Blisko 276 tys. placówek oferuje wypłatę gotówki przy kasie. Cashback rośnie, bankomatów ubywa 

Redakcja PEP Redakcja PEP
Logo 07.08.2026
Logo 3 min czytania

W pierwszym kwartale 2026 r. Polacy wypłacili gotówkę przy kasie sklepowej 6,3 mln razy – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Na koniec marca usługę cashback oferowało już 275,8 tys. placówek handlowo-usługowych w całej Polsce. W tym samym czasie sieć bankomatów nadal się kurczyła, spadając do poziomu z 2014 r. Dla konsumentów w mniejszych miejscowościach wypłata przy kasie staje się coraz częściej jedyną wygodną alternatywą. 

Sieć cashback ponad trzynastokrotnie większa niż bankomatowa 

Z danych NBP wynika, że na koniec marca 2026 r. cashback był dostępny w 275,8 tys. punktów handlowych, w tym w sklepach, supermarketach, na stacjach paliw, w hotelach i salonach prasowych. Liczba terminali przystosowanych do obsługi wypłat sklepowych wzrosła do 404,2 tys., czyli o 3,8 tys. więcej niż na koniec 2025 r. 

W tym samym okresie w Polsce funkcjonowało 20 337 bankomatów – o 72 mniej niż kwartał wcześniej i o blisko 290 mniej niż rok wcześniej. Sieć cashback jest tym samym ponad trzynastokrotnie większa niż bankomatowa pod względem liczby punktów dostępu do gotówki. 

6,3 mln wypłat w jednym kwartale 

W pierwszym kwartale 2026 r. Polacy zrealizowali 6,3 mln wypłat gotówki przy okazji płatności kartą za codzienne zakupy. Transakcje te stanowiły 6,1 proc. wszystkich wypłat gotówkowych, obejmujących zarówno bankomaty, jak i kasy sklepowe. Jednorazowy limit wypłaty wynosi 1 000 zł, a warunkiem skorzystania z usługi jest dokonanie dowolnej transakcji kartą Visa lub Mastercard. 

Z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że usługę cashback zna już 74 proc. Polaków, a 53 proc. przynajmniej raz z niej skorzystało – o 4 p.p. więcej niż rok wcześniej. Jak podkreśla Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektor zarządzająca Fundacji, rosnące zainteresowanie wśród młodszych użytkowników wskazuje, że przed cashbackiem jest jeszcze duży potencjał rozwoju. 

Bankomatów najmniej od dekady 

Spadek liczby bankomatów trwa od kilku lat i wynika przede wszystkim z malejącej rentowności utrzymywania urządzeń. Polacy wypłacają gotówkę rzadziej – w pierwszym kwartale 2026 r. w bankomatach zrealizowano 97,3 mln wypłat, o 9,8 proc. mniej niż kwartał wcześniej. Średnia wartość jednej wypłaty wyniosła 1 030 zł, co sugeruje, że konsumenci odwiedzają bankomat rzadziej, ale pobierają wyższe kwoty. 

Likwidacja urządzeń dotyczy przede wszystkim mniejszych miejscowości, w których utrzymanie pojedynczego bankomatu jest nieopłacalne. W ich miejsce nie pojawiają się nowe maszyny, a lukę coraz skuteczniej wypełnia właśnie cashback – dostępny w każdym sklepie wyposażonym w terminal płatniczy z odpowiednią funkcją. 

 

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą w 3 minuty
między 8:00 a 16:00 w dni robocze

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Zadzwoń:

17 859 69 49

Oceń tekst

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę