apple pay w polsce jak placic iphonem z wykorzystaniem nfc

Apple Pay w Polsce – jak płacić iPhonem z wykorzystaniem NFC?

Popularność Apple Play w Polsce wciąż rośnie, podobnie jak na całym świecie. Wynika to między innymi z coraz większej liczby użytkowników Apple w kraju, jak również z wygody rozwiązania, jakim jest płatność telefonem. Przekonajmy się, w jaki sposób można dokonać płatności za pomocą sklepu Apple Pay w Polsce w zależności od modelu telefonu, sprawdźmy też, karty których banków obsługiwane są przez Apple Pay oraz jak przedstawiają się prognozy ekspertów dotyczące dalszego rozwoju tej technologii.

Chip NFC – klucz do płatności telefonem

Aby skorzystać z funkcji mobilnego płacenianiezbędny jest przede wszystkim tzw. nfc iPhone, czyli smartfon wyposażony w chip NFC. Chip NFC (skrót od Near Field Communication) umożliwia bezkontaktową wymianę zaszyfrowanych informacji w momencie, gdy dwa urządzenia (np. iPhone i terminal płatniczy) korzystające z tej technologii znajdują się blisko. Firma Apple zaczęła wyposażać swoje słynne smartfony w chip NFC, począwszy od iPhone 6, zatem wszystkie nowsze modele (łącznie ze swoistymi wariacjami głównej linii telefonów w postaci iPhone SE czy też iPhone X) mogą być używane do mobilnych płatności. Warto przy tym mieć na uwadze, że sama procedura płacenia w przypadku iPhone X jest nieco inna niż w starszych modelach (źródło: https://support.apple.com/pl-pl/HT201239). Jako że ten wariant wyposażono w technologię FaceID umożliwiającą zeskanowanie twarzy w celu weryfikacji użytkownika, przed dokonaniem płatności (polegającej na zbliżeniu telefonu do terminala) konieczna jest wcześniejsza autoryzacja za pomocą skanu twarzy. W przypadku zaś starszych modeli (począwszy od iPhone 8 „w dół”) wystarczy położyć palec na obsługującym Touch ID przycisku Home.

Procedura płacenia iPhonem wygląda nieco inaczej w momencie, gdy do jednego urządzenia przypisana jest więcej niż jedna karta. Jeżeli nie jest to najnowszy model (czyli iPhone X), użytkownik musi przyłożyć nieodblokowane urządzenie do terminala, wybrać na ekranie inną kartę, a następnie odblokować smartfon. W iPhone X zmiana karty jest nieco prostsza – wystarczyło bez dotykania terminala dwa razy przycisnąć guzik blokady, wybrać inną kartę i dopiero wtedy przysunąć ją pod terminal.Warto pamiętać o tym że zarówno starsze jak i nowsze modele iPhonów posiadają funkcję „przygotowania” do transakcji, przydatną w sytuacjach, gdy zależy nam na jak najszybszym dokonaniu płatności. Wystarczy z wyprzedzeniem „odblokować” funkcję Apple Pay (za pomocą Touch ID bądź Face ID), a iPhone będzie przez następne 60 sekund gotowy do przeprowadzenia natychmiastowej transakcji. To przydatne rozwiązanie w sytuacjach gdy zależy nam na czasie – np. gdy chcemy szybko zapłacić za bilet w zatłoczonym autobusie.

Kto współpracuje z Apple Play?

Niezależnie od modelu Iphone’a, który posiadamy, kluczowym elementem dokonywania płatności jest Apple Pay. To dzięki Apple Pay (przy użyciu aplikacji o nazwie Wallet) możemy dodać kartę, z której będziemy korzystać. Aby karta została przypisana do danego smartfona (co jest konieczne, by móc dokonywać płatności iPhonem), niezbędna jest wcześniejsza jej weryfikacja w banku, z którego pochodzi – dokładny jej przebieg będzie zależeć od banku. Na chwilę obecną z Apple Pay współpracują następujące banki:

  • Alior Bank
  • BGŻ BNP PARIBAS
  • GET IN BANK
  • ING
  • mBank
  • Nest Bank
  • Bank Pekao
  • PKO Bank Polski
  • Raiffeisen Polbank
  • Santander.

Warto mieć na uwadze, że Apple Pay Polska służy nie tylko do obsługi kart debetowych czy kredytowych, ale również stanowi przydatne narzędzie wspomagające zarządzanie finansami. Aplikacja Wallet może bowiem służyć do składowania informacji na temat wszelkiego rodzaju biletów, danych o programach lojalnościowych, a nawet kart pokładowych.

Obiecujące prognozy

Płatności iPhonem można dokonywać w coraz większej ilości miejsc. Są to już nie tylko supermarkety, sklepy czy restauracje, ale również sklepy internetowe czy dedykowane określonym aplikacjom. Tę wygodę i uniwersalność zdaje się doceniać coraz szersze grono użytkowników Apple, gdyż liczba użytkowników gadżetów tej firmy korzystających z funkcji płatności mobilnej wzrosła z 25% w 2017 r. do 31% w 2018 r. Według raportów Apple w samym 3. kwartale 2018 roku przeprowadzono ponad miliard transakcji w Apple Pay, co stanowi aż trzykrotny wzrost w stosunku do roku 2017.

Nie umknęło to uwadze ekspertów z branży urządzeń mobilnych. Zdaniem analityków, np. Gene’a Munstera, liczba osób korzystająca z funkcji płatności mobilnych na iPhonach oraz smartfonach innych producentów będzie w najbliższych latach rosła — i to w bardzo gwałtownym tempie (źródło: https://www.macrumors.com/2018/08/09/apple-pay-250-million-users-estimated/). Można się zatem spodziewać, że coraz więcej banków i sklepów będzie starało się nadążyć za tym trendem, wprowadzając funkcje zachęcających do transakcji smartfonami. Już teraz niektóre instytucje finansowe oferują dodatkowe premie dla klientów decydujących się na dokonanie zakupów za pomocą Apple Pay. Przykładem mogą tu być banki: mBank i BGŻ BNP PARIBAS.

Jak można wywnioskować z powyższych danych, Apple jest jednym z największych graczy na rynku płatności mobilnych. To dobra wiadomość fanów iPhone’ów, preferujących właśnie taką metodę dokonywania transakcji. Gigant technologiczny zapewne będzie w dalszym ciągu rozwijał tę technologię, starając się, by była jeszcze bardziej wygodna i bezpieczna.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę