Co dalej ze stopami procentowymi? Znamy odpowiedź prezesa NBP

Wysokie stopy procentowe są bolesne, ale są niezbędne — tak powiedział prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej, dzień po zakończeniu czerwcowego posiedzenia RPP. W obecnej sytuacji szanse na obniżkę stóp w tym roku „są zerowe”, podkreślił. Oznacza to kontynuację dotychczasowej polityki monetarnej w Polsce. Jakie przynosi to skutki dla polskiej gospodarki? Przyjrzymy się temu w naszym artykule.

Aktualne stopy procentowe w Polsce

Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych. Wynoszą one zatem:

  • Stopa referencyjna: 5,75 proc.
  • Stopa lombardowa: 6,25 proc.
  • Stopa depozytowa: 5,25 proc.
  • Stopa redyskontowa weksli: 5,80 proc.
  • Stopa dyskontowa weksli: 5,85 proc.

Utrzymanie stóp procentowych na tym samym poziomie oznacza także brak zmian wskaźników WIBOR. To ważna informacja dla kredytobiorców, ponieważ wskaźniki te mają kluczowe znaczenie dla oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Ciekawym kontekstem dla decyzji polskiej RPP jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Dzień po polskim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej EBC zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych w strefie euro. Warto zauważyć, że to pierwsza obniżka stóp przez EBC od ośmiu lat.

Poziom stóp procentowych a poziom inflacji

Glapiński podczas konferencji podkreślił, że utrzymywanie wysokich stóp procentowych było konieczne z powodu inflacji, aby obniżyć ją z poziomu dwucyfrowego. Głównym celem RPP jest utrzymanie inflacji na jak najniższym poziomie.

Prezes NBP powiedział także, że spodziewa się wzrostu inflacji w połowie 2024 roku. Będzie to wynikiem częściowego odmrożenia cen nośników energii. Dynamika cen wzrośnie do poziomu 5,2 proc. pod koniec roku. Z tego powodu obniżka stóp procentowych jest wykluczona i nie ma na ten temat dyskusji podczas posiedzeń RPP.

Podsumowanie

Wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego nie pozostawia złudzeń co do dalszej polityki monetarnej. Wzrost inflacji, oczekiwany w drugiej połowie roku, a do tego planowane częściowe odmrożenie cen energii to główne powody, dla których stopy procentowe nie ulegną obniżeniu.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę