Program Mój Prąd powraca

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił, że we wrześniu 2024 roku ruszy kolejna edycja popularnego programu Mój Prąd. Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, poinformowała, że nowa edycja będzie kontynuować wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych, pojawią się jednak pewne nowości. Dowiedz się, jak będzie wyglądał nowy program Mój Prąd.

Na czym polega program Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest realizowany od 2019 roku. Ma on na celu promowanie odnawialnych źródeł energii i zwiększenie udziału instalacji fotowoltaicznych w polskiej energetyce. Zarezerwowano na niego ponad 3 miliardy złotych. Dofinansowane przez Narodowy Fundusz mikroinstalacje fotowoltaiczne mają wygenerować łączną moc ponad 3 GW.

Na nową edycję programu Mój Prąd przeznaczono 400 milionów złotych. W poprzednich edycjach wypłacono już 2,6 miliarda złotych osobom, które zgłosiły się do programu. W ostatniej edycji złożono takie wnioski jak:

  • ponad 88,5 tys. – o dotację do paneli fotowoltaicznych, 
  • 4,1 tys. – do systemów zarządzania energią, 
  • ponad 5,4 tys. – do magazynów ciepła,
  • 10 tys. – do magazynów energii,
  • ponad 15,7 tys. – do kupna pomp ciepła 
  • 163 – do kolektorów słonecznych.

Założenia programu Mój Prąd 6.0

Dotychczasowy program wsparcia Mój Prąd zostanie zachowany z poprzednich edycji. Dofinansowanie będzie dostępne na zakończone inwestycje, zakupione po 1 stycznia 2021 roku i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing. Dotacje będą dostępne nie tylko na same instalacje PV, ale także na systemy zarządzania energią, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Pojawi się jednak kilka zmian. Jedną z najważniejszych nowości w programie Mój Prąd 6.0 będzie wymóg obowiązkowego zakupu magazynów energii. Dotacja na instalację fotowoltaiczną będzie uzależniona od zakupu i przyłączenia magazynu energii.

Mimo że wiele szczegółów dotyczących nowej edycji programu nie zostało jeszcze oficjalnie potwierdzonych, wiadomo, że program Mój Prąd 6.0 ruszy we wrześniu. Z tego powodu warto już teraz przygotować się do składania wniosków.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę