nfc poznaj mozliwosci plynace z funkcji nfc w telefonie

NFC – poznaj możliwości płynące z funkcji NFC w telefonie

Near Field Communication, czyli „komunikacja bliskiego pola” – tak brzmi poprawne rozwinięcie skrótu NFC. Co to oznacza w praktyce?

Technologia NFC umożliwia bezprzewodowe i bezdotykowe połączenie urządzeń za pomocą fal radiowych. Najłatwiej porównać ją do popularnego standardu komunikacyjnego Bluetooth. W praktyce te dwie metody transmisji różnią się przede wszystkim zasięgiem. O ile Bluetooth pozwala na parowanie sprzętu znajdującego się w odległości do 1m lub 10 m (w zależności od wykorzystywanego urządzenia), o tyle w przypadku NFC dystans przesyłu ograniczony jest do 20 cm. Eliminuje to możliwość przechwycenia przesyłanych danych, co zadecydowało, że tego typu moduły stały się podstawą nowoczesnej bankowości.

Płatności NFC

Pierwszym telefonem z NFC była Nokia 6131 wypuszczona na rynek w 2003 roku. W tym samym roku Philips i Visa podpisały porozumienie dotyczące rozwoju płatności w tej technologii. Jednak standardy wymiany danych Peer-to-Peer z wykorzystaniem NFC pojawiły się dopiero w styczniu 2009. Do Polski „komunikacja bliskiego pola” trafiła z trzyletnim opóźnieniem. W 2012 roku, by móc korzystać z początkującego wówczas systemu, należało mieć telefon w jednej z dwóch sieci komórkowych oferujących to rozwiązanie, a także wymienić kartę SIM na specjalny moduł HCE. Dziś to już przeszłość – technologii NFC można używać, korzystając z każdego przystosowanego do tego urządzenia (czyli większości nowoczesnych smartfonów).

Według badania Kantar TNS z 2017 r. 63% Polaków zadeklarowało, że będzie częściej dokonywać opłat z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej, jeśli przybywać będzie terminali płatniczych, umożliwiających takie rozwiązanie.

Z technologią NFC najczęściej spotykamy się właśnie podczas codziennych zakupów, dokonując opłat poprzez przyłożenie telefonu do czytnika. Płatność telefonem z NFC jest znacznie szybsza niż za pomocą gotówki czy tradycyjnych kart. Podobnie jak w przypadku kart debetowych i kredytowych, tak i podczas płatności telefonem do kwoty 100 złotych nie jest wymagana autoryzacja kodem PIN. Niewielka odległość wymagana do autoryzacji sprawia, że nie ma fizycznej możliwości przechwycenia danych czy posłużenia się cudzym urządzeniem bez zgody jego właściciela.

Nowoczesne wykorzystanie technologii NFC

Funkcja NFC to jednak nie tylko szybkie i bezpieczne płatności. Dzięki tej technologii można połączyć telefon z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak głośniki, zestawy słuchawkowe czy zewnętrzne ekrany (rozwiązanie to wykorzystuje między innymi Nokia w produkowanych głośnikach). Dużą zaletą tej technologii jest fakt, że tylko jedno z urządzeń musi posiadać własne zasilanie.

Z modułów NFC można zatem korzystać również tak jak z kodów QR. Służą do tego tak zwane tagi – pasywne urządzenia, które mają postać naklejek lub breloków. W tej formie moduły NFC mogą zostać dołączone praktycznie do wszystkiego. W 2017 roku znalazły się one na 126 tysiącach butelek wina Castillo de San Diego, umożliwiając tym samym klientom wzięcie udział w loterii pieniężnej. Z podobnych rozwiązań korzystają również twórcy inteligentnych opakowań, gadżetów reklamowych czy materiałów informacyjnych.

Produkcja tagów nie jest droga i nawet indywidualny klient może zamówić „pusty” moduł NFC. Jak używać tego typu tagów? Moduł można zaprogramować na przykład jako wyłącznik budzika w telefonie. Dzięki specjalnej aplikacji, aby przerwać alarm, nie wystarczy już wciśnięcie drzemki – należy się dostać do miejsca (np. kuchni czy łazienki), w którym budzik może zostać dezaktywowany. Sposób wykorzystania samodzielnie programowanych tagów NFC ogranicza tylko wyobraźnia, a ich koszt w zakupie detalicznym to zaledwie kilka złotych.

Możliwości zastosowania tej technologii ciągle się poszerzają. Już teraz za jej pomocą można płacić za przejazd komunikacją miejską w wybranych miejscowościach lub kontrolować czas pobytu klientów na basenie. Układy NFC pozwalają również na ochronę przed podrobieniem produktów znanych marek. W przyszłości moduł zamontowany w smarftonie może umożliwiać bezdotykowe otwieranie drzwi samochodowych lub bram garażowych, a także współpracować z systemami typu „inteligentny dom”. Wykorzystanie funkcji NFC w telefonie może również rewolucjonizować branżę hotelarską – klucz do wybranego pokoju nie będzie już czekał w recepcji, lecz w ciągu sekundy pojawi się w smartfonie gościa. Istnieją również pomysły, by dzięki tej technologii wykorzystywać telefon komórkowy jako zamiennik dowodu osobistego, prawa jazdy czy innych dokumentów potwierdzających tożsamość.

Near Field Communication to jedna z technologii przyszłości, która ma szanse zrewolucjonizować nasze życie codzienne. W odróżnieniu od wielu przyszłościowych projektów, z NFC w telefonie można jednak korzystać już dziś – dokonując zwykłych, prozaicznych zakupów.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl (Grupa Nexi) mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Oceń tekst

Średnia ocena: 5 / 5. 1

Oceń arytkuł jako pierwszy!

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę