Czy darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku

Czy darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku?

Otrzymujesz darowiznę od rodziców i nie wiesz, czy jest ona opodatkowana? Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji niezgłoszenia takiej darowizny do Urzędu Skarbowego. Sprawdź, czy taki obowiązek spoczywa również na Tobie i jakie formalności musisz spełnić, aby darowizna od rodziców była zwolniona z podatku.

Czym jest darowizna? Podstawa prawna

Rodzice chcą wspierać swoje dzieci nawet wtedy, kiedy te są już dorosłe. Zakup nowego mieszkania, ślub czy nieprzewidziany remont to najczęstsze powody do przekazania darowizny. Czym ona tak naprawdę jest?

Darowizna to nic innego jak przekazanie majątku – pieniędzy, nieruchomości lub rzeczy, za darmo. Różni się tym samym od pożyczki, gdzie otrzymaną kwotę jesteśmy zobowiązani oddać wierzycielowi.

Mówią o tym przepisy prawa, a dokładnie kodeks cywilny (art. 888). Mowa jest w nim o tym, darowizna jest bezpłatnym świadczeniem na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Co więcej, darowizna od rodziców nie jest jedyną możliwością. Przekazanie majątku może mieć także miejsce pośród niespokrewnionych sobie osób, a nawet organizacji czy firm.

Czytaj też: Urlop okolicznościowy i jego zasady. Kiedy jest przydzielany?

To właśnie stopień pokrewieństwa decyduje o tym, czy darowizna jest zwolniona z podatku. Jak to jest w przypadku rodziców oraz dzieci?

Darowizna od rodziców a grupa podatkowa

Niekiedy niewiedza może Cię sporo kosztować. Tak też jest w kwestii darowizny od rodziców. Czy możesz uniknąć w tym przypadku podatku? Stanie się tak, o ile dopełnisz niezbędnych formalności.

Rodzice oraz dzieci należą do pierwszej grupy podatkowej. Pozwala ona na uniknięcie podatku od darowizny bez względu na jej wysokość. Jest tylko jeden warunek – darowizna powyżej 9637 złotych musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego, o czym powiemy za chwilę.

Pozostałe grupy podatkowe

W pozostałych grupach podatkowych kwota wolna od podatku jest niższa. Na przykład do grupy 2 należy:

  • rodzeństwo rodziców;
  • zstępni rodzeństwa;
  • małżonkowie rodzeństwa;
  • rodzeństwo małżonków;
  • małżonkowie rodzeństwa małżonków;
  • małżonka pasierbów.

W przypadku tych osób kwota wolna od podatku od darowizny wynosi 7276 złotych.

Jeszcze inaczej jest wtedy, kiedy darowizna jest między osobami, które nie zaliczają się do 1 i 2 grupy podatkowej. W ich przypadku kwota wolna od podatku wynosi 4902 złote.

Jak uniknąć podatku od darowizny od rodziców?

Nie wystarczy tylko to, aby darowizna miała miejsce w przypadku najbliższych, żeby uniknąć opodatkowania. Na obdarowanej osobie spoczywa bowiem obowiązek zgłoszenia tego do Urzędu Skarbowego.

Kiedy należy się zgłosić do urzędu? Wtedy gdy przekazana kwota jest wyższa niż 9637 złotych. Konieczne jest też wypełnienie formularza SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Należy dołączyć do niego także dowód, że taką darowiznę otrzymaliśmy. W tym celu wystarczy potwierdzenie z rachunku bankowego.

Trochę inaczej wygląda zgłoszenie darowizny od rodziców do Urzędu Skarbowego, kiedy przekazywana jest nieruchomość. Jeśli otrzymujesz mieszkanie, konieczna jest nie tylko umowa darowizny, ale także akt notarialny.

Czytaj też: Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Ile ono kosztuje?

Obecny w tym procesie notariusz ma zaś obowiązek zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego w Twoim imieniu. Dopełni on wszystkich formalności, a Ty nie musisz martwić się o należny podatek.

PIT a darowizna od rodziców

Nie należy zapominać także o deklaracji podatkowej. Co prawda, nie ma obowiązku, aby wykazywać darowizny w formularzu PIT – nie jest ona źródłem przychodu, ale powinno się ją uwzględnić w osobnej deklaracji SD-Z2.

Jakie są konsekwencje niezgłoszenia darowizny?

Posłużmy się w tym celu przykładem. Kiedy rodzice dali dziecku w darowiźnie pieniądze na wkład własny na zakup mieszkania, fakt ten powinien być zgłoszony do Urzędu Skarbowego. Nie wiedzieli jednak o tym obowiązku i nie złożyli żadnych dokumentów. Co wtedy?

Niezgłoszenie darowizny niesie ze sobą konsekwencje nawet wtedy, kiedy przysługuje nam zwolnienie z podatku. Jeśli kwota jest wyższa niż 9637 złotych, spoczywa na nas obowiązek zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego.

W przeciwnym razie może zostać wytyczone przeciwko nam postępowanie i zostaniemy obarczeni karą zapłaty podatku według opodatkowania dla 1 grupy.

Darowizna od rodziców – podsumowanie

Darowizna od rodziców to nie tylko wsparcie na początku wejścia w dorosłość. Niekiedy jest to nieoceniona pomoc, kiedy chcemy kupić dom czy sfinansować większe wydatki.

Zgłoszenie darowizny od rodziców zwalnia nas z podatku i oszczędza problemów z Urzędem Skarbowym. Jeśli zatem posiadasz darowiznę, nie zapomnij o spełnieniu wymaganych formalności, które uchronią Cię od ewentualnej kontroli podatkowej.

Telefon

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal
Wiadomość

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę