Płatności mobilne Blik na terminalu płatniczym

Społeczeństwo pokochało smartfony i udogodnienia, jakie ze sobą niosą. Jedną z ważniejszych funkcji smartfona, poza dzwonieniem i wysyłaniem wiadomości, jest obsługa konta bankowego. Pokochaliśmy możliwość robienia szybkich zakupów i przelewów przez Internet. A gdy pojawiły się płatności zbliżeniowe czy płatności blik, życie stało się prostsze.

Co to jest płatność blik?

Jeszcze parę lat temu, aby dokonać zakupów, musieliśmy mieć przy sobie gotówkę lub kartę. Jeszcze w 20214 roku, czyli niespełna 7 lat temu, za zakupy w Biedronce nie można było płacić kartą. Pamiętajcie ten przełom i ulgę, kiedy przed wizytą w Biedronce nie musieliście już szukać bankomatu? To była rewolucja. W międzyczasie wymyślono płatności zbliżeniowe i płatność blik.

Blik, jest to sześciocyfrowy kod, który wyświetla się w aplikacji mobilnej na telefonie. Kod ten należy wpisać w terminal płatniczy i zatwierdzić transakcję. Gotowe, płatność wykonana. Warunek, który musi być spełniony – Wasz bank musi umożliwiać taką formę płatności.

Kod blik wyświetla się w aplikacji jeszcze przed zalogowaniem się do konta bankowego. Jest stosunkowo szybką formą płatności, niewymagającą wpisywania pinu i logowania do banku. Płatności blikiem możemy wykonywać w sklepach, punktach usługowych i gastronomicznych.

Możemy także wypłacać pieniądze z bankomatu lub robić zakupy przez Internet. Blik podobnie jak płatności zbliżeniowe (w których uruchamiamy funkcję na telefonie i zbliżamy do terminala) stały się ulubioną formą płatności wśród młodych ludzi.

Czy każdy terminal płatniczy obsługuje płatności mobilne?

Niestety, nie wszystkie terminale mają tę funkcję. Do wykonywania płatności blik i płatności zbliżeniowych konieczny jest nowszy terminal.

Punkty handlowe i usługowe, które w terminal zaopatrzyły się już kilka lat temu, mogą nie mieć takiej funkcji w urządzeniu. Za to kasy fiskalne online z terminalem płatniczym już na pewno mają taką funkcję.

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozważają wprowadzenie u siebie płatności zbliżeniowych lub płatności blik powinni dobrze zorientować się, czy terminal, który zamawiają, ma takie funkcje. Dzisiaj jest to absolutny must have. Warto także skorzystać z programu „Polska Bezgotówkowa”.

Mniejsi przedsiębiorcy mają możliwość otrzymania bezpłatnie terminalu płatniczego z funkcją płatności blik i zbliżeniowej. Jest kilka warunków, które należy spełnić, ale jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z żadnego terminala, nie powinno być problemów z ich spełnieniem.

Jakie są zalety płatności mobilnych?

Płatności mobilne przypadł w pierwszej kolejności do gustu młodym ludziom. Przede wszystkim dlatego, że nie wymagają pamiętania o portfelu.

Zabiegane społeczeństwo prędzej wyjdzie z domu bez portfela, dokumentów i gotówki, niż bez telefonu, który na stałe jest przyklejony do ich dłoni i kieszeni.

Dlatego płatności zbliżeniowe i płatności blik tak doskonale wpasowały się we współczesne trendy. Do przetrwania na mieście niezbędny jest przede wszystkim telefon i kasa na koncie bankowym.

Z całą resztą sobie z pewnością świetnie poradzimy. Grunt to trafiać do lokali i punktów, które obsługują płatności mobilne.

Świadomość współczesnych przedsiębiorców jest na czasie i doskonale zdają sobie sprawę, że taki terminal płatniczy to inwestycja warta klienta.