google pay czym jest i jak z niego korzystac

Google Pay – czym jest i jak z niego korzystać?

Google Pay jest systemem płatności mobilnych opracowanym przez firmę Google. W systemie połączono trzy wcześniejsze usługi firmy: Android Pay, Google Wallet oraz Pay With Google. Aplikacja daje możliwość realizacji płatności zbliżeniowych, płatności online oraz portfela cyfrowego służącego do przechowywania kart płatniczych. Zadaniem systemu i jego głównym celem jest usprawnienie oraz poprawa komfortu płacenia za towary i usługi.

Czym jest Google Pay?

Google Pay pozwala realizować płatności w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych, sklepach internetowych oraz wybranych aplikacjach mobilnych. Wszystko to odbywa się bez konieczności używania karty płatniczej. Żeby móc zacząć korzystać z płatności bezgotówkowych dokonywanych za pomocą systemu Google Pay, niezbędne jest pobranie i zainstalowanie ze Sklepu Play odpowiedniej aplikacji. Przeznaczona jest ona na smartfony z systemem Android oraz obsługą NFC – od stycznia 2019 roku wymagany jest Android Lollipop 5.0 lub nowszy. Aby móc to zrobić, niezbędne jest posiadanie konta Google. Pamiętać należy o ustawieniu Google Pay jako domyślnego sposobu płatności telefonem (można zrobić to już na etapie instalacji). Konieczne jest także ustawienie NFC na smartfonie, wybierając usługę Google Pay do wykonywania płatności zbliżeniowych. Po zainstalowaniu należy dodać dowolną kredytową poprzez wpisanie odpowiednich danych bądź wykonanie jej zdjęcia i gotowe! Aplikacja jest darmowa, zarówno jeśli chodzi o instalację, jak i o korzystanie z niej. Banki bowiem nie pobierają opłat z tytułu realizacji transakcji za pośrednictwem Google Pay. Zaznaczyć należy, że istnieje możliwość naliczania prowizji, jeśli te wynikają bezpośrednio z umowy zawartej z danym bankiem.

Jak działa Gogle Pay?

Google Pay funkcjonuje tak samo, jak działał android pay. Skorzystanie z płatności jest możliwe praktycznie wszędzie. Jedynym warunkiem jest posiadanie przez dany punkt terminala akceptującego karty zbliżeniowej – co jest w naszym kraju raczej standardem. Schemat działania jest odzwierciedleniem płatności bezgotówkowych. Należy odblokować telefon (nie ma konieczności uruchomienia aplikacji) i przyłożyć go do terminala. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zbliżeniowych płatności kartą, przekroczenie kwoty 50 złotych wymusza wpisanie kodu PIN przypisanego do danej karty płatniczej. Za pomocą Google Pay dokonać można także szybkich płatności w sklepach internetowych (zapewniających taką możliwość), a także w wielu aplikacjach mobilnych, w tym allegro, Uber i pyszne.pl. W płatnościach internetowych wystarczy wybrać opcję płatność Google Pay, a potem zatwierdzić. W tym przypadku nie ma konieczności logowania się do aplikacji mobilnej ani potwierdzenia płatności za pomocą kodu PIN.

Bezpieczeństwo Google Pay

Zabezpieczenia Google Pay składają się z kilku poziomów. Sprawia to, że płatność taka jest znacznie bezpieczniejsza niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej karty płatniczej. Wynika to między innymi z faktu, że terminal płatniczy podczas płacenia smartfonem nie ma dostępu do numeru konta ani do innych danych – płatność opiera się na jednorazowych numerach generowanych na czas zrealizowania pojedynczych transakcji. Dodatkowo po dokonanym zakupie możliwe jest sprawdzenie w aplikacji danych dotyczących transakcji – miejsca jej wykonania, godziny, daty, a nawet numeru sprzedawcy, co znacząco ułatwi wykrycie ewentualnych podejrzanych płatności. Niezbędnym wymogiem przy konfiguracji Google Pay jest ustawienie blokady ekranu smartfonu – bez tego nie będziemy mogli korzystać z usługi. W przypadku zgubienia urządzenia bądź jego kradzieży mamy również możliwość zabezpieczenia urządzenia nowym hasłem lub całkowitym usunięciem danych osobowych za pomocą Menedżera urządzeń Android. Możliwość zastrzeżenia obejmuje tylko utracone urządzenie, pozostawiając dostęp do środków na innych urządzeniach posiadających aplikacją Google Pay i karty.

Google Pay lista banków

Aby móc skorzystać z płatności zbliżeniowej za pomocą smartfona, niezbędne jest posiadanie konta w banku, który w swojej ofercie posiada taką możliwość. W przypadku Google Pay/Android Pay lista banków, które ją obsługują, obejmuje: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, CITI Handlowy, Crédit Agricole, DiPocket, Edenred, Eurobank, Get In Bank, Grupa BPS, ING, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, Plus Bank, Raiffeisen Polbank, Revolut, Santandere, Sodexo, T-Mobile Usługi Bankowe.

Google Pay – czy warto?

Google Pay jako sposób płatności jest niewątpliwie bardzo przyjazny użytkownikowi, przede wszystkim ze względu na szybkość realizacji. Płatność odbywa się bowiem tylko poprzez przyłożenie smartfona – który zwykle mamy pod ręką – do terminala. Jest to rozwiązanie o wiele prostsze niż np. BLIK, w którym proces płacenia jest nieco dłuższy. Do tego nie należy zapominać o wielowarstwowych zabezpieczeniach, które stanowią gwarancję ochrony naszych danych, także poprzez eliminację możliwości na wykonanie transakcji na przenośnym terminalu wykorzystywanych przez złodziei.

W Google Pay mamy możliwość dodania kart lojalnościowych lub podarunkowych, co sprawia, że nasz smartfon może zastąpić cały portfel. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne – w końcu telefon mamy przy sobie niemal zawsze. Do systemu Google Pay możemy dołączyć nie tylko karty debetowe, ale także kredytowe. Zaletą jest fakt, że możemy dodać więcej niż jedną kartę.

Atutem systemu jest duża ilość placówek, które umożliwiają płatności za pomocą Google Pay. Można dokonać w ten sposób transakcji w największych sieciach sklepów (m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour czy Żabka), a także w dużej liczbie mniejszych sklepów. Dzięki Google Pay zapłacimy także za taksówkę, zamówione jedzenie czy choćby za bilety.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę