karta prepaid dlaczego warto uzywac kart przedplaconych

Karta prepaid – dlaczego warto używać kart przedpłaconych?

Wydawać by się mogło, że karty przedpłacone to wciąż nisza na polskim rynku usług bankowych. Tymczasem według danych Narodowego Banku Polskiego w III kwartale 2018 roku w polskich portfelach znajdowało się aż 2,3 mln kart typu prepaid.

Większość Polaków z tą nazwą zetknęła się po raz pierwszy w 1998 roku, kiedy jeden z operatorów telefonii komórkowej wprowadził do swej oferty rewolucyjną wówczas propozycję numerów na kartę. Nie wiązały one użytkownika umową abonamentową, lecz pozwalały wykorzystać ściśle określone kwoty, jakimi doładowywane były konta. Numery GSM nie wymagały wówczas rejestracji, a konta można było zasilić w każdym kiosku. 20 lat później czterej najwięksi gracze na rynku telefonii komórkowej mogli poszczycić się w sumie 16 milionami aktywnych kart SIM tego typu.

Niezależność i kontrola wydatków to również zalety, jakimi charakteryzuje się karta bankowa prepaid, działająca na bardzo podobnych zasadach. Nie można z nich wypłacić więcej, niż kwota którą zostały uprzednio zasilone. Z reguły nie są one przypisane do żadnego konkretnego konta bankowego, a posługiwać się nimi można już od 13. roku życia.

Karty prepaid dla klienta indywidualnego

Możliwość prostego doładowywania kart płatniczych prepaid sprawia, że jest to narzędzie szczególnie często polecane rodzinom. Z raportu „Junior Shopper 2017”, sporządzonego przez GFK wynika, że aż 80% dzieci w wieku 5–17 lat dokonuje samodzielnych zakupów, a większość z nich dysponuje własnymi pieniędzmi. Z oczywistych względów młodsze dzieci nie powinny korzystać z kart debetowych czy kredytowych, zwłaszcza wystawionych na dane ich rodziców. Również gotówka może być w takiej sytuacji kłopotliwa.

Tymczasem karta prepaid, regularnie zasilana nawet drobnymi kwotami, uczy dziecko samodzielności i odpowiedzialnego podejmowania decyzji zakupowych. W przypadku nastolatków dysponujących większymi zasobami finansowymi przydatnym instrumentem kontroli rodzicielskiej mogą być elektroniczne raporty zawierające pełne informacje o użyciu karty.

Według raportu Allegro „Ulubione prezenty Polaków 2018” 15% rodaków tradycyjny prezent zastępuje kartą podarunkowa bądź voucherem. Karta płatnicza prepaid pełnić może podobną funkcję, jednak nie ogranicza obdarowywanego do wyboru konkretnego sklepu.

Karty przedpłacone sprawdzają się również na zagranicznych wyjazdach. Wożenie ze sobą pliku banknotów jest niewygodne, a przede wszystkim niebezpieczne. Trudno również jednoznacznie oszacować, ile środków będzie potrzebne podczas całej podróży. Karty płatnicze są pod tym względem o wiele praktyczniejsze. Jeśli jednak karta debetowa lub kredytowa zostanie skradziona (o co nietrudno w tłocznych miejscach), do czasu jej zablokowania złodziej będzie miał pełny dostęp do środków zgromadzonych na koncie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą kilku kart przedpłaconych – zwłaszcza że funkcjonują one również w formie walutowej, co obniża koszty związane z obsługą transakcji.

Karty prepaid do zakupów w sieci

Jednym z ciekawszych zastosowań kart prepaid są e-zakupy. Kupując w sieci, klient nie zawsze jest w stanie wykonać szybki przelew elektroniczny. Aby było to możliwe, niezbędna jest umowa między operatorem wybranym przez sklep a konkretnym bankiem. Jeśli jej nie ma, szybki przelew nie może zostać zrealizowany. Na tego typu problemy konsumenci mogą być narażeni szczególnie w sytuacji korzystania z oferty zagranicznej. Tradycyjne przelewy natomiast znacznie wydłużają czas transakcji i często wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Ogromną zaletą kart przedpłaconych jest poczucie bezpieczeństwa. Niektóre sklepy czy redakcje wirtualnych czasopism automatycznie włączają opcje abonamentowe, pozwalające na ściąganie regularnych miesięcznych opłat. W przypadku korzystania z kart prepaid ani sklep, ani operator transakcji nie jest fizycznie w stanie pobrać z karty kwoty większej niż wpłacona wcześniej (co oczywiście nie zwalnia z obowiązku zapoznania się z regulaminem usługodawcy). Ponadto Karty Visa i MasterCard (a według raportu NBP należy do nich niemal 100% rynku kart płatniczych w Polsce) wykorzystują system „3-D secure”, dzięki któremu każda transakcja wymaga dodatkowej autoryzacji – za pomocą jednorazowego tokena lub hasła SMS. System ten zapobiega niepożądanemu wykorzystaniu karty, na przykład w sytuacji, gdy użytkownik padnie ofiarą kradzieży.

Karty prepaid dla firm

Osobnym segmentem rynku są karty przedpłacone dla firm. Sprawdzają się one zarówno w obiegu wewnętrznym, jak i jako element budowania systemów lojalnościowych. Szczególnie przydatne są w firmach, w których pracownicy często dokonują samodzielnych zakupów lub wyjeżdżają w delegacje. W takiej sytuacji karta prepaid zapewnia osobie zatrudnionej pełną elastyczność w wydawaniu firmowych pieniędzy, a równocześnie sposób dysponowania tymi środkami pozostaje pod kontrolą pracodawcy. W dodatku w awaryjnej sytuacji istnieje możliwość błyskawicznego doładowania karty szybkim przelewem. Instrument ten można wykorzystać również przy wypłacaniu premii czy innych benefitów.

Karty prepaid łączą w sobie wygodę tradycyjnych kart bankomatowych z elastycznością, jaką daje możliwość zasilenia ich konkretnymi, nawet drobnymi, kwotami. Bez względu na to, czy mowa o kliencie indywidualnym, czy o podmiocie gospodarczym, w niektórych sytuacjach może być to niezastąpione rozwiązanie.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę