Zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie

Zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie

Czy na umowie zlecenie przysługuje zwolnienie lekarskie?

Tak, ale nie każdy je dostanie.

Aby je otrzymać, trzeba spełnić kilka formalności. Dowiedz się, jak skorzystać z L4 lub z zasiłków macierzyńskich na umowie cywilnoprawnej.

Czym różni się umowa zlecenie od umowy o pracę?

Często słyszy się o tym, że umowa zlecenie jest gorsza niż umowa o pracę. Nie zapewnia bowiem pracownikowi takich samych benefitów i składek. Jak jest w rzeczywistości?

Faktycznie, wiele osób pracuje na umowie zlecenie. Według definicji jest to zobowiązanie do wykonania danej czynności na określonych warunkach. Sam rezultat nie jest tak istotny, jak podejście i zaangażowanie do pracy. Nie ma również ustalonych norm czasu pracy ani miejsca. Dla niektórych taka elastyczność to duża przewaga.

Umowa o pracę podlega pod Kodeks pracy. Z kolei umowa zlecenie jest regulowana przez Kodeks cywilnoprawny. Dlatego nie przysługują na niej takie prawa jak: urlop wypoczynkowy lub wychowawczy.

Składki na umowie zlecenie

Umowa zlecenie kojarzy się z elastycznością. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych składek. Jak najbardziej są one potrącane z wynagrodzenia, jednak nie wszystkie są obowiązkowe.

Na umowie zlecenie płacisz takie składki jak:

  • zdrowotne;
  • rentowe;

Ubezpieczenie chorobowe jest jednak czymś innym i chęć do jego płacenia można zgłosić dobrowolnie.

Czytaj też: Umowa o dzieło – co musisz o niej wiedzieć?

Pamiętaj, że to przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia Cię do składek ZUS. Ma na to 7 dni od daty rozpoczęcia umowy zlecenia. W tym celu używa on formularza ZUS-ZUA.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ubezpieczenie leży po innej stronie. Najczęściej dotyczy to uczniów i studentów do 26. roku życia. W ich przypadku składki są zgłaszane przez uczelnię lub szkołę, do której są zapisani.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie na umowie zlecenie?

O tym, czy chcesz opłacać ubezpieczenie chorobowe, decydujesz sam. Część osób rezygnuje z niego, aby nie obniżać swojego wynagrodzenia. Z drugiej strony, nie mogą oni wtedy liczyć na zwolnienie lekarskie.

Kiedy chcesz przystąpić do ubezpieczenia, zgłoś to do swojego zleceniodawcy. Jak pisaliśmy, to na nim polega obowiązek zgłoszenia Cię do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z Twojego wynagrodzenia zostanie odprowadzona stawka odpowiednia na dany rok, a Tobie będą przysługiwały dodatkowe świadczenia.

Kiedy decydujesz się opłacać ubezpieczenie chorobowe, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na umowie zlecenie. Aby je otrzymać, będziesz potrzebować elektroniczne zwolnienie lekarskie i druk Z-3a. Jest to zaświadczenie płatnika o płaconych składkach ZUS.

Nie tylko L4

Myśląc o ubezpieczeniu chorobowym, najczęściej do głowy przychodzi L4. Faktycznie, zasiłek chorobowy to wynagrodzenie, jakie możesz otrzymać z powodu choroby. Jednak na tym lista się nie kończy.

Kiedy decydujesz się na składki chorobowe, możesz także skorzystać z zasiłku macierzyńskiego, opiekuńczego i wyrównawczego.

Co więcej, przysługuje Ci również świadczenie rehabilitacyjne. Jest ono wypłacane, kiedy po upływie czasu na zasiłek chorobowy, wciąż nie możesz wrócić do pracy. Dzięki niemu możesz mieć dodatkowe środki na leczenie lub rehabilitację, aby móc znowu normalnie funkcjonować.

Po jakim czasie można otrzymać zwolnienie lekarskie?

Choroba nie wybiera terminu. Może się zdarzyć, że zachorujesz w tym samym miesiącu, kiedy rozpoczynasz pracę. Co wtedy? Jak się okazuje, prawa do zasiłku chorobowego nie nabywasz od razu. W zależności od podpisanej umowy musi minąć tak zwany okres wyczekiwania.

Czytaj też: Freelancing – czym jest i jak zacząć pracę?

W przypadku umowy zlecenia, kiedy składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne, okres wyczekiwania trwa 90 dni. Inaczej jest na umowie o pracę. Czas ten jest krótszy i wynosi 30 dni.

Warto pamiętać, że okres wyczekiwania nie dotyczy wtedy, gdy:

  • jesteś absolwentem szkoły i otrzymałeś ubezpieczenie w ciągu 90 dni od graduacji;
  • masz co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego w ramach np.: umowy o pracę;
  • jesteś posłem lub senatorem i minęło nie więcej niż 90 dni od ukończenia kadencji;
  • Twoja niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku w drodze z pracy lub do pracy.

W innym przypadku otrzymasz zwolnienie lekarskie w ciągu 30 lub 90 dni.

Podsumowanie

Wypłata zwolnienia lekarskiego nie jest możliwa bez składek na ubezpieczenie chorobowe. Na umowie zlecenie nie są one obowiązkowe. Z tego powodu wiele osób z nich rezygnuje. Później jednak przychodzi zaskoczenie. Jeśli chcesz mieć możliwość otrzymania L4 lub zasiłku macierzyńskiego, możesz przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę