Polska na celowniku cyberprzestępców

Ataki hakerskie, kampanie dezinformacyjne, próby destabilizacji instytucji publicznych – Polska znalazła się w gronie państw najczęściej atakowanych w sieci. Eksperci nie mają wątpliwości: skala zagrożeń ma wymiar nie tylko gospodarczy, ale i polityczny. W tle pojawiają się rosyjskie operacje wymierzone w infrastrukturę krytyczną oraz administrację. 

Rekordowa liczba incydentów 

Statystyki są alarmujące. Według raportu KPMG aż 83 proc. firm w Polsce miało w ostatnim roku do czynienia z cyberincydentem. CERT Polska odnotował ponad 600 tysięcy zgłoszeń, z czego potwierdzono 103 tysiące przypadków naruszenia bezpieczeństwa. Najczęściej stosowanym narzędziem przestępców był phishing – stanowił 95 proc. wszystkich ataków. 

Szczególnie niepokojące są dane dotyczące sektora publicznego. W administracji liczba incydentów wzrosła aż o 60 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. – To pokazuje, że państwo jest atrakcyjnym celem i wymaga zdecydowanych działań – komentują eksperci związani z raportem „Mapa drogowa dla wzmocnienia polskiej cyberodporności” przygotowanym przez Związek Cyfrowa Polska. 

System reagowania wciąż dziurawy 

Specjaliści wskazują, że polski system obrony jest zbyt powolny i rozproszony. Firmy i instytucje często pozostają same wobec cyberprzestępców. Cyfrowa Polska rekomenduje jak najszybsze wdrożenie unijnej dyrektywy NIS2, większe nakłady finansowe na zabezpieczenia i obowiązkowe szkolenia dla pracowników. 

W raporcie podkreślono także potrzebę budowy architektury Zero Trust. To model, w którym żaden użytkownik ani urządzenie nie jest traktowane jako bezpieczne domyślnie – każdy dostęp wymaga weryfikacji. 

Dezinformacja – nowa broń w sieci 

Cyberataki to nie tylko włamania do systemów. Coraz większe znaczenie mają działania dezinformacyjne. Fałszywe wiadomości, zmanipulowane nagrania czy deepfaki mają osłabiać zaufanie do państwa i siać chaos społeczny. – Najgroźniejsza jest nie sama technologia, lecz jej wpływ na obywateli. Dlatego kluczowa staje się edukacja i podnoszenie kompetencji cyfrowych – podkreślają eksperci. 

Rekordowe inwestycje rządu 

Wicepremierzy Krzysztof Gawkowski i Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli przeznaczenie w tym roku ponad 3,1 mld zł na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. Środki trafią do administracji, samorządów i branż szczególnie narażonych – m.in. ochrony zdrowia i transportu. Rząd ma też przedstawić nową Strategię Cyberbezpieczeństwa RP, która określi długofalowe cele i sposoby działania. 

Fundament bezpieczeństwa narodowego 

Eksperci są zgodni: cyberbezpieczeństwo musi stać się jednym z filarów bezpieczeństwa narodowego. Polska, będąc jednym z głównych celów w Europie, nie może sobie pozwolić na opóźnienia. Tylko połączenie regulacji, inwestycji technologicznych i edukacji społeczeństwa da realną ochronę przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami.  

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą w 3 minuty
między 8:00 a 16:00 w dni robocze

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Zadzwoń:

17 859 69 49

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę