Terminale płatnicze dla aptek i usług medycznych

Wykorzystanie terminali płatniczych w aptekach i usługach medycznych

Więcej niż połowa Polaków płaci bezgotówkowo. Czy zatem apteki muszą posiadać terminale płatnicze? Nowe przepisy nie pozostawiają złudzeń. Dowiedz się, jakie są obowiązki przedsiębiorców i jak wybrać terminal płatniczy do apteki i usług medycznych.

Jak nie stracić klienta?

Liczenie drobnych, wydawanie reszty i trzymanie banknotów w portfelu. Dzisiaj wiele osób postrzega płacenie gotówką jako serię problemów i uważa ją za niewygodną i niepotrzebną. Zamiast tego klienci częściej płacą kartą.

Przeprowadzone w 2021 roku badania “Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021”, potwierdzają tę tezę. Jak z nich wynika, nawet 65% klientów najczęściej płaci kartą płatniczą. To właśnie nią najchętniej posługujemy się w sklepach wielkopowierzchniowych (76%) i na stacjach benzynowych (52%).

Płatności kartą powoli wypierają płatności gotówkową. Coraz więcej osób nie ma przy sobie portfela, aby móc zapłacić w tradycyjny sposób. Dlatego przedsiębiorcy muszą dostosować się do nowych warunków, aby nie stracić klientów.

Czytaj też: Branża transportowa z terminalem płatniczym

Trend ten jest silniejszy w związku z prowadzeniem nowych przepisów od 2022 roku. Dotyczą one również farmaceutów. Dowiedz się, czy terminale płatnicze dla aptek i usług medycznych są obowiązkowe.

Obowiązkowe terminale płatnicze dla aptek?

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące terminali płatniczych. Od tego czasu przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnić możliwość zapłaty bezgotówkowo.

Prawo przedsiębiorców

Jak czytamy w art. 19a ustawy Prawo przedsiębiorców: “Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego…”

Czym jest instrument płatniczy? Przepisy tego nie definiują dokładnie. Może to być nie tylko terminal, ale również przelew czy aplikacje płatnicze.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Przepisy nie dotyczą każdego. Kto musi zapewnić możliwość wyboru płacenia kartą? Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy korzystają z kasy fiskalnej. Terminalu nie muszą za to posiadać osoby, które są zwolnione podmiotowo lub bezprzedmiotowo z prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Co w przypadku aptek i usług medycznych? Terminale płatnicze powinny się w nich pojawić od początku 2022 roku. Większość punktów już dawno jednak wprowadziła taką możliwość, aby wyjść naprzeciw potrzebom klientom.

Czytaj też: Darowizna mieszkania dla dziecka

Z kolei od 1 lipca 2022 roku kasa fiskalna musi być zintegrowana online z terminalem. Z tego obowiązku zwolnieni są tylko Ci przedsiębiorcy, którzy nie muszą korzystać z kas rejestrujących.

Limity płatnością gotówką

Nowe przepisy dają konsumentom wybór sposobu płatności. Jednak w pewnych przypadkach jest on narzucony z góry. Dotyczy to transakcji, która przekracza 20 000 zł. Wtedy płatność bezgotówkowa jest obowiązkowa. Przepis ten ma wejść w życie z początkiem 2023 roku.

Terminale płatnicze to nie tylko karta

Czym powinny wyróżniać się zakupy w sklepie, aptekach i punktach medycznych? Wygodą. Chociaż zależy ona od wielu czynników, płatności bezgotówkowe są kluczowe. To właśnie one pozwalają na szybką i bezpieczną płatność.

Co jednak ważne, terminal płatniczy służy nie tylko do płacenia kartą. Nowe modele umożliwiają zapłacenie kodem BLIK lub smartfonem. Dzięki temu Twoi klienci mogą zapłacić nawet wtedy, kiedy nie mają przy sobie portfela.

Na co zwrócić uwagę wybierając terminal płatniczy dla apteki?

Terminal płatniczy dla aptek i usług medycznych powinien zapewniać szybkość, wygodę i bezpieczeństwo. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

  • Integracja z systemem – Twój terminal powinien być w pełni zintegrowany z systemami aptecznymi.
  • Obecność Pin pada – dzięki Pin padowi nie musisz podawać klientowi swojego terminala lub przyjmować od niego karty
  • Możliwość płatności telefonem – ponieważ coraz więcej osób nie nosi ze sobą portfela, a telefon stał się ich podstawową metodą płatności.

Nowoczesne terminale pozwalają na płatności przy użyciu karty, aplikacji oraz telefonu. Do tego są szybkie i proste w obsłudze. Wykorzystanie ich w aptekach pozwoli też zadbać o higienę i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusów. Dzięki nim ograniczasz kontakt z pieniędzmi, na których mogą znajdować się drobnoustroje.

Podsumowanie

Terminale płatnicze dla aptek i usług medycznych są codziennym widokiem. Przedsiębiorcy decydują się na nie z uwagi na nowe przepisy i wygodę konsumentów. Nie pozwól, aby klient wyszedł z pustymi rękami z powodu braku gotówki. Płatności bezgotówkowe nie są już przyszłością, a teraźniejszością.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę