Zastrzeż numer PESEL i śpij spokojnie. Sprawdź, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że powinniśmy jak najpilniej dbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych. W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach kradzieży tożsamości w celu np. zaciągnięcia kredytu. Od 1 czerwca w Polsce weszły w życie zmiany, które spowodują, że każda osoba która zdecyduje się na zastrzeżenie swojego numeru PESEL będzie mogła spać spokojnie, bez obaw o bezprawne wykorzystanie jej danych. W poniższym artykule przedstawimy jak można zastrzec swój numer PESEL, a także dokładnie wyjaśnimy, w jakich sytuacjach zastrzeżenie będzie obowiązywać, a kiedy będziemy musieli je anulować.

Nowe przepisy od czerwca 2024

Opcja zastrzeżenia numeru PESEL już od kilku miesięcy była dostępna dla wszystkich pełnoletnich obywateli naszego kraju. Jednak dopiero od 1 czerwca tego roku, instytucje finansowe są zobowiązane do tego, aby sprawdzić czy PESEL klienta, który chce wziąć kredyt lub też kupić towar na raty nie jest zastrzeżony. Informację taką można uzyskać za pośrednictwem rejestru zastrzeżeń numerów PESEL.

Co w takim razie się zmieniło? Podmioty, które udzielą kredytu mimo zastrzeżonego numeru PESEL nie będą mogły dochodzić roszczeń wynikających z zawartej umowy wobec posiada zastrzeżonego numeru. Nie da się ukryć, że jest to duża zmiana na plus. Przez ostatnie lata to właśnie osoba, której numer PESEL wykorzystano, musiała ponosić konsekwencje takiego zdarzenia. Teraz, po zastrzeżeniu numeru PESEL możemy czuć się w pełni bezpiecznie nawet wtedy, gdy ktoś bezprawnie użyje naszych danych.

Potrzebujesz pożyczki? Skorzystaj z naszego produktu Moja Pożyczka i weź gotówkę, wtedy kiedy jej potrzebujesz, a nie wtedy gdy chcą jej oszuści.

Jak zastrzec numer PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bardzo prostą procedurą. Możemy dokonać tego bez wychodzenia z domu – poprzez aplikację mObywatel 2.0 lub na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie. Instrukcja, jak zastrzec numer PESEL za pośrednictwem aplikacji mObywatel 2.0 znajduje się pod tym linkiem. Zobacz, jak prosto i szybko możesz zadbać o swoje dane.

Zastrzec numer PESEL możemy również bezpośrednio w urzędzie. Należy wówczas przygotować dowód osobisty lub paszport oraz wypełnić wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL.

Należy pamiętać, że zastrzeżenie numeru PESEL jest całkowicie darmowe, a usługa jest realizowana od razu. Warto zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo i poświęcić zaledwie kilka minut, aby nie martwić się o nasze dane.

Utrata dowodu osobistego – automatyczne zastrzeżenie numeru PESEL

Warto wiedzieć, że w razie zgubienia lub kradzieży naszego dowodu osobistego nasz numer PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony wraz ze złożeniem wniosku o utratę dowodu osobistego. Bez problemu będziemy mogli natomiast wyrobić nowy dokument.

Na co wpływa zastrzeżenie numeru PESEL?

Jak wiadomo, zastrzeżenie numeru PESEL chroni nas przed wyłudzeniami finansowymi ze strony innych osób. Jest to zabezpieczenie przed tym, aby osoby, które wejdą w posiadanie naszych danych nie mogły zaciągnąć na nas kredytu. Czy zastrzeżenie numeru PESEL uniemożliwi nam wykonywanie także innych czynności formalnych? Okazuje się, że nie. Mimo, zastrzeżonego numeru PESEL możemy bez przeszkód:

  • zapisać się na wizytę u lekarza i uzyskać receptę,
  • zameldować się, wyrobić dokumenty oraz wziąć ślub;
  • podpisywać umowy z pracodawcą;
  • podróżować;
  • brać udział w wyborach;
  • korzystać z profilu zaufanego;
  • korzystać z usług Poczty Polskiej.

Zastrzeżenie numeru PESEL a pożyczka dla Ciebie – o czym pamiętać?

W chwili zastrzeżenia numeru PESEL tracimy możliwość wzięcia kredytu czy też pożyczki. Jest to świetnie rozwiązanie, aby ustrzec się przed oszustami, którzy chcą zaciągnąć zobowiązania finansowe na nas. Co jednak w sytuacji, kiedy to my potrzebujemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę?

W takiej sytuacji należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Możemy zrobić to w taki sam sposób, w jaki dokonaliśmy zastrzeżenia – tzn. osobiście w urzędzie, poprzez aplikację mObywatel 2.0 lub na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie.

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest bezpłatne i działa od razu. O czym jednak należy pamiętać?  Aby ponownie zastrzec numer PESEL musimy odczekać przynajmniej 30 minut. Jednak zarówno z zastrzeżenia numeru PESEL jak i cofania zastrzeżenia możemy korzystać dowolną ilość razy.

Kiedy jeszcze należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Należy także pamiętać, aby zastrzeżenie numeru PESEL cofnąć nie tylko wtedy gdy chcemy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, ale także gdy:

  • Składamy wniosek o wydanie kopii karty SIM
  • Chcemy wypłacić w banku więcej niż 12 726 złotych (czyli więcej niż wynosi obecnie trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę);
  • Chcemy otworzyć nowy rachunek bankowy;
  • Podpisujemy akt notarialny dotyczący nieruchomości;
  • Chcemy dokonać zakupu na raty.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo finansowe naszych klientów. Zachęcamy zatem do zastrzeżenia numeru PESEL. Wystarczy poświęcić kilka minut, aby spać spokojnie i nie martwić się o nasze dane.

 

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę