Podwyżka w budżetówce będzie symboliczna?

W przyszłym roku urzędnicy i służby mundurowe mieli liczyć na podwyżki wynagrodzeń. Jak jednak wynika z dokumentów, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, wspomniana podwyżka wynosi zaledwie 4,1 proc. Jest ona zatem znacznie niższa niż oczekiwania związkowców, którzy liczyli na aż trzykrotnie wyższą podwyżkę wynagrodzeń.

Niepokojące informacje dla budżetówki

Już w najbliższy czwartek, 13 czerwca, podczas posiedzenia Rady Ministrów ma zostać przedstawiona propozycja ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 roku ma wynieść 104,1 proc. Oznacza to, że urzędnicy i służby mundurowe mogą liczyć na wzrost uposażeń o 4,1 proc. Warto przy tym zauważyć, że jest to tyle samo, ile wynosi prognozowany wskaźnik inflacji na przyszły rok.

Przedstawiciele budżetówki nie kryją rozczarowania po otrzymaniu informacji, które dostarczył „Dziennik Gazeta Prawna”. Ich oczekiwania były znacznie wyższe, wynosiły one bowiem 15 proc. W 2024 roku pensje w budżetówce wzrosły o 20 proc. Z tego powodu urzędnicy i służby mundurowe spodziewali się większego wzrostu uposażenia.

Wzrost o 4,1 proc., który odzwierciedla prognozowany wskaźnik inflacji na przyszły rok, również nie pozostaje bez komentarza. Wszystko z powodu wyższych cen energii elektrycznej, ciepła i gazu, które przełożą się na wzrost cen towarów i usług. Tym samym realna wartość wynagrodzeń może nadal spadać.

Co dalej?

Posiedzenie rządu, na którym omawiane będą propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ma się odbyć w czwartek, 13 czerwca. Przedstawione zostaną również założenia makroekonomiczne do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok.

Jeśli propozycja wzrostu wynagrodzeń zostanie przyjęta na posiedzeniu Rady Ministrów, następnie trafi do Rady Dialogu Społecznego (RDS). W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele rządu, pracodawców oraz pracowników reprezentowanych przez organizacje związkowe. Będzie ona następnie poddana dalszym negocjacjom.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę