doradca podatkowy

Doradca podatkowy – kim jest i w czym pomaga?

Każdy, kto prowadzi firmę w Polsce, wie, jak trudno jest się odnaleźć w gąszczu przepisów. Skomplikowane procedury, a do tego liczne formalności sprawiają, że podatki są zmorą wielu przedsiębiorców. W takiej sytuacji doradca podatkowy może przyjść z odsieczą. Dowiedz się, czym się zajmuje, co należy do jego zadań oraz jak znaleźć właściwą osobę.

Kim jest doradca podatkowy?

Zacznijmy od tego, kim jest doradca podatkowy. Wbrew pozorom to nie jest osoba zajmująca się księgowością. Zamiast tego jest to ekspert, którego specjalizacją jest prawo podatkowe. Jego głównym zadaniem jest świadczenie profesjonalnych usług doradztwa podatkowego, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorstw.

Tym samym doradcy podatkowi muszą nie tylko posiadać szeroką wiedzę w zakresie obowiązujących przepisów, ale również niezbędne umiejętności, które pozwolą im zarządzać i optymalizować zobowiązania podatkowe swoich klientów.

Nie każdy może być doradcą podatkowym

Co jednak istotne, nie każdy może zostać doradcą podatkowym. To zawód zaufania publicznego. A co za tym idzie – osoba, na takim stanowisku, musi odznaczać się nieskazitelnym charakterem, a do tego spełniać kilka zobowiązań formalnych, o których napisaliśmy w dalszej części artykułu.

To, co warto zapamiętać, to fakt, że doradca podatkowy może zapewnić Ci profesjonalne wsparcie i pomóc zoptymalizować zobowiązania podatkowe w sposób bezpieczny i legalny. Współpracując z nim, możesz poprawić swoją sytuację finansową zarówno jako właściciel firmy, jak i osoba prywatna.

Jakie są zadania doradcy podatkowego?

Dlaczego nie warto mylić doradcy podatkowego z księgowym? Ponieważ jego zadania są znacznie szersze i obejmują nie tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale również optymalizację zobowiązań. Przedstawmy główne zadania doradcy podatkowego.

Interpretacja przepisów podatkowych

Zacznijmy od tego, że doradcę podatkowego charakteryzuje możliwość interpretacji przepisów podatkowych. Tym samym jego klienci mogą je właściwie stosować, a co za tym idzie – uniknąć problemów z prawem wynikających z błędów lub niewiedzy.

Optymalizacja podatkowa

Do płacenia podatków jest zobowiązany każdy z nas. Jednak z doradcą podatkowym możemy liczyć na optymalizację tych obciążeń. Dzięki stosowaniu odpowiednich strategii oraz szerokiej wiedzy z zakresu prawa, taki doradca może minimalizować podatki, jednocześnie przestrzegając przepisów prawa.

Reprezentowanie klientów

W przypadku kontroli podatkowych lub sporów z urzędami skarbowymi lub organami administracji publicznej doradca podatkowy może reprezentować interesy klienta. W tym celu może pełnić funkcję reprezentanta lub pełnomocnika podatnika.

Prowadzenie ksiąg podatkowych

Doradcy odpowiadają za prowadzenie i zarządzanie księgami podatkowymi klientów. Dzięki temu mogą zadbać o właściwe dokumentowanie transakcji finansowych i podatkowych.

Przygotowywanie deklaracji i zeznań podatkowych

Zadaniem doradców jest również przygotowywanie różnych rodzajów deklaracji i zeznań podatkowych, które są niezbędne do spełnienia wymogów podatkowych.

Podsumowując, zawód doradcy podatkowego jest wszechstronny oraz odpowiedzialny. Z jednej strony udziela porad finansowych, z drugiej pomaga w optymalizacji podatkowej, a nawet reprezentuje klienta przed urzędami i organami administracyjnymi.

Z tego powodu musi to być osoba doświadczona i wykształcona. Tym samym istnieje lista formalności, jakie musi ona spełnić, aby wykonywać ten zawód.

Kto może zostać doradcą podatkowym?

Doradztwo podatkowe jest otwarte dla osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Udzielanie porad podatkowych wymaga bowiem nie tylko znajomości księgowości, ale również finansów i przepisów prawa.

Warunki, aby zostać doradcą podatkowym

Osoba, która chce zostać doradcą podatkowym, musi spełnić kilka warunków formalnych. Oto one:

  • Pełna zdolność do czynności prawnych.
  • Pełne prawa publiczne.
  • Wyższe wykształcenie.
  • Bycie osobą nieskazitelnego charakteru.

Wykształcenie wyższe

Jednym z podstawowych wymogów w doradztwie podatkowym jest posiadanie wykształcenia wyższego. Najlepiej, aby był to kierunek taki jak prawo, ekonomia, finanse lub rachunkowość.

Egzamin zawodowy

Aby zostać doradcą podatkowym, konieczne jest złożenie i zdanie specjalistycznego egzaminu zawodowego. Egzamin ten jest przeprowadzany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. Obejmuje wiedzę z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz innych dziedzin związanych z podatkami.

W wyjątkowych sytuacjach doradca nie musi zdawać egzaminu zawodowego. Do tych wyjątkowych należy członkostwo w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego lub tytuł doktora nauk związanych z prawem bądź finansami.

Pozostałe formalności

Doradztwo podatkowe jest również związane z sześciomiesięczną praktyką zawodową w Polsce. Natomiast w ciągu 3 lat od zdania egzaminu należy złożyć wniosek o wpisanie na listę doradców podatkowych.

Ciągłe doskonalenie

Raz zdany egzamin zawodowy to nie koniec nauki dla doradcy podatkowego. W tym zawodzie ciągła nauka i doskonalenie są niezbędne. Tylko w ten sposób można być na bieżąco ze zmianami w przepisach i sprawach podatkowych. Dba o to Krajowa Izba Doradców Podatkowych, czyli samorząd zawodowy.

Obowiązkiem doradcy jest zbieranie punktów na działalności w kursach, szkoleniach czy publikacjach naukowych. Dzięki temu ma on najświeższą wiedzę.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Odpowiedzią na to pytanie jest: jak najszybciej. Doradca w zakresie podatków to osoba, z której pomocy możesz skorzystać na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej. Warto jednak zrobić to jak najszybciej, aby zadbać o swoje podatki i zobowiązania.

Na początku działalności gospodarczej

Pierwsi klienci, terminal płatniczy oraz faktury… Początkujący przedsiębiorcy często nie są świadomi wszystkich wymogów podatkowych. Doradca podatkowy pomoże w ustawieniu wszystkich procesów zgodnie z obowiązującymi przepisami i optymalizacji podatkowej. Dzięki temu już na samym początku możesz płacić niższe podatki.

Spory z urzędem skarbowym

Natomiast w przypadku sporów z urzędem skarbowym, doradca podatkowy może zapewnić cenną reprezentację i poradę, pomagając w rozwiązaniu konfliktu w sposób korzystny dla klienta.

Zmiana przepisów podatkowych

Na koniec pamiętaj, że prawo podatkowe jest skomplikowane, a do tego często ulega zmianie. Doradca podatkowy pomoże Ci zrozumieć i dostosować się do najnowszych zmian w przepisach, minimalizując ryzyko błędów i problemów ze strony urzędów.

Jak znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, znalezienie dobrego i kompetentnego doradcy podatkowego jest niezbędne. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem takiej współpracy?

Sprawdź kwalifikacje

Przede wszystkim sprawdź, czy potencjalny doradca ma odpowiednie kwalifikacje zawodowe, a do tego doświadczenie w branży. Upewnij się, czy znajduje się na liście doradców podatkowych w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych.

Zasięgnij opinii innych

Przed podjęciem decyzji umów się na spotkanie lub konsultację, aby omówić swoje potrzeby i zrozumieć, jak doradca może Ci pomóc. Zasięgnij również opinii innych osób, najlepiej księgowych czy prawników, a także innych klientów, aby sprawdzić, czy jest to osoba godna zaufania.

Podsumowanie

Chcesz płacić niższe podatki? Mieć pewność, że Twoje finanse są prowadzone w najlepszy, optymalny sposób? W takim razie usługa doradcy podatkowego jest dla Ciebie. Współpraca z nim może przynieść Ci znaczące korzyści finansowe, a do tego poczucie bezpieczeństwa, że Twoja księgowość jest nie tylko optymalna, ale zgodna z przepisami prawa.

Źródła

  • https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1344
Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę