Płatności zbliżeniowe w czasach pandemii

W marcu 2020 roku, kiedy świat nagle się zatrzymał przez pandemię, jedne z pierwszych rekomendacji, które pojawiły się ze strony władz, to były płatności zbliżeniowe. W oficjalnych rządowych komunikatach sugerowano i nakłaniano do płatności bezgotówkowych. Dlaczego płatności kartą są tak pożądane w czasie pandemii? Zastanówmy się.

Higiena i bezpieczeństwo, a płatności zbliżeniowe

Gotówka jest płynna, przepływa z rąk do rąk. Bywa tak, że jeden banknot potrafi przejść w ciągu jednego dnia do kilku osób. Czy dotykając pieniądza, przenosimy na nim zarazki i wirusy?

Z pewnością tak i to od zawsze. Jednak teraz dopiero zaczęliśmy to zauważać i zaczęło nam to przeszkadzać. Szczególnie, kiedy na każdym kroku słyszymy komunikaty o sugerowaniu płatności bezgotówkowych.

Płatności zbliżeniowe to jest to, co zapewnia nam największy komfort. Przy tym rodzaju transakcji nie musimy dotykać terminalu płatniczego. Na tę okazję zmieniono także przepisy, które podniosły limit z 50 zł do 100 zł dla transakcji bez konieczności wpisywania pinu.

Oznacza to, że za zakupy do 100 zł nie musimy wpisywać pinu, a tym samym dotykać PIN Padu.  Wystarczy przybliżyć portfel lub kartę i zapłacone.

Przedsiębiorcy, który do tej pory nie zdecydowali się na umożliwienie płatności zbliżeniowych w swoich sklepach czy lokalach, koniecznie powinni jeszcze raz rozważyć taką możliwość, ze względu na bezpieczeństwo swoje i swoich klientów.

Jeżeli nie dla bezpieczeństwa to dla wygody powinniśmy umożliwić naszym usługobiorcom płatności kartą kredytową. Wszyscy cenimy sobie wygodę i sprawność na każdym kroku, dlatego warto wprowadzać udogodnienia.

Płatności zbliżeniowe skracają czas realizacji transakcji

Płatności kartą to nie tylko najmniej kontaktowa forma płacenia, ale także najszybsza. Na każdej transakcji jesteśmy w stanie zaoszczędzić około minuty.

Spoglądając na kolejki pod sklepami i ludzi, czekających na deszczu na swoją kolej zakupów, opcja zaoszczędzenia każdej minut okazuje się kusząca.

Płatność kartą to także wygoda dla kasjera i właściciela sklepu. Poza względami higienicznymi, gdzie kontakt z pieniędzmi zapala nam zawsze czerwoną lampkę, to także skrócenie czasu na przeliczanie, pakowanie i przechowywanie pieniędzy.

Kwoty z transakcji przy płatnościach kartą od razu trafiają na nasze konto bankowe, zaoszczędzamy czas na dzielenie, rozmienianie i przeliczanie gotówki.

Jeżeli zatrudniamy kilku kasjerów, każdy z nich zaoszczędza swój czas. Przewaga płatności bezgotówkowych nad płatnościami gotówką optymalizuje czas pracy przez cały dzień otwarcia lokalu, a nawet jeszcze chwilę po jego zamknięciu.

Klient zapamiętuje udogodnienia i chętniej wraca

Celem każdego sprzedawcy jest obsłużenie konsumenta w sposób, który spowoduje jego szybki powrót do sklepu na kolejne zakupy.

Dlatego zadbajmy o to, aby nasi kupujący czuli się bezpiecznie, nie zostali zrażeni brakiem płynu do dezynfekcji czy brakiem terminala płatniczego umożliwiającego płatności zbliżeniowe.

Klient, który nie zauważył niebezpieczeństwa dla siebie, chętniej do nas wróci. Koniecznie zaopatrzmy nasz punkt w terminal płatniczy, który spełnia oczekiwania wszystkich klientów i nasze. Nie bójmy się nowości technologicznych, nie walczmy z nimi, tylko współpracujmy i polubmy.