Offshore – co to jest?

Z powodu rosnących kosztów prowadzenia firmy w Polsce, przedsiębiorcy wciąż szukają nowych sposobów na oszczędność. Jedną z coraz częściej stosowanych w tym zakresie praktyk jest tzw. optymalizacja podatkowa, czyli legalne działania mające na celu obniżenie zobowiązań podatkowych. Jednym z takich działań jest założenie spółki offshore poza granicami kraju. Co to jest, jakie daje korzyści i co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie?

Spis treści

  • Spółka offshore – definicja
  • Jakie korzyści daje założenie spółki offshore?
  • Jak i gdzie można legalnie zarejestrować spółkę offshore?
  • Spółka offshore – co jeszcze musisz wiedzieć?
  • Spółka offshore – podsumowanie

Spółka offshore – definicja

W większości krajów osoby prawne i fizyczne muszą płacić podatki, które zasilają potem budżet państwa. Z punktu widzenia przedsiębiorców są to często bardzo wysokie koszty, które obniżają rentowność firmy. Aby więc zminimalizować te koszty, mogą oni zarejestrować działalność tam, gdzie system podatkowy jest łagodniejszy. Proces ten nazywany jest offshoringiem.

Powszechnie więc przyjmuje się, że spółką offshore nazywamy firmy zarejestrowane na terytoriach oferujących preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Poza niższymi podatkami mogą to być także:

  • mniej zawiłe przepisy podatkowe,
  • mniejsze ryzyko i większy potencjał wzrostu,
  • znaczące ulgi dla biznesów,
  • ochrona aktywów,
  • poufność danych.

Coraz częściej jednak mianem offshore określa się każdą działalność w kraju innym niż kraj rezydencji przedsiębiorcy. Terminem tym opisuje się także proces, w ramach którego osoby fizyczne otwierają rachunki bankowe w innym państwie, którego nie są obywatelami. Mówimy wtedy o bankowości offshore.

Spółka offshore a raje podatkowe – jaka jest różnica?

Do niedawna pojęcia „raj podatkowy” i „terytorium offshore” używane były zamiennie. To pierwsze najczęściej kojarzone było z działalnością nielegalną i przestępczą. Aktualnie jako „raj podatkowy” określa się państwo, które nie tylko oferuje niższe lub zerowe podatki, ale ma również niejasny sposób ich wyliczania i odmawia wymiany informacji podatkowej z innymi krajami. Kryteria te zostały oficjalnie przyjęte przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która w ostatnim czasie aktywnie działa na rzecz zwalczania uchylania się od podatków.

Jakie korzyści daje założenie spółki offshore?

Rejestracja działalności w innym kraju najczęściej ma na celu wykorzystanie bardziej sprzyjających warunków biznesowych, takich jak niższe wymagania płacowe lub luźniejsze przepisy. Oczywiście może to skutkować znacznym obniżeniem kosztów prowadzenia firmy, jednak nie jest to jedyna zaleta takiego rozwiązania:

  • Optymalizacja podatkowa: Możliwość skorzystania z niższych stawek i przejrzystych przepisów podatkowych. Niektóre kraje, dzięki międzynarodowym regulacjom,  pozwalają nawet uniknąć podwójnego opodatkowania zysków firmy.
  • Ochrona majątku: Na aktywa firmy offshore nie wpływają zmiany ekonomiczne i prawne w kraju rezydencji rejestrującego spółkę.
  • Ochrona i poufność danych: Firmy mogą chronić prywatność beneficjentów i klientów, a także wszelkie dane finansowe.
  • Przejrzyste regulacje: Mniej skomplikowane prawo i przepisy ułatwiają efektywne zarządzanie biznesem, np. poprzez uproszczenie księgowości lub rozluźnienie sprawozdań finansowych.
  • Nowy rynek odbiorców: Decydując się na spółkę offshore przedsiębiorca ma możliwość poszerzenia swojej działalności i wejścia na nowy rynek, jednak w charakterze biznesu lokalnego.

Do niedawna wśród korzyści spółek offshore wskazywano brak wymiany informacji podatkowych z innymi krajami. Obecnie jednak sytuacja dynamicznie się zmienia i coraz więcej państw zmienia swoje podejście w tej kwestii. Według OCED w 2023 r. 108 krajów automatycznie przekazało organom podatkowym informacje o rachunkach offshore. Wiązało się to z ujawnieniem 123 milionów rachunków o wartości ponad 12 bilionów euro.

Sprzedajesz produkty lub usługi stacjonarnie, lub online? Postaw na płatności bezgotówkowe. Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa otrzymasz wsparcie na zakup terminala płatniczego do swojej firmy.

Jak i gdzie można legalnie zarejestrować spółkę offshore?

W świetle prawa polskiego i unijnego spółki offshore nie są nielegalne. Warto jednak wiedzieć, że sama praktyka kojarzona jest z intencjonalnym uchylaniem się od odpowiedzialności podatkowej, które ściągane jest przez krajowe i europejskie organy kontroli finansowej.

Jeśli nie chcesz, by Twoja działalność za granicą wzbudziła podejrzenia władz, musisz dokonać rejestracji zgodnie z literą prawa. W Polsce fakt rejestracji spółki offshore należy przede wszystkim zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Kraje zakazane

Wybierając kraj dla swojej spółki offshore, weź pod uwagę oficjalny wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (na podstawie art. 23v ust. 2 ustawy PIT rozporządzenia Ministra właściwego ds. finansów publicznych). Znajdziesz w nim, np.: Grenadę, Makau czy Księstwo Monako. Dodatkowo musisz uwzględnić regularnie aktualizowaną przez UE „czarną listę” rajów podatkowych, czyli krajów, które odmówiły współpracy w ramach jawnej i swobodnej wymiany informacji podatkowej.

W praktyce wciąż można legalnie zakładać spółki w rajach podatkowych z wymienionych list, jednak będą one podlegały bardziej restrykcyjnym kontrolom. Taka działalność wiążę się także z obowiązkiem zapłacenia podatku od przychodu w wysokości 19%.

Spółka offshore – co jeszcze musisz wiedzieć?

Rejestracja firmy za granicą nie gwarantuje ani sukcesu, ani obniżenia kosztów. Nawet jeśli sam proces zakładania spółki jest łatwy i szybki, warto dokładnie przemyśleć taką decyzję i odpowiednio się przygotować.

Przede wszystkim rozważ ryzyko, jakie niesie zakładanie spółek offshore:

  • Ryzyko prawne: Wspomniane już regulacje, które mają na celu ograniczenie korzystania z terytoriów offshore, mogą spowodować, że Twoja firma zostanie objęta większą kontrolą państwowych organów podatkowych. W wyniku zmian przepisów może się też okazać, że Twoja spółka zagraniczna stała się nielegalna.
  • Utrata reputacji: Spółki offshore wciąż kojarzone są z działalnością nielegalną i podejrzaną, dlatego założenie takiej firmy może negatywnie wpłynąć na wizerunek przedsiębiorcy i reputację biznesu.
  • Zmiany polityczne: Sytuacja polityczna w niektórych krajach może być niestabilna i bardzo dynamiczna. W dłuższej perspektywie stanowi to duże zagrożenie dla aktywów i interesów firmy.

Aby skutecznie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje spółka offshore, musisz starannie planować swoje działania, uwzględniając specyfikę każdego kraju oraz możliwe zmiany w prawie międzynarodowym. Kluczowa i niezbędna w tej kwestii może okazać się współpraca z doświadczonymi doradcami prawnymi i podatkowymi, którzy pomogą Ci przejść przez złożone aspekty prawne i regulacyjne całego procesu, a także uniknąć poważnych błędów, np. podwójnego opodatkowania.

Spółka offshore – podsumowanie

Spółki offshore mogą być potężnym narzędziem w arsenale strategicznego planowania biznesowego. Jednak, jak każde narzędzie, wymagają one odpowiedniego zastosowania i zrozumienia. Kluczem do sukcesu jest przejrzystość, zgodność z prawem oraz odpowiednie planowanie, które umożliwi maksymalizację korzyści, jednocześnie minimalizując ryzyko.

Aktualne trendy wskazują na rosnący nacisk na transparentność i regulację spółek offshore. W miarę jak międzynarodowe organy podatkowe zyskują większe uprawnienia do kontrolowania i śledzenia zagranicznych aktywów, spółki offshore mogą stawać się mniej atrakcyjne. Nadal pozostają jednak popularnym narzędziem optymalizacji podatkowej i ochrony majątku dla wielu przedsiębiorców.

 

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest spółka offshore i jak różni się od raju podatkowego?

Spółka offshore to firma zarejestrowana w kraju oferującym korzystne warunki prowadzenia działalności, takie jak niższe podatki i uproszczone przepisy. Natomiast raj podatkowy to państwo, które nie tylko oferuje niskie lub zerowe podatki, ale odmawia przy tym wymiany informacji podatkowej z innymi krajami. Raje podatkowe są często kojarzone z niejasnymi praktykami finansowymi.

Jakie są główne korzyści i ryzyka założenia spółki offshore?

Założenie spółki offshore pozwala na optymalizację podatkową poprzez korzystanie z niższych stawek podatkowych i uproszczonych przepisów. Dodatkowe korzyści obejmują ochronę majątku, poufność danych oraz możliwość wejścia na nowe rynki. Ryzyka obejmują zwiększone kontrole ze strony organów podatkowych, potencjalną utratę reputacji firmy oraz niestabilność polityczną w krajach, w których zarejestrowano spółkę.

Czy założenie spółki offshore jest legalne?

Założenie spółki offshore jest legalne, pod warunkiem przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych i regulacji zarówno w kraju rejestracji spółki, jak i w kraju, z którego pochodzi właściciel. Ważne jest, aby zgłosić rejestrację spółki do odpowiednich organów, aby uniknąć podejrzeń o uchylanie się od podatków.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę