Podwyżki cen prądu i gazu już od 1 lipca?

Od 1 lipca Polki i Polacy mogą spodziewać się drastycznych podwyżek cen za prąd oraz gaz. Wszystko z tego powodu, że dobiegają do końca tarcze osłonowe, które do tej pory stabilizowały ich ceny. Jak wynika z najnowszych informacji, zmiany te będą odczuwalne w domowych budżetach milionów Polaków. Ile będzie wynosił rachunek za prąd i gaz w drugiej połowie roku? Mamy pierwsze zapowiedzi.

Przyczyny podwyżek

Głównym powodem planowanych podwyżek jest wygaśnięcie obowiązywania tarcz osłonowych, które zostały ustanowione ustawą z 15 grudnia 2022 roku. Do tej pory ceny gazu i prądu były zamrożone, co oznaczało, że odbiorcy domowi płacili za energię według stawek z końca 2022 roku. Jednak od lipca te regulacje przestają obowiązywać, co prowadzi do automatycznych korekt cen, a tym samym do ich wzrostu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) już zapowiedziało, że ceny gazu mogą wzrosnąć nawet o 60%. Podobne sygnały płyną od dostawców prądu, którzy także szykują się do aktualizacji taryf, o czym czytamy na portalu money.pl.

Skala podwyżek

Jak czytamy, nowe ceny za gaz mogą wynieść nawet od 35 do 37 groszy za kilowatogodzinę. Jest to wzrost o około 45-47% w porównaniu do dzisiejszych stawek. Musimy jednak pamiętać, że mogą wzrosnąć także opłaty dystrybucyjne. A zatem ostateczna podwyżka może wynieść nawet 60%.

Bon energetyczny – wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Wzrosty cen za gaz mogą być bardzo dotkliwe dla wielu gospodarstw domowych. Dlatego w odpowiedzi na nadchodzące obciążenia finansowe, rząd przygotował tzw. bon energetyczny. Szacuje się, że z jego pomocy będzie mogło skorzystać ok. 3,5 mln gospodarstw. Bon będzie dostępny od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku.

Wysokość wsparcia w ramach bonu energetycznego zależy m.in. od liczby osób w gospodarstwie. Przykładowo, świadczenie dla osoby mieszkającej samodzielnie będzie wynosiło 300 zł, z kolei gospodarstwa z co najmniej 6 osobami mogą liczyć na wsparcie w wysokości 600 zł.

Podsumowanie

Nadchodzące miesiące przyniosą znaczące wyzwania dla polskich konsumentów. Przewidywalny wzrost cen prądu i gazu może być poważnym ciężarem. Chociaż rządowy bon energetyczny może złagodzić te skutki, nie zniweluje ich całkowicie. Z tego powodu warto sprawdzić swoje wydatki, aby zabezpieczyć domowy budżet na nadchodzącą podwyżkę.

Zamowterminal - Poradniki

Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę