Księgowanie leasingu operacyjnego

Księgowanie leasingu operacyjnego – jak to zrobić poprawnie?

Leasing operacyjny pozwala na proste i tanie finansowanie auta w miesięcznych ratach. Do tej pory do kosztów uzyskania przychodu można było zaliczać wszystkie wydatki. Czy tak jest teraz? Jak obecnie wygląda księgowanie leasingu operacyjnego?

Nowe przepisy księgowania leasingu operacyjnego

Jeśli zdecydowałeś się na leasing samochodu do końca 2018 roku, nie odczułeś zmian, które obowiązują od 2019 roku. Co zmieniło się w kwestii księgowania leasingu operacyjnego? Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim wydatków leasingowych.

Wysokość ujęcia kosztów w czasie trwania leasingu uzależniona jest od wartości samochodu. Obecnie ustalone są dwa limity:

  • auta spalinowe – do 150 000 zł;
  • auta elektryczne – do 225 000 zł.

Jeśli pojazd w leasingu jest droższy i przekracza podaną wartość, związane z nim wydatki można ująć w KUP tylko do ustalonego limitu i w proporcji do ceny auta. Używamy wtedy wzoru:

150 000 zł (lub 225 000 zł w przypadku samochodów elektrycznych) / wartość samochodu x rata leasingowa.

Jak było wcześniej?

Do tej pory cena auta nie grała roli i opłaty leasingowe można było zaliczać do kosztów uzyskania przychodu. Nowe przepisy dotyczą zatem tylko droższych aut. Według statystyk stanowią one około 20% pojazdów w leasingu. Dlatego dla większości osób zmiany te nie są odczuwalne. Leasing zaś dalej jest chętnie wybieranym sposobem finansowania samochodu.

Jak ująć wydatki eksploatacyjne do kosztów uzyskania przychodu?

Zacznijmy od początku, czyli od tego, jakie wydatki możemy zaliczać do kosztów uzyskania przychodu? Przede wszystkim wszelkie opłaty eksploatacyjne takie jak naprawa czy zakup paliwa. Do końca 2018 roku można było odliczać je w całości od przychodów firmy.

Obecnie zmiana dotyczy samochodów, które nie są używane w 100% służbowo. Inaczej jest, kiedy dojeżdżasz autem do klientów, a jednocześnie jeździsz nim na zakupy i rodzinne wycieczki. Cel leasingu jest wtedy mieszany. Oznacza to, że wydatki eksploatacyjne są zaliczane do kosztów przychodu w 75%.

Czytaj też: Zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie

Aby odliczyć 100% przychodów, samochód może być używany tylko w celach firmowych. Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, zgłoś auto do rejestru Krajowej Administracji Skarbowej.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Pamiętaj, że leasing operacyjny nie jest tym samym, co leasing finansowy. W drugim przypadku rata leasingowa składa się z odsetek oraz części kapitałowej. Podatek VAT jest zaś płacony od razu wraz z pierwszą ratą. Kosztem uzyskania przychodu są zaś odpisy amortyzacyjne, a nie raty leasingowe.

Leasing a VAT

Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, decydując się na leasing, na pewno myślisz o odliczeniu tego podatku. Jest to możliwe przy każdej racie leasingowej, jaką płacisz co miesiąc. Aby to zrobić, zwróć uwagę na cel, w jakim wykorzystujesz samochód.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, auto w leasingu może mieć cel mieszany lub firmowy. W zależności od tego, rozliczenie podatku znacząco się różni. Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli samochód używasz wyłącznie w celach służbowych, możesz odliczyć 100% podatku VAT.  Inaczej jest, kiedy korzystasz z auta również prywatnie. Wtedy przysługuje Ci 50% odliczenia VAT.

Co z opłatą wstępną? Koszt, jaki ponosisz na początku leasingu operacyjnego, pozwala na optymalizację kolejnych rat i cenę wykupu. On również jest opodatkowany 23% VAT. Zasady jego odliczenia 50% lub 100% są takie same w przypadku rat miesięcznych.

Co z kosztami ubezpieczenia?

Warto również pochylić się nad kosztami ubezpieczenia OC. Jest ono bowiem zaliczane do kosztów firmowych. Czy jednak możesz je odliczyć w całości, czy tylko w części w zależności od przeznaczenia auta?

Na szczęście opłaty związane z OC możesz zaliczyć w całości do kosztów firmowych. Nie ma tutaj znaczenia sposób ani cel wykorzystana samochodu. Dlatego możesz z tego korzystać także wtedy, kiedy auto służy Ci zarówno jako prywatne, jak i służbowe.

Czytaj też: Umowa o dzieło – co musisz o niej wiedzieć?

Co zaś z pozostałymi ubezpieczeniami takimi jak AC i GAP? Tutaj wracają zasady, które znasz z omawianych wcześniej wydatków eksploatacyjnych:

  • 100% odliczenia ubezpieczenia w przypadku celów służbowych;
  • 75% odliczenia ubezpieczenia w przypadku celów mieszanych.

Pamiętaj, że składki te nie mogą przekraczać ustalonej wysokości 150 000 zł (lub 225 000 dla samochodów elektrycznych) w proporcji do wartości samochodu.

Podsumowanie

Nowe księgowanie leasingu operacyjnego wydaje Ci się skomplikowane? Na pierwszy rzut oka tak może być. Jednak najwięcej zmian dotyczy samochodów, których wartość przekracza 150 000 zł lub 225 000 zł. Większość leasingowych aut zaś jest poniżej tej kwoty. Dlatego leasing operacyjny wciąż jest opłacalny dla wielu przedsiębiorców – kierowców.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę