Dłuższy urlop macierzyński? Propozycja MRPiPS

W 2022 roku w Polsce urodziło się około 22,5 tysiąca wcześniaków, co stanowi znaczący odsetek wszystkich urodzeń (306 tys.). Tym samym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało nowelizację ustawy o urlopie macierzyńskim. Przyjrzyjmy się, na czym miałaby polegać najnowsza zmiana ze strony rządu.

Propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zapowiedziana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu wydłużenie okresu urlopu macierzyńskiego. Da to rodzicom więcej czasu na opiekę nad swoimi nowo narodzonymi dziećmi w tych trudnych okolicznościach.

Do tej pory bowiem rodzice wcześniaków i hospitalizowanych dzieci mogli korzystać ze standardowego urlopu macierzyńskiego. Tym samym niejednokrotnie musieli wracać do pracy, jeszcze zanim dziecko opuściło szpital. Powodowało to wiele problemów nie tylko kwestii praktycznych, ale również emocjonalnych.

Nawet do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego

Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy wprowadza zmiany, które mają zapewnić wsparcie rodziców wcześniaków oraz dzieci, które zostały hospitalizowane po narodzinach. Co się zmieni?

Zgodnie z nowymi przepisami, rodzice będą uprawnieni do dodatkowych ośmiu tygodni urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu rodzice będą mieli więcej czasu na opiekę nad dzieckiem w pierwszych, krytycznych tygodniach jego życia. Na dniach ma się pojawić projekt ustawy.

W projekcie ważna jest również zasada „tydzień za tydzień”. Według niej za każdy tydzień hospitalizacji dziecka po porodzie rodzice będą mieli prawo do dodatkowego tygodnia urlopu macierzyńskiego. Tym samym będą oni mogli spędzić z dzieckiem czas po jego wyjściu ze szpitala, nie tracąc urlopu macierzyńskiego w czasie hospitalizacji.

Warunki nowego urlopu macierzyńskiego

Nowy urlop macierzyński będzie płatny w 100% i dostępny zarówno dla matki, jak i ojca dziecka. Będzie on mógł być wykorzystany w dowolnym momencie przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.

Podsumowanie

Wcześniaki wymagają od rodziców znacznie więcej czasu, troski oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej. Tym samym wydłużenie urlopu macierzyńskiego to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodzin, które znalazły się w takich okolicznościach. Dzięki nowelizacji ustawy będą mogli skorzystać do 8 tygodni 100% urlopu, aby móc poświęcić ten czas swojemu dziecku.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę