Rewolucja w Grecji – sześciodniowy tydzień pracy

Grecki rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w prawie pracy, wprowadzając sześciodniowy tydzień pracy. Od 1 lipca 2024 roku pracownicy w wybranych sektorach będą mogli pracować do 48 godzin tygodniowo. Skąd taka decyzja oraz z jakimi konsekwencjami się wiąże? Czytaj dalej w naszym artykule.

Zmiany w prawie pracy w Grecji

Od 1 lipca 2024 roku Grecja wprowadza sześciodniowy tydzień pracy. Decyzja ta ma na celu walkę z niedoborem pracowników oraz ograniczenie pracy na czarno. Nowe przepisy pozwolą na wydłużenie maksymalnego dozwolonego czasu pracy do 48 godzin tygodniowo, obejmując sektor publiczny, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, banki i sektor prywatny.

Dlaczego Grecja wprowadza sześciodniowy tydzień pracy?

Grecki rząd tłumaczy wprowadzenie tych zmian potrzebą zwiększenia produktywności oraz walką z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Premier Kyriakos Mitsotakis podkreśla, że nowe regulacje będą korzystne. Pomogą one bowiem w walce z nieopłaconymi nadgodzinami i pracą na czarno. Dodatkowo, wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy ma zachęcić emerytów do powrotu na rynek pracy.

Pracownicy, którzy będą pracować szósty dzień w tygodniu, otrzymają rekompensaty w wysokości 40% dziennego wynagrodzenia. Jeśli szósty dzień pracy przypadnie w święto, rekompensata wyniesie 115% dziennego wynagrodzenia. Co więcej, praca w dodatkowym dniu tygodnia nie może przekroczyć ośmiu godzin.

Greccy pracownicy pracują najdłużej w Europie

Z danych Eurostatu wynika, że Grecy pracują najdłużej ze wszystkich państw Unii Europejskiej. W 2022 roku średni tygodniowy czas pracy w Grecji wynosił 41 godzin. Dla porównania, średni tygodniowy czas pracy w UE w 2022 roku wynosił 37,5 godziny.

Podsumowanie

Wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy w Grecji jest kontrowersyjną decyzją, która spotyka się z mieszanymi reakcjami. Grecki rząd liczy na zwiększenie produktywności i ograniczenie pracy na czarno. Czy zmiany przyniosą oczekiwane rezultaty? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – Grecja przyciąga uwagę Europy swoimi odważnymi decyzjami.

Terminal płatniczy za 0zł przez rok

Zamowterminal - Poradniki

Uzupełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej

Klikając w przycisk „Zamów rozmowę” oświadczam, że zapoznałem się z polityką prywatności i informacją o Administratorze danych

Chcę porozmawiać z Doradcą

Chcę porozmawiać z Doradcą - Modal

Chcę poznać ofertę

Chcę poznać ofertę