Urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu

Urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu

W trakcie okresu wypowiedzenia zdarza się często, że pracownik może chcieć skorzystać z urlopu. Nie jest to jednak odgórna zasada, a decyzja pracodawcy. Dowiedz się, kiedy przysługuje Ci urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu. Sprawdź, kiedy pracodawca może Ci go odmówić oraz ile wynosi ekwiwalent.

Od czego zależy długość urlopu wypoczynkowego i wypowiedzenia?

Kodeks Pracy definiuje wiele kluczowych kwestii związanych z zatrudnieniem kogoś na umowę o pracę. Dzięki niemu wiesz nie tylko, jakie masz obowiązki, ale również jakie prawa Ci przysługują. Dotyczy to także urlopu wypoczynkowego i wypowiedzenia.

Długość urlopu wypoczynkowego

Jako pracownik masz prawo do wypoczynku i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, za który otrzymujesz wynagrodzenie. Jednak to, ile dni Ci przysługuje, zależy od Twojego stażu pracy. Im jest on większy, tym możesz się cieszyć dłuższym urlopem.

Jeśli pracujesz mniej niż 10 lat, masz prawo do 20 dni urlopu. Jeśli Twój staż jest dłuższy, przysługuje Ci 26 dni do wykorzystania w ciągu roku.

Pamiętaj, że możesz skorzystać z urlopu do końca roku. Kiedy tak się nie stanie, powinieneś wykorzystać zaległe dni urlopowe do 30 września następnego roku.

Długość okresu wypowiedzenia

Niezależnie od tego, czy pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas określony, czy nieokreślony, jedna ze stron może ją wypowiedzieć. Podobnie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego długość okresu wypowiedzenia jest zależna od tego, jak długo pracownik jest zatrudniony.

Jeśli w danej firmie pracujesz nie więcej niż 6 miesięcy, masz prawo do 2 tygodni okresu wypowiedzenia.

Inaczej jest wtedy, kiedy jesteś zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Wtedy masz 1 miesiąc wypowiedzenia.

Czytaj też: Limit nadgodzin w roku i możliwości jego zmiany

Najdłuższy okres wypowiedzenia, czyli 3 miesiące, przysługuje Ci, jeśli pracujesz co najmniej 3 lata.

Kiedy przysługuje urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu?

Częstą praktyką jest wysyłanie pracownika na urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu. Dla wielu pracodawców takie rozwiązanie jest wygodne. Nie muszą oni m.in. płacić ekwiwalentu za niewykorzystane dni urlopowe. Również sami pracownicy chętnie decydują się na takie rozwiązanie, aby poświęcić dodatkowy czas na odpoczynek lub szukanie nowej pracy.

Jednak to, co jest praktyką, nie jest prawem. W Kodeksie Pracy nie ma zapisów o tym, że podczas wypowiedzenia przyznanie urlopu jest wymagane. Tak naprawdę wszystko zależy od pracodawcy i tego, czy pracownik ma jeszcze do wykorzystania zaległe dni urlopowe.

O przyznaniu urlopu decyduje pracodawca. W tym celu nie jest potrzebny nawet wniosek. Co jednak kluczowe, wszelkie kwestie związane z dniami urlopowymi muszą być rozwiązane do końca stosunku pracy, czyli okresu wypowiedzenia. Jeśli w tym czasie nie zostanie wykorzystany urlop zaległy lub bieżący, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent. Dowiedz się więcej, na czym on polega.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Chociaż pracodawcy finansowo bardziej opłaca się wysłać pracownika na urlop na wypowiedzeniu, nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się bowiem, że jego obecność w miejscu pracy jest potrzebna, aby dokończyć projekt lub wykonać inne obowiązki. W takim przypadku pracodawca ma prawo nie przyznać pracownikowi dodatkowych dni urlopowych. nawet jeśli mu one przysługują.

Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji i masz do wykorzystania zaległy urlop, nie musisz martwić się, że on przepadnie. Pracodawca ma obowiązek wypłacić Ci ekwiwalent. Jego wysokość zależy od podstawy wynagrodzenia i współczynnika ekwiwalentu.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Do wyliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy potrzebujesz znać między innymi współczynnik ekwiwalentu. Aby go obliczyć, należy odjąć liczbę dni świątecznych i wolnych od pracy od wszystkich dni w roku, a następnie podzielić przez 12, czyli ilość miesięcy.

Czytaj też: Księgowanie leasingu operacyjnego – jak to zrobić poprawnie?

Teraz podziel swoje wynagrodzenie przez otrzymany współczynnik ekwiwalentu. Otrzymany wynik to nic innego jak ekwiwalent za jeden dzień. Pomnóż go przez liczbę niewykorzystanych dni urlopowych i otrzymasz całą kwotę.

Pamiętaj, że obliczenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop leży po stronie pracodawcy. Jego wypłata zaś powinna mieć miejsce w ostatnim dniu zatrudnienia lub w pierwszym dniu roboczym, jeśli umowa kończy się w dzień wolny od pracy.

Podsumowanie

Planujesz złożyć wypowiedzenie, a może właśnie zrezygnowałeś z pracy? Warto znać swoje prawa podczas okresu wypowiedzenia. Jak widzisz, urlop wypoczynkowy nie jest w tym przypadku obligatoryjny i zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Pamiętaj jednak, że za niewykorzystane dni urlopowe przysługuje Ci ekwiwalent. Jego wysokość zależy od Twojego wynagrodzenia, a także od długości urlopu.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę