Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Wynagrodzenie netto – jak je obliczyć?

Przygotowujesz się do rozmowy o pracę? A może chcesz otrzymać podwyżkę? Niezależnie do tego, musisz wiedzieć, jak obliczyć wynagrodzenie netto. To właśnie ono decyduje o tym, jaką kwotę zobaczysz w dniu wypłaty na swoim koncie. Czym różni się pensja netto od brutto i jak ją wyliczyć? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Netto a brutto – jaka jest różnica?

Czy podczas rozmowy o pracy negocjujesz wynagrodzenie brutto, czy netto? Nieporozumienia na tym etapie mogą być przyczyną późniejszych problemów. Warto zatem już teraz wiedzieć, jaka jest różnica między pensją netto a brutto, co na nią wpływa oraz ile może ona wynosić.

Jako pracownik jesteś najczęściej zainteresowany kwotą netto. To właśnie ją otrzymujesz co miesiąc na konto i możesz nią w pełni dysponować. W ofertach pracy jest ona niższa od wynagrodzenia brutto.

Czym zatem jest wynagrodzenie brutto? To także Twoja płaca. Niestety nie otrzymujesz jej na konto. Dlaczego? Ponieważ od tej kwoty są pobierane wszystkie podatki i składki. Robi to za Ciebie Twój pracodawca.

Dlatego pensja brutto nie jest przelewana na Twoje konto. Wyjątkiem jest własna działalność gospodarcza. Jako przedsiębiorca to na Ciebie bowiem spada odpowiedzialność zapłacenia podatków.

Jeszcze czymś innym są koszty pracodawcy, nazywane również dużym brutto. Są to wszelkie środki, jakie zostały wydane w ramach pracy pracownika.

Czytaj też: Urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu

Pamiętaj, że na Twoje wynagrodzenie składają się nie tylko podatki, ale także ubezpieczenie, wyposażenie stanowiska czy opieka medyczna. Koszty te ponosi Twój pracodawca.

Jak obliczyć pensję netto?

W pierwszej kolejności poznaj wysokość składek i podatków. Pamiętaj, że mogą one ulec zmianie w kolejnym roku podatkowym. Dlatego warto skorzystać z pomocy aktualnych kalkulatorów online lub zasięgnąć rady księgowego. Poniżej opisaliśmy podstawowe zasady obliczania pensji na rękę.

Wysokość wynagrodzenia brutto

Jak obliczyć wynagrodzenie netto? Najpierw potrzebujesz poznać pensję brutto, która będzie podstawą do dalszych wyliczeń. Składa się na nią wynagrodzenie zasadnicze, a także różne dodatki. Nadgodziny, premie czy chorobowe wpływają na Twoją pensję brutto, a tym samym na to, jaką kwotę otrzymasz na konto.

Składki na ubezpieczenie społeczne

Kiedy wiesz już, ile wynosi Twoje wynagrodzenie brutto, może odjąć od niego składki na ubezpieczenie społeczne. To jedne z tych opłat, jakie są co miesiąc potrącane z Twojej pensji.

Ile one wynoszą?

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne:

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne pomnóż przez swoje wynagrodzenie.

Zmień swoje podejście do płatności – zamów terminal płatniczy od PeP!

Koszty uzyskania przychodu

Od otrzymanej wcześniej sumy odejmij koszty uzyskania przychodu. Jeśli mieszkasz w tej samej miejscowości, w której pracujesz, wynoszą one 250 zł. W innym razie będą one wyższe. Pracownikom pracującym w innym mieście przysługuje możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 300 zł.

Ulga dla klasy średniej

W 2022 roku istnieje możliwość odliczenia m.in. ulgi dla klasy średniej. Jej wysokość jest zależna od przychodu. Dotyczy ona tych pracowników, których wynagrodzenie wynosi od 5701 do 11 141 zł brutto.

Wylicza się ją na podstawie dwóch wzorów:

  • dla wynagrodzenia od 68 412 zł do 102 588 zł: [(kwota przychodów x 6,68%)– 4 566] ÷ 0,17;
  • dla wynagrodzenia od 102 588 zł do 133 692 zł: [(kwota przychodów x -7,35%)) + 9 829 zł] ÷ 0,17.

Zaliczka na podatek dochodowy

Aby obliczyć wynagrodzenie brutto, potrzebujesz poznać wysokość podatku dochodowego. W tym celu pomnóż otrzymaną wcześniej liczbę przez podstawę podatku. Jej stawka zależy od progu podatkowego:

Kwota wolna od podatku

Następnie potrzebujesz odjąć kwotę wolną od podatku. Obowiązuje ona tylko tych pracowników, którzy podpisali oświadczenie PIT-2. W 2022 roku została ona zwiększona do 30 000 zł. Z tego powodu możesz odliczyć 425 zł kwoty wolnej od podatku w danym miesiącu.

Ubezpieczenie zdrowotne

Od 2022 roku nie ma już możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, która domyślnie wynosi 9%. Wciąż jednak jest ona obliczana na podstawie wynagrodzenia po odjęciu od niego składek na ubezpieczenie społeczne.

Podsumowanie

Znasz już różnicę między wynagrodzeniem brutto a netto. Nie powinna Cię już zatem dziwić różnica między tymi wysokościami. Aby obliczyć swoją pensję na rękę, możesz skorzystać z powyższej instrukcji. Znacznie prościej będzie jednak skorzystać z kalkulatorów online, które obliczą Twoje wynagrodzenie netto wraz ze wszystkimi niezbędnymi składkami.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę