syndicator

Co dalej ze stopami procentowymi? Znamy decyzję RPP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas majowego posiedzenia zadecydowała o utrzymaniu wysokości stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 5,75%. Skąd taka decyzja? Poznaj oczekiwania ekonomistów i perspektywę dalszych działań.

Stopy procentowe utrzymane na dotychczasowym poziomie

Na najnowszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego pozostaje na poziomie 5,75% w skali rocznej. Pozostałe stopy wynoszą:

  • stopa lombardowa: 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa: 5,25% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli: 5,85% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli: 5,80% w skali rocznej.

 

Jak wypadamy na tle innych krajów europejskich? W Polsce stopy procentowe są niższe niż na Węgrzech (8,25%) czy w Rumunii (7%), ale wyższe niż w Czechach (5,25%).

Dlaczego nie zmniejszono stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie, pomimo pewnych oznak poprawy w gospodarce. Dlaczego? Przemawiało za tym kilka czynników.

Warto tutaj wspomnieć o inflacji, która, chociaż wykazuje tendencje spadkowe, wciąż pozostaje na wysokim poziomie. Co więcej, w wyniku ostatnich zmian podatkowych i cenowych w górę poszły opłaty za żywność. Potencjalne podniesienie cen energii w drugiej połowie roku może dodatkowo zwiększyć presję inflacyjną.

Tym samym, w Polsce obserwujemy mieszane sygnały ekonomiczne. Przykładowo, odnotowujemy wzrost konsumpcji, a jednocześnie spadek w produkcji. Na świecie również obserwujemy globalną niepewność gospodarczą, która wpływa na decyzje polityczne w kraju.

Co więcej, zbyt szybka zmiana stóp procentowych mogłaby prowadzić do niepożądanych zawirowań w sektorze kredytowym i inwestycyjnym.

Podsumowanie

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie na podstawie obecnej sytuacji gospodarczej, przewidywań dotyczących inflacji oraz cen. Dalsze decyzje Rady będą zależeć od napływających informacji o inflacji i aktywności gospodarczej.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę