Urlop okolicznościowy i jego zasady

Urlop okolicznościowy i jego zasady. Kiedy jest przydzielany?

Ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb bliskiej osoby to wydarzenia, kiedy nie myślisz o swojej pracy zawodowej, a chcesz skupić się na tym, co w danej chwili jest dla Ciebie najważniejsze. W tym celu możesz wykorzystać urlop okolicznościowy. Kiedy Ci przysługuje i czy jest on płatny?

Jak dostać urlop okolicznościowy?

Poprawnie złożony wniosek o urlop okolicznościowy jest bardzo ważny. W przeciwieństwie bowiem do urlopu wypoczynkowego musisz precyzyjnie uzasadnić cel, w jakim potrzebujesz dodatkowych dni wolnych. Ponadto wymagane są dokumenty, które go uzasadnią.

We wniosku nie może zabraknąć treści, która przedstawiałaby powód urlop okolicznościowego. Należy do niego dostarczyć także dokumenty, które by potwierdzały takie wydarzenie.

Czytaj też: Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Ile ono kosztuje?

Nie zawsze jest możliwe, aby taki wniosek dostarczyć przed planowaną uroczystością. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, kiedy tylko będzie taka możliwość.

Pracodawca będzie bowiem potrzebował akt zgonu w przypadku śmierci bliskiej Ci osoby, czy aktu zawarcia małżeństwa, jeśli to ślub jest powodem urlopu okolicznościowego.

Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego?

Jeśli boisz się o to, czy Twój pracodawca odrzuci Twój wniosek o urlop okolicznościowy, uspokajamy. Pracodawca nie ma prawa, aby odmówić Ci dnia wolnego na wypadek wyżej wymienionych okoliczności.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy takie wydarzenie nie ma poparcia w rzeczywistości ani w wymaganych dokumentach.

Ile dni trwa urlop okolicznościowy?

To, ile dni trwa urlop okolicznościowy, uzależnione jest od rodzaju wydarzenia, a także stopnia pokrewieństwa. W zależności od tego możesz starać się o 1 lub 2 dni wolnego.

Maksymalny wymiar 2 dni urlopu okolicznościowego przypada w razie Twojego ślubu lub narodzin Twojego dziecka. Możesz także o niego wnioskować w razie śmierci bliskiej Ci osoby jak małżonka, dziecka, matki czy ojca.

Z kolei 1 dzień urlopu okolicznościowego przysługuje Ci na wypadek ślubu Twojego dziecka lub śmierci rodzeństwa, teściów, dziadka czy babci. Możesz z niego skorzystać także w razie pogrzebu teściowej lub teścia, kiedy jesteś osobą rozwiedzioną.

Rzeczą oczywistą jest, że jeden lub dwa dni wolnego nie pozwolą Ci na załatwienie wszystkich formalności i spędzenie czasu z najbliższymi.

Dlatego wiele osób wykorzystuje urlop wypoczynkowy, w przypadku którego nie potrzebuje już podawać precyzyjnego uzasadnienia jak przy urlopie okolicznościowym.

Czy forma zatrudnienia ma znaczenie?

Pamiętaj, że urlop okolicznościowy przysługuje Ci w dokładnie takim samym wymiarze niezależnie od tego, czy pracujesz na cały etat, czy nie. Możesz liczyć na 2 dni wolne nawet wtedy, kiedy pracujesz ½ czy ¼ etatu.

Co ważne, zasady przyznawania urlopu okolicznościowego obowiązują tylko w ramach umowy o pracę. Nie możesz zatem o niego wnioskować, kiedy jesteś zatrudniony na umowę zlecenie, o dzieło lub w formie B2B.

Kiedy przepada urlop okolicznościowy?

W przeciwieństwie do zwykłego urlopu wypoczynkowego urlop okolicznościowy wykorzystywany jest tylko w przewidzianym celu. Dlatego przepada on, jeśli wnioskujesz o dodatkowe dni z okazji ślubu dziecka, a ten zostanie odwołany lub przełożony w czasie.

Czytaj też: Kiedy możemy spodziewać się podatku katastralnego w Polsce

Co zrobić, kiedy przepada urlop wypoczynkowy? Chociaż Twoja nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, nie otrzymasz za ten dzień żadnego wynagrodzenia.

Dlatego na wypadek takiej sytuacji, warto wykorzystać urlop wypoczynkowy, za który przysługuje Ci wynagrodzenie.

Czy urlop okolicznościowy jest płatny

Wiele osób zastanawia się, czy urlop okolicznościowy jest płatny. W końcu wykorzystuje się go w razie ważnych i nie zawsze przewidzianych wydarzeń. Dlatego kwestia wynagrodzenia za ten dzień nurtuje pracowników.

Na szczęście urlop okolicznościowy jest płatny. Wynagrodzenie za niego wylicza się podobnie, jak ma to miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Różnią się jedynie zmienne składniki, które wylicza na podstawie danego miesiąca, kiedy decydujesz się na dodatkowy dzień wolny.

Urlop okolicznościowy – podsumowanie

Nieprzewidziane okoliczności są częścią naszego życia. Niekiedy praca zawodowa musi zejść na dalszy plan, aby zadbać o kwestie związane z życiem prywatnym.

W tym celu można wykorzystać urlop okolicznościowy, jaki przysługuje Ci w razie ślubów, narodzin czy pogrzebów bliskich Ci osób. Pracodawca zaś nie ma prawa odmówić Ci dnia wolnego w takich okolicznościach. Warto zatem skorzystać z przysługujących Ci praw, aby zadbać o siebie i swoich krewnych.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę