: maksymalny dochód wynosi 23 tys. zł brutto.

Tym samym program „Mieszkanie na start” jest skierowany dla tych osób, które dotychczas nie miały możliwości własnej nieruchomości, w tym młodych singli i rodziców z dziećmi.

Podsumowanie

„Mieszkanie na start” ma umożliwić gospodarstwom domowym, które spełniają określone kryteria, dostęp do kredytów hipotecznych, a tym samym do zakupu własnego mieszkania. Program ma się zacząć od II połowy 2024 roku do końca 2025 roku. Jego długość może być jednak przedłużona.

grafika: https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/10-powodow-dla-ktorych-warto-wybrac-pierwsze-mieszkanie

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę