Mikroprzedsiębiorca

Mikroprzedsiębiorca – czyli kto?

Spis treści

Kim jest mikroprzedsiębiorca? Czy to osoba na samozatrudnieniu, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, a może zatrudniająca niewielki zespół ludzi? Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc się tak nazwać.

Skąd tak duża popularność mikroprzedsiębiorstw

Czy biznes i gospodarka to tylko największe firmy? Wręcz przeciwnie. Nawet 97% wszystkich firm w Polsce to mikroprzedsiębiorstwa. I to właśnie one odpowiadają za generowanie 30,6% Produktu Krajowego Brutto (PKB), o czym mówi Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2022.

Tak duża popularność mikroprzedsiębiorstw wynika z różnych czynników. To przede wszystkim elastyczność, niskie bariery wejścia i możliwość realizacji swoich pasji.

Warto zauważyć, że założenie mikroprzedsiębiorstwa wiąże się z mniejszymi wymaganiami i formalnościami niż w przypadku większych firm. Nie inaczej jest z prowadzeniem księgowości. Jednoosobowa działalność gospodarcza pozwala na proste wyliczenie podatków i spełnienie obowiązków wobec urzędów.

Nie zapominajmy również, że wiele osób decyduje się zostać mikroprzedsiębiorcą z uwagi na elastyczność. Dla niektórych z nich to furtka do wolności, realizacji swojej pasji i życia według własnych zasad. Coraz więcej osób bowiem chce porzucić etat na rzecz samozatrudnienia w tym, co najbardziej lubi robić.

Jakie warunki musi spełniać mikroprzedsiebiorstwo

Kim jest mikroprzedsiębiorca? Nie każda osoba może się nim nazwać. W tym celu musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim chodzi o roczny obrót netto oraz średnioroczne zatrudnienie, które nie mogą przekraczać ustalonych limitów. W art. 7 pkt 1 ustawy Prawo Przedsiębiorców czytamy, że mikroprzedsiębiorca musi spełniać następujące warunki w dwóch ostatnich lat obrotowych:

„a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;”

A zatem to nie tylko osoba na samozatrudnieniu, ale także osoba, która zatrudnia pracowników. Może to być jednocześnie kosmetyczka, jak i właściciel niewielkiego sklepu. W tym celu nie potrzeba wiele, tylko system do wystawiania faktur lub kasa fiskalna i terminal płatniczy. Tym samym tłumaczy to, dlaczego tak wiele firm w Polsce kwalifikuje się jako mikroprzedsiębiorstwa.

Mikroprzedsiębiorstwo a mała firma – jaka jest różnica?

Chociaż termin mikroprzedsiębiorstwo i mała firma są często stosowane zamiennie, nie są one tożsame. Jest między nimi kilka istotnych różnic, które wynikają z rozmiaru i skali działalności. Wyszczególnia to art. 7 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, gdzie czytamy, że mały przedsiębiorca musi spełniać następujące warunki w dwóch ostatnich lat obrotowych:

„a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro i który nie jest mikroprzedsiębiorcą”.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a status mikroprzedsiębiorcy

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia biznesu, gdzie jedna osoba jest jedynym właścicielem i odpowiada za wszystkie aspekty działalności firmy.

To popularne rozwiązanie wśród freelancerów, a także dla indywidualnych przedsiębiorców. Czy zatem prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możemy nazwać się mikroprzedsiębiorcami?

Jak zwykle to zależy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jak najbardziej może być zaliczana do mikroprzedsiębiorstw. Musi tylko spełniać wyżej wymienione warunki w Prawie przedsiębiorców, czyli nie może zatrudniać więcej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót netto nie może przekraczać 2 milionów euro.

Mikroprzedsiebiorca a samozatrudnienie

Samozatrudnienie jest często pierwszym krokiem na drodze do zostania mikroprzedsiębiorcą. Osoby samozatrudnione zazwyczaj prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, co często kwalifikuje ich do statusu mikroprzedsiębiorcy, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie.

Ewidencja VAT mikroprzedsiebiorcy – co musisz wiedzieć

Jako mikroprzedsiębiorca obowiązują Cię różne przepisy prawne, w tym nowelizacja ustawy podatkowej z dnia 1 października 2018 roku. Nowe zasady kontroli podatkowej mówią o tym, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, muszą składać jednolity plik kontrolny (JPK_VAT) do Ministerstwa Finansów.

Jednolity Plik Kontrolny jest obecnie przesyłany elektronicznie, co ułatwia urzędom przeprowadzenie kontroli, a także wykrywanie różnych nieprawidłowości. W większości przypadków jest on przygotowywany i wysyłany przez biura rachunkowe, które prowadzą Księgę Przychodów i Rozchodów przedsiębiorstwa.

Pisząc o ewidencji VAT, pamiętajmy jednak, że nie każdy musi być podatnikiem VAT i składać JPK. Jeśli Twoje przychód nie przekroczyły w poprzednim roku 200 000 złotych, możesz skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Czy mikroprzedsiebiorca może korzystać z PPK

Emerytura dla przedsiębiorcy to często pojęcie abstrakcyjne. Niezależnie jednak od branży czy wielkości firmy warto się nad nią pochylić. Czy jako mikroprzedsiębiorca musisz przystąpić do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, który ma na celu wspieranie długoterminowego oszczędzania na emeryturę.

Mikroprzedsiębiorcy są zwolnieni ze stosowania ustawy o PPK, pod warunkiem że wszyscy ich pracownicy złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Czy warto próbować swoich sił jako mikroprzedsiebiorca

Mikroprzedsiębiorca to osoba, która ma pełną kontrolę nad swoim biznesem. To daje wolność, decyzyjność, a także elastyczność. Co więcej, możesz realizować swoją pasję przy niskim progu wejścia.

Z drugiej strony jako właściciel firmy ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje działania, finanse i wszelkie ryzyko biznesowe. Musisz bowiem pamiętać, że każda działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem, a sukces nie jest gwarantowany.

Niewątpliwie jednak mikroprzedsiębiorca to kusząca wizja dla wielu osób, które chcą cieszyć się wolnością i nieograniczonym potencjałem. Posiadając solidny plan biznesowy oraz strategię, możesz osiągnąć swoje cele.

Podsumowanie

Wśród nas nie brakuje mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzą swoje firmy, zatrudniają pracowników lub są freelancerami. To zdecydowana większość przedsiębiorców w Polsce, którzy przyczyniają się do rozwoju kraju i wzrostu PKB.

Źródła:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-przedsiebiorcow-18701388/art-7

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę