Umowa na okres próbny - praktyczny poradnik

Umowa na okres próbny – praktyczny poradnik

W pracy spędzasz ¼ doby. Musi ona zatem odpowiadać zarówno Tobie, jak i pracodawcy. Umowa na okres próbny pozwoli Ci sprawdzić, czy w nowej firmie rozwiniesz skrzydła i będziesz się dobrze czuć.

Sprawdź, na jakich warunkach jest ona zawierana oraz jakie prawa i obowiązki Ci w związku z nią przysługują.

Czym jest umowa na okres próbny?

Każda firma ma swoją kulturę i sposób działania. Może zatem oczekiwać nie tylko kompetencji, ale również odpowiedniego nastawienia i umiejętności personalnych. Podobnie jak w relacjach, obie strony muszą umieć wzajemnie się dogadać. Dlatego, np. zanim zdecydujesz się na ślub, chcesz poznać drugą stronę. Wbrew pozorom w firmie jest podobnie.

Zdarza się, że umowę o pracę poprzedza umowa na okres próbny. Może ona trwać maksymalnie 3 miesiące. W trakcie tego czasu sprawdzasz, jak czujesz się w danej firmie, a pracodawca upewnia się co do Twoich kompetencji.

Co ważne, masz wtedy prawo do skorzystania z L4. Ponadto przysługuje Ci możliwość płatnego urlopu wypoczynkowego. Z kolei czas na takiej umowie wlicza się do Twojego stażu pracy.

Ile wynosi wypowiedzenie umowy na okresie próbnym?

Chociaż umowa na okres próbny trwa 3 miesiące, może zostać zerwana wcześniej. Podobnie jak w przypadku umowy o pracę, masz prawo do skorzystania z wypowiedzenia. Ile ono wynosi?

Wypowiedzenie może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Jego długość zależy od czasu, na jaki została podpisana umowa:

  • 2 tygodnie w przypadku umowy na 3 miesiące;
  • 1 tydzień, jeśli umowa jest dłuższa niż 2 tygodnie;
  • 3 dni robocze, kiedy nie jest dłuższa niż 2 tygodnie.

W przypadku, kiedy to firma chce z Tobą zakończyć współpracę, ma obowiązek pouczyć Cię o prawie do odwołania się do sądu.

Wypowiedzenie natychmiastowe

Wypowiedzenie w trybie natychmiastowym dotyczy każdej umowy o pracę, również takiej na okres próbny. Warunkiem jest jednak spełnienie przesłanek, które znajdują uzasadnienie także w kodeksie pracy.

Aby pracownik rozwiązał w ten sposób umowę, może powołać się na orzeczenie lekarskie, które stwierdzi, że nie może wykonywać danej pracy lub też przełożony naruszył swoje podstawowe obowiązki.

Pracodawca z kolei ma prawo wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym w przypadku:

  • popełnienia przestępstwa przez pracownika;
  • utraty uprawnień;
  • naruszenia podstawowych obowiązków.

Tego rodzaju wypowiedzenie powinno zostać przedstawione na piśmie. Pamiętaj, że masz 14 dni od otrzymania decyzji, aby się odwołać, jeśli uważasz, że pracodawca postąpił nieuczciwie.

Umowa na okres próbny a ciąża?

Kiedy spodziewasz się dziecka, przysługują Ci szczególne prawa, z jakich możesz skorzystać także na okresie próbnym. Jeśli umowa jest zawarta przynajmniej na 1 miesiąc, a uległaby rozwiązaniu po 3 miesiącu ciąży, Twój pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją aż do porodu. Po tym czasie jednak nie przysługuje urlop macierzyński, z powodu rozwiązania poprzedniej umowy.

Koniec umowy na okres próbny – co dalej?

Kiedy po przewidzianym okresie, zarówno Ty, jak i firma, chcecie nawiązać dalszą współpracę, możecie podpisać właściwą już umowę o pracę. W innym przypadku umowa traci ważność po 3 miesiącach i możesz zawrzeć nową u kolejnego pracodawcy.

Pamiętaj, że okresu próbnego nie można powtarzać dwa razy z rzędu. Istnieją jednak od tej zasady pewne wyjątki:

  • kiedy minęło co najmniej 3 lata od rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracy na tym samym stanowisku. W ten sposób pracodawca może sprawdzić, czy Twoja wiedza jest zgodna z aktualnymi informacjami i jak odnajdziesz się w pracy po takiej przerwie.
  • kiedy zostajesz zatrudniony, aby wykonywać inny rodzaj pracy. Umowa na okres próbny może zostać ponownie zawarta, jeśli masz nowe obowiązki oraz charakter pracy, który pracodawca chce sprawdzić.

Podsumowanie

Umowa na okres próbny to egzamin nie tylko dla Ciebie, ale również dla firmy, która chce Cię zatrudnić. Pamiętaj, aby dać z siebie wszystko, a jednocześnie obserwować, czy dana organizacja Tobie odpowiada. Dzięki temu możesz znaleźć wymarzoną pracą i uniknąć rozczarowania.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę