Urlop na żądanie ile przysługuje dni zasady przyznawania

PCC-3 – co to jest, jak wypełnić i kiedy złożyć?

Spis treści

PCC-3, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczy wielu transakcji zawieranych na co dzień. Jego niezapłacenie wiąże się z wysokimi karami. W niektórych sytuacjach możesz być z niego zwolniony. Dowiedz się, czym jest PCC-3, jak złożyć deklarację i ile masz na to czasu.

Co to jest PCC-3?

PCC-3 jest z nami nie od dziś. Towarzyszy nam on już od 2001 roku. Czym tak naprawdę jest? PCC-3 to skrót od podatku od czynności cywilnoprawnych. Obejmuje on wiele transakcji między osobami prywatnymi, a także umowy sprzedaży, pożyczki, darowizny czy depozytu.

Nie dotyczy on zaś pożyczek z banku ani firm pożyczkowych. Nie zapłacisz go również w przypadku sprzedaży samochodu lub innego towaru prosto ze sklepu.

Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych uzależniona jest od rodzaju umowy, jaką podpiszesz. W przypadku umowy sprzedaży PCC-3 wynosi 2%, od umowy pożyczki zaś 0,5%. Jego niezapłacenie może jednak wiązać się nie tylko z poważnymi konsekwencjami, ale także wysokimi kwotami sięgającymi nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj też: Urlop na żądanie – ile przysługuje dni, zasady przyznawania

Podatek PCC-3 zastąpił dawną opłatę skarbową.

Aby go opłacić, potrzebujesz złożyć formularz do Urzędu Skarbowego. Są jednak przypadki, gdy przysługuje Ci zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych. Kiedy? Dowiedz się poniżej.

Czy jesteś zwolniony z PCC-3?

Zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawsze jest konieczne. Prawo przewiduje wyjątki od PCC-3, o jakich warto pamiętać, kiedy uczestniczysz w transakcjach finansowych.

Najczęstszym powodem zwolnienia z PCC-3 jest bliskie pokrewieństwo. Dotyczy to zwłaszcza naszych rodziców, dzieci czy małżonków. Jeśli w ciągu 5 lat nie pożyczyłeś więcej niż 9637 złotych, nie musisz składać formularza do Urzędu Skarbowego.

Z PCC-3 jest się zwolnionym również wtedy, kiedy kwota ta jest wyższa. Warunkiem jest poinformowanie o tym urzędu. Natomiast w przypadku osób z dalszej rodziny, kwota wolna od PCC-3 to 1000 złotych.

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczy także sprzedaży walut obcych i wirtualnych. PCC-3 nie obejmuje również zakupu rzeczy, których wartość nie przekracza 1000 złotych.

Jak wypełnić formularz PCC-3?

Deklaracja PCC-3 jest niezbędna, aby zapłacić podatek. Tak samo jak rozliczenie roczne, formularz PCC-3 musi trafić do Urzędu Skarbowego. Możesz złożyć go osobiście lub skorzystać z druków online, dostępnych na stronie Ministerstwa Finansów.

Wypełnienie deklaracji PCC-3 może czasami sprawić trochę zakłopotania, zwłaszcza wtedy, kiedy uzupełniasz ją po raz pierwszy. Czego możesz się spodziewać? Przede wszystkim danych osobowych, a także informacji o tym, co jest przedmiotem opodatkowania. Może to być nie tylko pożyczka, ale także sprzedaż samochodu czy innego towaru.

Bądź szczególnie czujny w trakcie wyliczania należnego podatku. To właśnie miejsce w deklaracji jest najważniejsze, a najczęściej jest błędnie wypełnione. Z czym inni mają największy problem? Ze wskazaniem podstawy opodatkowania. Nie jest ona bowiem uzależniona od kwoty, jaka jest w umowie sprzedaży. Zależy zaś od wartości rynkowej rzeczy.

Następnie pamiętaj, aby uzupełnić pozostałe pola i podpisać deklarację. Jeśli nie jest osobą zwolnioną z zapłaty z podatku, nie zapomnij go czym prędzej opłacić.

Do kiedy masz czas?

Z podatkiem od czynności cywilnoprawnej nie warto długo czekać. Wypełnienie deklaracji nie zajmie Ci sporo czasu, natomiast kara za niezłożenie jej jest dość bolesna. Ile więc masz czasu?

Na zapłacenie i złożenie formularza PCC-3 masz 14 dni od dnia zawarcia umowy i dokonania czynności, która jest w ten sposób opodatkowana. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w ciągu miesiąca miały miejsce 3 lub więcej takich czynności. Jeśli ostania z nich została dokonana w ciągu 14 dni od pierwszej, możesz złożyć zbiorczą deklarację PCC-4.

Czytaj też: Zasiłek dla bezrobotnych – warunki. Komu przysługuje?

Zapomniałeś o zapłaceniu PCC-3? Jeśli Urząd Skarbowy jeszcze się do Ciebie nie odezwał, masz możliwość naprawienia tego niedopatrzenia. Oprócz złożenia deklaracji możesz wykorzystać także tak zwany czynny żal. Jest to dobrowolne przyznanie się wobec urzędu o swojej pomyłce i niespełnieniu przepisów. Warto podać w nim uzasadnienie, z powodu którego nie udało Ci się zapłacić podatku w terminie.

PCC-3 – podsumowanie

Musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Nie zwlekaj! Dowiedz się, ile wynosi Twoja stawka podatku i złóż deklarację PCC-3. Masz na to tylko 14 dni. Jeśli ten termin już upłynął, możesz powołać się na czynny żal i wypełnić swój obowiązek. W przeciwnym razie przyjdzie Ci zapłacić znacznie więcej.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest PCC-3?

PCC-3 to podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczący wielu transakcji, takich jak umowy sprzedaży, pożyczki, darowizny. Nie dotyczy pożyczek z banków ani sprzedaży towarów prosto ze sklepu.

Kiedy należy złożyć deklarację PCC-3?

Deklarację PCC-3 należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy podlegającej opodatkowaniu. W niektórych przypadkach możliwe jest złożenie zbiorczej deklaracji PCC-4.

Jakie są stawki podatku PCC-3?

Stawki podatku PCC-3 zależą od rodzaju umowy: dla umów sprzedaży wynosi 2%, a dla umów pożyczki – 0,5%. Niezapłacenie podatku może wiązać się z wysokimi karami.

Czy są jakieś wyjątki od obowiązku płacenia PCC-3?

Tak, istnieją wyjątki. Zwolnienie z PCC-3 przysługuje m.in. w przypadku transakcji między bliskimi krewnymi do określonych kwot oraz przy sprzedaży walut obcych i wirtualnych, a także zakupie rzeczy do 1000 zł.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę