Bezpieczne płatności a koronawirus – dlaczego warto zrezygnować z gotówki w czasie pandemii?

Dlaczego płatność gotówką podczas pandemii jest niebezpieczna?

COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Pod tym względem przypomina np. wirusa grypy. Koronawirusem możesz zarazić się nie tylko w sytuacji bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, np. gdy ktoś w Twojej okolicy kichnie lub kaszlnie.

Wirus może też osiąść na powierzchni przedmiotu. Może trafić do Twojego organizmu, gdy będziesz mieć kontakt z rzeczą, na której znajduje się wirus, a następnie dotkniesz swoich ust, oczu czy nosa bez uprzedniej dezynfekcji rąk.

Jednym z nośników drobnoustrojów są banknoty i monety. Koronawirus może przetrwać na ich powierzchni nawet kilkanaście dni. Odkażanie pieniędzy, szczególnie papierowych, może być czasochłonne. Poza tym gotówka przechodzi przez wiele rąk i jest wątpliwe, że pieniądze, które zostaną Ci wydane ze sklepowej kasy przeszły dezynfekcję.

Do kwestii używania gotówki w czasie pandemii koronawirusa odniosła się m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organisation). WHO zaleca po każdym kontakcie z pieniędzmi mycie rąk, szczególnie w sytuacji, w której pracuje się przy jedzeniu lub ma się zamiar spożyć posiłek.

Sprawą koronawirusa i płatności gotówką zajął się także polski rząd. W zaleceniach dotyczących zakupów w dobie pandemii, przygotowanych wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy fundusz Zdrowia, znalazł się podpunkt zachęcający do bezpiecznych płatności bezgotówkowych.

Czy transakcje bezgotówkowe są bezpieczne podczas koronawirusa?

Najbardziej bezpieczną metodą płatności podczas pandemii koronawirusa jest po prostu przelew internetowy. W sytuacji, w której robisz zakupy w sklepie lub odbierasz paczkę od kuriera, polecana jest płatność bezgotówkowa. Czy faktycznie jest ona bezpieczna?

Rezygnacja z gotówki podczas pandemii z pewnością ogranicza ryzyko zakażenia. Jest to istotna kwestia nie tylko z perspektywy kupującego, ale też sprzedawcy czy dostawcy przesyłki. Dlaczego?

Z karty czy telefonu umożliwiającego płatność bezgotówkowa korzysta zazwyczaj tylko jedna osoba. Istnieje więc mniejsze prawdopodobieństwo, że na danym przedmiocie zadomowi się wirus.

Karty też nie przekazuje się z rąk do rąk, jak ma to miejsce w przypadku gotówki. Zbliża się ją do terminala lub wkłada do czytnika w urządzeniu. Z tych dwóch metod lepiej jest korzystać z możliwości płatności bezdotykowej. Wtedy terminal płatniczy w ogóle może nie mieć kontaktu z kartą płatniczą.

Do płatności zbliżeniowych, a nie takich, w których trzeba włożyć kartę do terminala, zachęca także zmiana, jaka zaszła pod koniec marca 2020 r. Wtedy to najwięksi operatorzy kart płatniczych i kredytowych podnieśli limity na dokonywanie transakcji bez użycia PIN-u. Limit został zwiększony z 50 do 100 zł i był sukcesywnie akceptowany przez banki działające w Polsce.

Płatności bezgotówkowe są też bezpieczniejsze od tych dokonywanych przy użyciu banknotów i monet, ponieważ transakcja trwa krócej niż w przypadku płacenia gotówką. W sklepie spędzisz mniej czasu, a wizyta kuriera zajmie kilkanaście sekund.

O tym, że Polacy wzięli sobie zalecenie dotyczące bezpiecznych płatności bezgotówkowych i bezdotykowych do serca, świadczą m.in. dane Narodowego Banku Polskiego. Już w pierwszym kwartale 2020 r. udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie płatności kartami w wyniósł 91,1 proc. Był to najwyższy wskaźnik w historii.

Bezpieczne płatności bezgotówkowe – o czym warto pamiętać?

Wprawdzie rezygnacja z gotówki w czasie pandemii sprawia, że ryzyko zakażenia spada, jednak również podczas płatności bezgotówkowych należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na zachowanie dystansu w sklepie czy podczas wizyty kuriera. Powinien być on jak największy i wynosić przynajmniej 1,5-2 m. Do kasy czy do terminala trzymanego przez dostawcę najlepiej podejść na chwilę. Nie zapomnij o założeniu maseczki, zarówno na usta, jak i nos.

Jeśli zajdzie konieczność wpisania kodu PIN na terminalu, najlepiej zrób to w rękawiczkach, które potem zdejmij, łapiąc za brzeg i wywracając na wewnętrzną stronę. Jeżeli nie masz rękawiczek, zdezynfekuj ręce.

Żeby płatności bezgotówkowe były bezpieczne, odpowiednio powinni zachowywać się także sprzedawcy, kurierzy i dostawcy. Również te osoby powinny przestrzegać reżimu sanitarnego i nosić maseczkę, a najlepiej także rękawiczki.

Terminal płatniczy łatwiej jest zdezynfekować w porównaniu do gotówki. Trzeba jednak to robić regularnie, najlepiej po każdej sytuacji, w której klient musiał podać PIN. Urządzenie można przetrzeć ściereczką z płynem do dezynfekcji. Z pewnością nie zaszkodzi także zastosowanie dodatkowego środka zapobiegawczego, jakim jest nałożenie folii na terminal, którą powinno się co jakiś czas wymienić na nową.

Artykuły opublikowane na stronie pep.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej, podatkowej, inwestycyjnej czy finansowej. Prezentowane treści nie mogą być traktowane jako wytyczne do podejmowania decyzji związanych z finansami, inwestycjami, podatkami, prowadzeniem działalności gospodarczej lub innymi kwestiami biznesowymi. Każda decyzja powinna być podjęta po konsultacji z odpowiednim specjalistą, takim jak doradca podatkowy, inwestycyjny, prawnik czy inny profesjonalista w danej dziedzinie. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania informacji zawartych na stronie bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę