
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika – co to oznacza i kogo dotyczy? Zwolnienie dyscyplinarne to potoczne określenie na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć w ustawie z…
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika – co to oznacza i kogo dotyczy? Zwolnienie dyscyplinarne to potoczne określenie na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć w ustawie z…
Co to jest faktura VAT marża? Na początku warto wyjaśnić, co oznacza słowo marża. W zależności od charakterystyki przedsiębiorstwa może być rozumiane jako różnica między ceną sprzedaży i zakupu albo ceną sprzedaży…
Porzucenie pracy – co to oznacza? Sytuacja na rynku pracy sprzyja osobom, które poszukują nowego miejsca zatrudnienia. Bez wątpienia wiąże się to z wieloma korzyściami, ale jednocześnie niesie ze sobą…
Outsourcing: co to? Outsourcing jest obecny w Polsce już od lat 90. Jednak nowoczesne technologie oraz rosnąca liczba firm przyczyniły się do rozwoju tego sektora usług biznesowych, który zyskuje aktualnie…
Czym jest PARP? PARP, czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, to agencja państwowa, która skupia swoje działania wokół realizacji programów rozwoju gospodarki. Projekty przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród nich znajdują…
Inwentaryzacja: co to? Odpowiedź na pytanie co to inwentaryzacja, można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów. Określa zasady wykonywania spisu z…
Prokurent: kto to? Kto to jest prokurent? Prokura to instytucja przeznaczona dla spółek handlowych. Natomiast osoba, którą powołuje się na jej mocy, to prokurent. Najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć…
Lista obecności: podstawa prawna Najważniejsze informacje dotyczące praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy można znaleźć w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – podstawa prawna Najważniejsze informacje dotyczące zasad gromadzenia oraz przetwarzania danych można znaleźć w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia…
Czynny żal – co to jest? Czynny żal to instytucja, która umożliwia przedsiębiorcy odwołanie się od decyzji Urzędu Skarbowego o nałożeniu kary za zaniedbanie obowiązku podatkowego. Dotyczy to zarówno…
Pomoc de minimis co to jest? Osoby prowadzące firmę mogą skorzystać z różnych form wsparcia. Wśród nich znajduje się również pomoc publiczna, którą można uzyskać na wprowadzenie innowacji, restrukturyzację, działania związane z ochroną…
PKWiU co to jest? Informacje na temat PKWiU można znaleźć w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 października 2015 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (DZ. U. z…
Zaświadczenie o zatrudnieniu – co to za dokument i kogo obowiązuje? Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach to dokument, który służy jako potwierdzenie źródła oraz wysokości dochodu. Pracownik może zostać zobowiązany…
Spółka cywilna: definicja Spółka cywilna to jedna z form działalności gospodarczej, która opiera się na współpracy osób fizycznych, prawnych lub obu tych grup. Jej podstawą jest podpisanie umowy spółki…
ZUS DRA – co to jest? Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia na mocy ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 Nr 137 poz. 887).
Paragon a faktura VAT dla osoby fizycznej Informacji na temat obowiązku wystawiania faktur oraz paragonów należy szukać w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.
Anulowanie paragonu a ewidencja Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących, podmioty podlegające podatkowi od towarów i usług są zobowiązane do prowadzenia ewidencji sprzedaży…
Towar niezgodny z opisem – podstawa prawna Najważniejsze informacje dotyczące niezgodności towaru z opisem można znaleźć w ustawie z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie…
Wypowiedzenie umowy o pracę – co to jest? Wypowiedzenie umowy o pracę to dokument, którego złożenie skutkuje zakończeniem współpracy pomiędzy osobą zatrudnioną a pracodawcą. Może być to decyzja podjęta przez każdą…
Strata z lat ubiegłych – co to jest? W założeniu, prowadzenie działalności gospodarczej powinno przynosić zysk. Jednak zdarza się, że wskutek działań przedsiębiorcy lub przyczyn niezależnych od niego odnotowuje się koszt przewyższający…
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – kto ma do niego prawo? Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą pamiętać przede wszystkim o rejestracji swojej firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji…
Zatrudnienie emeryta – czy to możliwe? Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 1998 Nr 162 poz. 1118) można wyróżnić…
Obowiązek podatkowy a przedawnienie podatku Przedsiębiorcy muszą być przygotowani na opłacenie zobowiązań wobec urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą znajdą niezbędne informacje na temat…
Fiskalizacja kasy – na czym polega? Zgodnie z ustawą z dnia 15 marca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach (Dz.U. 2019…