jak placic telefonem placenie telefonem bez tajemnic

Płacenie telefonem bez tajemnic. Jak płacić z wykorzystaniem NFC w telefonie?

Rezygnacja z płatności gotówką ma wiele zalet, na przykład nie trzeba stać w kolejkach w banku czy przy bankomacie. Poza tym gotówka oznacza ograniczone zasoby – w tym względzie, że jeśli wybierzemy jej za mało, to znów musimy korzystać z bankomatu.

Płatności zbliżeniowe eliminują te problemy, przy czym płatność telefonem jest najwygodniejszą z nich. Dziś prawie każdy ma smartfona i niemal zawsze ma go pod ręką. Korzystając z płatności zbliżeniowej telefonem, masz pewność, że zawsze zapłacisz za zakupy, nawet jeśli zapomnisz portfela. Rosnącej popularności płatności telefonem dowodzi badanie wykonane przez Izbę Gospodarki Elektronicznej „Płatności cyfrowe 2017” – według niego aż 29% ankietowanych korzysta z płatności telefonem. Jest to wynik o 9% lepszy niż w roku 2016. Raport Izby Gospodarki Elektronicznej za rok 2018 wykazał, że już 39% ankietowanych korzysta z aplikacji mobilnych do płatności za zakupy. Tendencja wzrostu jest bardzo dynamiczna – w ciągu kilku następnych lat korzystających z płatności zbliżeniowej telefonem może być więcej niż korzystających z karty płatniczej.

Nie zostawaj w tyle i dowiedz się, jak płacić telefonem.

Telefon, który staje się portfelem

Zanim zaczniemy płacić telefonem, musi on spełnić określone wymagania techniczne. Pierwszy warunek to posiadanie przez smartfon anteny NFC. Płatność zbliżeniowa wymaga aktywacji modułu NFC w ustawieniach telefonu z systemem Android (ustawienia -> połączenia -> NFC i płatności). Drugi warunek to posiadanie odpowiedniego dostępu do usługi ze strony banku. Po aktywacji płatności NFC jest wymagana jeszcze instalacja aplikacji banku, która umożliwi płatności zbliżeniowe. Tak wyposażony telefon gotowy jest do płatności zbliżeniowych.

System działa niemal identycznie, jak w przypadku karty bankowej – przykładamy telefon do terminala z funkcją zbliżeniową i następuje płatność. Kwoty do 50 zł zapłacimy bez kodu PIN, natomiast transakcje o większej wartości wymagają już potwierdzenia kodem.

Płatności zbliżeniowe telefonem – HCE

Technologia NFC była pierwszą na rynku, która umożliwiała płatności telefonem. Czasem jednak wymagała zmiany karty SIM u operatora, ponieważ nie każda wspierała nową technologię. Dane z transakcji zapisywane były wyłącznie na karcie, a starsze warianty SIM uniemożliwiały zapis. Obecnie technologia NFC jest wypierana przez HCE (Host Card Emulation). Pozwala ona na zapis danych, podobnie jak technologia NFC, ale nie wymaga wymiany karty SIM na nową. Do transakcji wymagana jest wyłącznie aplikacja bankowa, a dane zapisywane są częściowo w telefonie, a częściowo chmurze (zewnętrznym serwerze z kontem użytkownika dostępnym online). Obecnie z płatności mobilnych HCE można korzystać w 12 bankach, ale w przyszłości dostęp do usługi będzie możliwy aż w 18 instytucjach.

Płacenie telefonem – BLIK

BLIK to system elektronicznych płatności, który zastępuje kartę płatniczą 6-cyfrowym kodem. Aplikacja konkretnego banku z usługą BLIK w telefonie generuje kod, który następnie podaje się w bankomacie, w transakcjach w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Dzięki temu systemowi płatności bezproblemowo można pobrać pieniądze w bankomacie z oznaczeniem BLIK, np. w jednym z bankomatów sieci Euronet. Podobnie jest w przypadku płatności w sklepie – wystarczy poprosić sprzedawcę o aktywację usługi na terminalu, wpisać kwotę za zakupy, wygenerować 6-cyfrowy kod i wprowadzić go tak jak kod PIN. Płatności BLIK działają identycznie także w sklepach internetowych. Wybierasz jedynie logo BLIK w płatnościach sklepu (jeśli usługa jest dostępna), generujesz kod, wpisujesz na stronie sklepu i potwierdzasz w aplikacji. Obecnie usługę płatności BLIK oferuje 13 banków.

Zwiększ grubość swojego mobilnego portfela – Google Pay

Aplikacja Google Pay, zwana wcześniej Android Pay, pozwala na połączenie wielu kart w jednym systemie płatności. Karty rachunku bieżącego, debetowe czy kredytowe – wszystkie zostają umieszczone w aplikacji Google Pay. W ten sposób tworzymy „mobilny portfel” z wszystkimi kartami i nie musimy nosić przy sobie. Aplikacja umożliwia skorzystanie z alternatywnej karty płatniczej, gdy zabraknie środków na podstawowej. System jest wygodny nie tylko pod względem wyboru konkretnej karty w telefonie, ale także pod względem użycia go do płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych i Google. System jest jednym z najlepiej chronionych na świecie i nie udostępnia żadnych danych z karty sklepom.

Więcej możliwości niż myślisz

Firma Apple przygotowała dla właścicieli iPhone Apple Pay specjalną aplikację „Wallet na iPhone”. Płatność jest dostępna do urządzeń od serii 6 wzwyż i działa obecnie w 8 bankach. Jest to rozwojowa technologia, która zostanie rozbudowana w niedalekiej przyszłości.

Aplikacje płatnicze to nie tylko wygoda płacenia, ale również specjalne promocje. Na przykład Masterpass to system elektronicznej płatności, który przechowuje dane w bezpiecznym miejscu. Bank PKO SA oferuje możliwość potwierdzania płatności Masterpass nawet odciskiem palca bez podawania danych w sklepie. Promocje, jakie oferuje aplikacja, to tańsze bilety do kina. Klienci, którzy dokonują płatności aplikacją Masterpass, mogą liczyć co jakiś czas na bilety w cenie po 10 zł do kin sieci Multikino i Cinema City.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Płatności smartfonem są bardzo bezpiecznie, ponieważ chronione są wielopoziomowo i często wymagają potwierdzenia kodem PIN, BLIK czy odcisku palca. Urządzenia mobilne są również zabezpieczone kodem PIN, odciskiem palca, a najnowsze modele posiadają nawet czytnik geometrii twarzy. Taki telefon zostanie uruchomiony wyłącznie w trybie analizie twarzy właściciela – przed udostępnieniem systemu telefon dokonuje ponad 1300 punktów pomiaru. Uruchomienie funkcji bankowych bez obecności właściciel i potwierdzenia transakcji jest praktycznie niemożliwe.

Płatności telefonem przebojem wdzierają się od trzech lat na rynek elektronicznych form transakcji bezgotówkowych. Olbrzymia wygoda i bezpieczeństwo omawianej formy płatności bezgotówkowej systematycznie powiększają liczbę jej użytkowników o 10% z roku na rok. Jeśli to tempo zostanie utrzymane, za kilka lat karty płatnicze zostaną zmarginalizowane jako środek płatniczy. Nie czekaj więc i zapytaj w swoim banku o możliwości płatności smartfonem.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę