Jak wyliczyć chorobowe?

Chorobowe – jak obliczyć L4?

Kiedy dopadnie Cię choroba, musisz zadbać o swoje zdrowie. Dzięki zwolnieniu L4 dalej możesz otrzymywać wynagrodzenie, nawet jeśli nie jesteś zdolny do pracy. Sprawdź, jak wyliczyć chorobowe i od czego zależy jego wysokość.

Kiedy przysługuje wynagrodzenie chorobowe?

Nie każdemu, i nie od razu przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Zacznijmy od tego, że jest ono wypłacane tylko wtedy, kiedy płacisz ubezpieczenie chorobowe. W przypadku umowy o pracę nie ma problemu. Wszystkie składki są pobierane z Twojego wynagrodzenia brutto. Jednak na umowie zlecenie ubezpieczenie chorobowe nie jest obowiązkowe. Można jednak dobrowolnie do niego przystąpić.

Okres wyczekiwania

Dla umowy o pracę okres wyczekiwania wynosi 30 dni, kiedy opłacane jest ubezpieczenie chorobowe. Jeśli zatem zachorujesz w ciągu pierwszego miesiąca pracy, nie otrzymasz L4.

Są jednak pewne wyjątki. Nie musisz martwić się okresem wyczekiwania, jeśli:

  • jesteś absolwentem uczelni lub szkoły i nie minęło więcej niż 90 dni od otrzymania dyplomu;
  • przyczyna twojej niezdolności do pracy miała miejsce w drodze do pracy lub z pracy;
  • jesteś posłem lub senatorem i nie minęło 90 dni od ukończenia kadencji;
  • jesteś ubezpieczony obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym przez co najmniej 10 lat.

Co więcej, okres wyczekiwania jest inny dla osób zatrudnionych na umowie zlecenie. Wynosi on 90 dni. Wyjątkiem jest zasiłek opiekuńczy lub macierzyński. W takim wypadku wynagrodzenie chorobowe obliczane jest od razu. Warunkiem jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe, które nie są obowiązkowe na umowie zlecenie.

Czytaj też: Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w trakcie roku kalendarzowego. Jeśli po tym czasie, zdrowie nie pozwala Ci wrócić do obowiązków, otrzymujesz zasiłek chorobowy. Nie jest on już wypłacany przez Twojego pracodawcę, ale przez ZUS.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Zasiłek do pracy przysługuje im wcześniej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna je wypłacać już od 15. dnia niezdolności do pracy.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego

Podczas L4 Twoja wypłata jest niższa. Jak się jednak okazuje, w niektórych przypadkach możesz liczyć na wyższe wynagrodzenie. Zacznijmy jednak od początku.

Kiedy przysługuje 80% chorobowego?

Domyślna wysokość wynagrodzenia chorobowego wynosi 80%. W praktyce do jego wyliczenia bierze się pod uwagę średnią miesięczną pensję, jaka była wypłacana w ostatnich 12 miesiącach.

Co jeśli masz prawo do wynagrodzenia chorobowego, ale pracujesz w danym miejscu pracy krócej niż rok? Jeśli minął okres wyczekiwania, masz prawo do skorzystania z L4. Jednak jego wysokość będzie obliczana na podstawie wynagrodzenia z tych miesięcy, od kiedy płacisz ubezpieczenie chorobowe.

Pamiętaj, że do obliczenia chorobowego, ważne jest nie tylko Twoje wynagrodzenie zasadnicze. Jeśli do Twojej wypłaty były dodawane premie, dodatki czy nadgodziny, są one również doliczane do wysokości L4. Dotyczy to także zasiłku chorobowego, kiedy Twoja niezdolność do pracy będzie trwała dłużej.

Dla kogo jest 100% chorobowego?

Drugą stawką wynagrodzenia chorobowego jest 100%. Oznacza to, że za okres niezdolności do pracy otrzymasz dokładnie taką samą wypłatę jak podczas wykonywania swoich obowiązków. Taka sytuacja dotyczy jednak tylko wybranych przypadków.

Czytaj też: Urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu

Na 100% chorobowego możesz liczyć wtedy, gdy:

  • niezdolność do pracy jest związana z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
  • poddajesz się zabiegowi lub badaniom koniecznym do oddania narządów, komórek lub tkanek;
  • otrzymasz zwolnienie lekarskie z powodu ciąży.

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Nie musisz martwić się tym, jak obliczyć wysokość chorobowego, ponieważ leży to w obowiązkach Twojego pracodawcy. Jeśli jednak chcesz samemu wyliczyć jego wysokość, możesz skorzystać z kalkulatora lub wzoru:

wynagrodzenie brutto – podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (13,71%)

Otrzymany wynik należy pomnożyć przez 30 dni. Poznasz wtedy wynagrodzenie za jeden dzień pracy. Następnie pomnóż je przez stawkę wynagrodzenia chorobowego, czyli przez 80 lub 100%. Właśnie tyle otrzymasz podczas swojej choroby.

Wystarczy znać wysokość swojego wynagrodzenia brutto i wysokość stawki wynagrodzenia chorobowego. Warto jednak wiedzieć, ile wynosi okres wyczekiwania i czy masz prawo do 100%, czy do 80% wypłaty podczas L4. Pozwoli Ci to uniknąć niespodzianki w dniu wypłaty.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę